[72 L] Zbiornik - ten pierwszy

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

15 doba własnie się rozpoczyna!
Jeżeli chodzi o podstawowe parametry to

pH 6.3
KH 0
GH 3

NO2 NO3 nie badałem jeszcze, ale zrobie to w najblizszych dniach.

Oto pare zdjęć. Jeżeli chodzi o rośliny wszystko cały czas pięknie rośnie. Najwiekszy progres zalicza pogostemon stellatus po lewej stronie.

Obrazek

Cały zbiornik:
Obrazek

Zakupiłem również sztucce :D
Obrazek

A na koniec deser (niestety nie smaczny) chciałbym Was zapytać co to na nalot na moim piasku?? Zaobserowowałem że znajduje się on również na niektórych granulkach w podłożu na powierzchni i dotyczy to tylko przodu zbiornika bo z tyłu zbiornika nie ma nic takiego

Obrazek

Pozdrawiam, Bartosz ;)
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Mi to wygląda na okrzemki.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Zgadza się. Znalazłem na Internecie opisy się zgadzają. To będą okrzemki. Jakieś rady jak z tym walczyć?? Zredukować ilość świecenia?? Trochę więcej podmian?
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Świeci sie tylko z tylu. Zatem, możesz wnioskować, że nie świeci się z przodu, tam gdzie okrzemki, zatem doświetl przód. :mrgreen:
Okrzemki są spoko, gorsze zajzajery przed Tobą, chociaż moze ich unikniesz.
Wychodzi powoli wada białego piasku frakcji 0. Jest czysty do czasu zanim stanie sie brudny. Potem juz jest tylko brudny. Możesz go zasypywać kolejna warstewka białego, ale to sie średnio sprawdza jak sie ma ryby kopiące i ryjące.

Sztućce są spoko mam taki zestaw + nożyczki fala i skrobaczka ze stali nierdzewnej na żyletki. I taka skrobaczkę sobi dokup jest fajna. Nożyczki gięte już masz, więc fala jest zbędna.
Zestaw wygląda na zakupiony na Ali... :mrgreen:
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

haha zestaw nie kupiony na Ali ale jego jakość pewnie jest równorzędna 8)
Czyli świece na tył... bo jeżeli z przodu są okrzemki no to nie doświetlamy ich wiec światło leci na tył. Dzisiaj też bedzie podmiana 20% bo termin taki jest.

Może podczas podmiany pozbyć się tego piasku?? Da się to zrobić jakoś nieinwazyjnie zbytnio? :P
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Zestaw pochodzi z ali, wiem, bo ja tam kupowałem, jakość jest wystarczająca, to nie narzędzie chirurgiczne.
Zobacz tutaj je opisałem:
viewtopic.php?t=22572

Okrzemki trzeba naświetlić, żeby "odeszły". One rosną tam gdzie jest mało światła zazwyczaj, ale mogą być inne okoliczności przyrody.

Piasek odessij rurką normalnie tak jak odciągasz wodę do podmiany. Gładko idzie.
Wstrzymaj się z tym jeszcze. Wada białego piasku to głównie kupy rybie na jego powierzchni, jak planujesz obsraluchy jak jakieś pielęgniczki to będzie co podziwiać. Ale jak zamierzasz mieć kiryski, to one przegonią te kupy stamtąd, bo będą leżały na tym piasku i plażowały. Te ryby plażują (nie od razu jak są malutkie, bo wtedy energicznie się przemieszczają, ale jak podrosną). Jedynie co Cię będzie wtedy czekało to turlanie kulek na powrót na ich obszar, ponieważ Kiryski będą się bawiły tymi kulkami i turlały je po piasku. JA miałem taką metodę, że nasypywałem górkę z białego piasku i one ją po jakimś czasie niwelowały, wtedy nasypywałem znów. Piasek ten przedostaje się pomiędzy kamyki/kulki i "znika" z widoku.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Jednak doszedłem do wniosku że chciałbym sie pozbyć tego piasku - ta symetria też zaczyna mnie denerwować, a pozatym żwirek jak dam to ładnie scale roślinność.

Mam pytania związane z roślinami są 3 więc będą w punktach:

Nr 1: Pogostemon Stellatus zaczyna odbijać mi się od ściany i rośnie w strone środka zbiornika, kładzie sie... czy mam coś z tym robić ? czy jego się przycina czy zostawic i niech tak rośnie (zdjecie pod spodem)
Obrazek

Nr 2: sessiliflora limnophila - pięknie mi się rozrasta, pytanie mam czy moge jeden taki pąk obciąć i posadzić w innym miejscu... czy to będe rosło? Czytałem gdzieś że w taki sposób można to rozmnożyć, ale czy to prawa?
Obrazek

Nr 3: Co robić dalej z Parvulą? niby coś przybrała tych zielonych igiełek, ale szczerze nie wygląda za dobrze po 15 dniach. Może dzisiaj przy podmiance nieco ją obciąć?

Obrazek


Za każdą rade i sugestie bardzo dziekuje ;)
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

ta parvula to invitro?
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Tak wszystkie rosliny invitro
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

nie wiem dlaczego ale na helpie invitro tez mi startowała długo jak jasny gwint .
Po miesiacu startowałem inny zbiornik - kupiłem tam "normalną" i po 2 tygodniach przycinka że aż przez kożuch sie nie mogłem przebić .

Zresztą parvule invitro tez na innym podłożu startowałem i również nie byłem zachwycony.

Od tamtego czasu kupuje rośłiny w jednym miejscu (w tym parvule) i zawsze jestem zadowolony bez względu na rodzaj podłoża .

jest szansa że cos źle robiłem ale nie mam ochoty dochodzić skoro teraz za każdym razem jest rewelka .
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

spróbować ją podciąć lekko żeby ją postymulować??
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

tak - ale mimo miesiąca róznicy i tak zostało w tyle .
Delikatne podcięcie powinno stymulować rozrost korzeni ale postaraj sie ciać same czubki aby roślinę pobudzić ale jednocześnie zostawić maksymalnie dużo powierzchni do fotosyntezy
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Obrazek

Usunąłem piasek. Tak mi się bardziej podoba - musze jeszcze wyrównać by podłoże było równo położone, ale to juz w kolejnym dniu. A Wam które bardziej sie podoba, to teraz czy jak było z piaskiem?

Przy podmiance podciąłem troche parvule, zobaczymy czy ruszy... ogólnie te trawy z przodu niby łatwe w obsłudze, a coś nie chcą iść.
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Jest ładnie.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

no i fajne szkiełko :)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ