[63L] lordnero11, dzienniczek.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

Dzięki za podpowiedzi :)
Jak znajdę sekundkę to wkleję foto otworzonego filtra :p

Aktualnie "aranżuję" otoczenie dla akwarium, oto własnoręcznie od podstaw wykonana podstawa pod akwarium :oops: :
Obrazek
Tył wymaga jeszcze wzmocnienia (ścianka tylna), starałem się na razie uchwycić miejscem.in. dla filtra. Całość będzie jeszcze obudowana/zasłonięta, ale to wyjdzie jakoś w praniu :P

EDIT

ok, otworzyłem filterek :P Podzieliłem foto na A (koszyczek z watą) i B ("pojemniczek" nakładamy na watę)
Jest tam otwór który należy zatkać ?
W zestawie jest siateczka z węglem, rozumiem, że trzeba ją położyć na kratkę (zdjęcie B) i tak ma sobie tam leżeć ?
Instrukcje są niejasne :P

A
Obrazek
B
Obrazek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Akwarium będzie stało obok grzejnika? Być może grzałka nie będzie potrzebna.
lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

MarJan pisze:Akwarium będzie stało obok grzejnika? Być może grzałka nie będzie potrzebna.
Dlatego mniej więcej zdecydowałem się na grzałkę 50 W (i tak podobno wystarczająca), temperaturę będę kontrolował, natomiast grzejnik praktycznie idzie na zero :P W planie będzie rozdzielone akwarium drobną ścianką, zobaczymy :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Dziękuję za zdjęcia z numerami:)
Ten koszyczek ze zdjęcia B ma otwór oznaczony numerem 2. W ten otwór wchodzi końcówka ssąca z pokrywy filtra, w której jest turbina.
No i ten otwór należy "zatkać" kawałkiem gąbki, ponieważ to co wleci do filtra (brudna woda z akwarium), będzie zasysana z powrotem do akwarium i woda nie będzie przedostawała się przez media filtracyjne.
Przypuszczam, że jest to podyktowane wielkością konstrukcji i koszyczek jest ten sam w ikoli150 oraz większych modelach.
Ot taki mały zonk...
Ale ogólnie filtr sprawuje się bezproblemowo i jest cichy.
Jeśli chciałbyś kiedyś dozować CO2, to wystarczy wężyk z CO2 zakończyć igłą od strzykawki i wbić się tą igłą do węża ssącego takiego kubełka i masz bardzo dobre rozpuszczanie gazu (od czasu do czasu jest wtedy słyszalne takie pstryknięcie w filtrze, jak bąbelek gazu dostanie się do turbinki) :)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

Dzięki krzych_100 :)

Wyczytałem gdzieś, że roslinki w akwa dobrze sobie radzą, kiedy żwirek (lub coś innego) podsypiemy ziemią z ogrodu, np. kretowiska... Czy faktycznie można taką ziemię nasypać ? Czy jakoś odpowiednio ją przygotować?
Zastanawiam się nad obsadą roślinek i myślę że na początku wystartuje:

1. plan ELEOCHARIS ACICULARIS
2. plan Sagittaria subulata
Hydrocotyle leucocephala
3. plan CRYPTOCORYNE WENDTII
Cabomba caroliniana

.... jakieś rady ?

P.S. Wesołych świat wszystkim :)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Moim zdaniem lepiej kryptokorynę posadzić na 2 planie lub drugim dalszym .
Hudrocotyle to chwast nad chwasty i będzie rosło jak głupie dominując całe akwaium więc celowałbym 3 plan gdzieś w rogu .

Faktycznie - jakiś substrat sie przydaje . W wariancie ekonomicznym można tak jak piszesz jednak ja wolę torf wzbogacony gliną
lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

goldi_ pisze:Moim zdaniem lepiej kryptokorynę posadzić na 2 planie lub drugim dalszym .
Na razie planuję, także dzięki za podpowiedź.
goldi_ pisze:Hudrocotyle to chwast nad chwasty i będzie rosło jak głupie dominując całe akwaium więc celowałbym 3 plan gdzieś w rogu
Możliwe, że w takim razie zrezygnuję z tej roślinki :P
goldi_ pisze:Faktycznie - jakiś substrat sie przydaje . W wariancie ekonomicznym można tak jak piszesz jednak ja wolę torf wzbogacony gliną
Chodzi Ci o jakieś konkretne podłoże, czy np. kulki nawozowe ?
lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

Na początku tematu zaktualizowałem m.in. planowaną obsadę do akwarium - proszę o konstruktywną krytykę :D
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

kulki nawozowe przy zakładaniu akwarium uważam za mao ekonomiczne rozwiązanie .
Miałem na myśłi np. takie : http://allegro.pl/podloze-akwarystyczne ... 06889.html
lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

goldi_
W takim razie jak fajnie to rozplanować ?np. żwirek, torf, piasek ? Żwirek, torf ? Torf, żwirek, piasek ? :D:D:D
Obrazek
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

sypiesz na dno warstwe substratu jaki tam sobie wybierzesz (to z linku, torf czy też ziemię ) a na to piasek lub żwirek .

Są rózne szkoły : jedni doradzaja na substrat jakaś firankę aby oddzielić substrat od warstwy żwirku/piasku inni wala pisek bezpośrednio na substrat .

Robiłem i tak i tak i ostatecznie trudno mi ostatecznie polecić którąś z metod - każda ma wady i zalety . Teraz we wszystkich zbiornikach mam wariant bez firanek i jest OK
lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

goldi_
Dzięki, w takim razie temat podłoża uważam za zamknięty ;p
Na dno pójdzie ten torf z aukcji, a na górę żwirek + piasek, w zależności jaka aranżacja mi się uwidzi. W takim układzie, jeśli zasadzę Parvulę w piasku, będzie rosła ?
Obrazek
lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

Taka mała aktualizacja, dzisiaj zawitały kolejne fanty :P
Dodatkowa belka oświetleniowa :
Obrazek

I zestaw-czyścik:
Obrazek
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Też tą belke zamawiałem ;) daje radę i cenowo jest przystępna.
To jeszcze brakuje narzędzi do pielegnacji :D jakies ciachaczki i pęsety ;)
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

No na to jeszcze czas przyjdzie :D zostało mi jeszcze skompletować podłoże, jakieś kamienie/korzeń, potem roślinki i zalewam :D
Obrazek
ODPOWIEDZ