[72 L] Zbiornik - ten pierwszy

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Rozwalenie biologii?
No ale przeciez bioceramiki nie ruszałem tam na pewno są bakterie. Biokuli też nie ruszałem, zmieniłem tylko wkład węglowy i teraz mam mechanike tam bo jest gąbka + włóknina.

Parametry te które mierzyłem pH,GH,KH,NO2,NO3 są stabilne takie jak przed problemami.
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

wyniki są ok, więc biologii nie rozwaliłeś, ale pierwotniaki się pojawiły i na pewno ma to związek z filtrem, kiedy go nie ruszałeś to było ok. Teraz przeczekasz te pierwotniaki i też będzie ok.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ja mam dwie komory w filtrze i biologia mi padała po podmiance wkładu w jednej. Za świeże akwarium po prostu.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Najlepiej sie prowadzi akwarium jak sie nic przy nim nie robi i moze to brzmi ironicznie ale to po czesci to prawda. Na tym etapie pokusilbym sie o finalne zestawienie koszykow w kubelku bez adsorbentow, zamkniecie ich i otworzenie dopiero po wakacjach w celu czyszczenia. Do tego czasu dosadzalbym roslin, pilnowal pierwiastkow w wodzie, nie grzebal w podlozu/przesadzal i dopasowal swiatlo do potrzeb roslin. I to wszystko, rano karmienie ryb czasem podmiana wody jak NO3 podejdzie zbyt wysoko i bedzie samo sie dzialo :)
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Na tym etapie pokusilbym sie o finalne zestawienie koszykow w kubelku bez adsorbentow, zamkniecie ich i otworzenie dopiero po wakacjach w celu czyszczenia.
Brzmi rozsądnie.
W takim razie zrobie finalne ułożenie koszyków i później nie ruszam nic.
Pytanie takie czy zostawiac bioceramike czy wywalic koszyki i powkładać wszedzie lawe wulkaniczna + włóknine i gąbke na 1 koszyk jako mechanik
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

grej33 pisze:Pytanie takie czy zostawiac bioceramike czy wywalic koszyki i powkładać wszedzie lawe wulkaniczna + włóknine i gąbke na 1 koszyk jako mechanik
Zrobisz jak uwazasz, wazne zebys mial filtracje mechaniczna czyli gabke+wate, ktora zatrzyma czastki stale i zanieczyszczenia i dwa pozostale kosze zapelnione mediami dla filtracji biologicznej, przez ktore bedzie plynac wstepnie oczyszczona woda. Czy to bedzie lawa, czy ceramika, czy pokruszony gruz to nie jest bardzo istotne, istota sprawy jest uzyskanie jak najwiekszej powierzchni porowatej dla osiedlenia sie bakteri nitryfikacyjnych. Ja uzywam cale zycie tylko ceramiki za 12zl paczka w sklepie i tak sie to buja odkad mam filtr.
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Okej, dzięki. Właśnie tak zrobie. Jutro dokonam ostatecznej korekty koszyków w kubełku i później nie będe w niego ingerował przez dłuzszy okres.
Podmianke stosować cotygodniową? bo akurat wypada jutro, czy na chwile obecną nie robic tego?
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Ponieważ chciałbym uporządkować koszyki w filtrze i zostawić go już w spokoju.
Mam pare pytan krytycznie ważnych jak dla mnie.

1.Czy wkładając nowy wkład np. lawe wulkaniczną można zrobic coś co spowoduje że szybciej znajdą sie tam bakterie nitryfikacyjne?

2. Czy usuwać bioceramike którą mam od poczatku zbiornika (okolo 35dni) czy zostawić ją?

3. ostatecznie, jak poukładać koszyki??
mam pomysł by zrobic od dolu
włóknina + gąbka
bioceramika
lawa wulkaniczna.
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

grej33 pisze:1.Czy wkładając nowy wkład np. lawe wulkaniczną można zrobic coś co spowoduje że szybciej znajdą sie tam bakterie nitryfikacyjne?
raczej niewiele
grej33 pisze:2. Czy usuwać bioceramike którą mam od poczatku zbiornika (okolo 35dni) czy zostawić ją?
nawet jeśłi docelowo chcesz ją wymienić na lawę to nie ruszałbym jej z uwagi na niestabilny jeszce zbiornik
grej33 pisze:3. ostatecznie, jak poukładać koszyki??
mam pomysł by zrobic od dolu
włóknina + gąbka
bioceramika
lawa wulkaniczna.
Bardzo rozsądna konfiguracja (uważam)
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

grej33 pisze: 3. ostatecznie, jak poukładać koszyki??
mam pomysł by zrobic od dolu
włóknina + gąbka
bioceramika
lawa wulkaniczna.
sam jestem ciekaw tej konfiguracji z gąbką i watą od dołu bo tetry właśnie od dołu do góry filtrują wodę i gąbka z watą na samej górze jako ostatnie medium filtracyjne a na dole ceramika i gąbka.czy nie spowolni to za bardzo przepływu wody przez filtr
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

37 dzień
Okej. Na chwile obecną nie widać co jest w akwarium :lol:
Co ważne ! - szyby i wszystko jest czyste, to że jest taka poświata zielona to nie wiem dlaczego tak jest, ale to raczej nie glon bo nie widzę go nigdzie żeby był o dziwo roślinki się oczysciły.

Obrazek

Mam tajny plan działania! pytam czy bedzie to pomocne.

Chce dzisiaj zrobić podmianke okolo 20%
Filtra Kubełkowego narazie nie ruszam
Chce dołożyć FZN 1 do tego baniaczka (72L) myślicie że to dobry pomysł? FZN - 1 chodzi obecnie w innym akwarium, ale moge go przełożyć. Chciałbym nawet na próbe dać go na 24h i zobaczyć co się bedzie działo.
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

zrobił się zielony zakwit wody,paskudnie to wygląda.jak kaskada jest dojrzała to spróbuj przełożyć jako pomocniczy i zobacz czy się poprawi a nawet pokusiłbym się o włączenie dodatkowego napowietrzania jeśli masz.coś musiałeś ostro przekombinować.ograniczyłbym też świecenie.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Witam.
Podmianka wykonana wczoraj okolo 20%
Dołożyłem FZN - 1 więc działają teraz dwa filtry.
nie wiem czy to dobre działanie na (zieloną wodę) ale nie włączam oświetlenia juz od okolo półtora dnia. Wydaje mi się że światło powoduje że coraz wiecej zielonego w wodzie.
I czekam czekam, to akwarium uczy mnie chyba cierpliwosci bo narazie to nie mam za wiele radosci z niego bo nic nie widze heh.
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

powinno powoli się ustabilizować,na razie nie dolewaj żadnych nawozów i ewentualnie możesz spróbować wymieniać watę filtracyjną bo podejrzewam że szybko się będzie brudzić przy tym
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Ostatecznie uporządkowałem filtr wygląda to teraz tak - od dołu idziemy.

koszyk nr: 1- włóknina + gąbka + włóknina + gąbka + włóknina
Takich używam:

Obrazek

Koszyk nr: 2 -Bioceramika + gąbka

Koszyk nr: 3 - Gąbka + Lawa Wulkaniczna + Włóknina na samą góre.
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
ODPOWIEDZ