Filtr zewnętrzny

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

starmen
Posty: 6
Rejestracja: 13 lut 2015 17:23

Filtr zewnętrzny

Post autor: starmen »

Zacznę od tego co mam a mianowicie obecnie dwa wewnętrzne filtry w akwarium 96l. Trochę miejsca mi to zabiera. Jakiś czas temu kupiłem używany tetra ex 800 ale niestety koleś mnie nabił w butelekę i okazało po miesiącu że przecieka w dziwnym miejscu.
Chcę ponownie zakupić filtr zewnętrzny (nowy) będzie on stał w salonie (w przyszłości sypialnia) więc zależy mi na cichej pracy. W przyszłości ok8miesięcy będzie przełożony do 260 akwarium. Proszę doradźcie mi nie wiem czy jest sens jeszcze raz iść w tetra (jak coś to tylko ex800 natomoiast o jbl czytałem ze się szybko zapycha) ?
Cechy które powinien spełniać
- być cichy
- mały pobór prądu do 9W-12W akceptowalne
- 4 kosze
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

nie ma takich filtrów które spełniłyby jednocześnie wszystkie cechy .
Głownie chodzi o toże te małe filtry (do 12W ) nie zawsze nawet mają 3 kosze .

Do tetry mam uraz który w tym życiu chyba sie nie zabliźni nawet mimo zapowiedzi o ulepszonej konstrukcji .

W zakresie niskobudżetowych filtrów polecam HW-302.
Ten "chińczyk " wprawdzie posiada "tylko" 3 kosze ale ze wszyskich filtrów to włąsnie one są najcichsze .
Jako jedyny z filtrów które kiedyś testowałem pomierzony pobór mocy był niższy od podawanego przez producenta (producent podaje 18W pomierzona zaś niecałe 14 )

Jednak z Twojego postu wynika również że ma w przyszłośći obsługiwać 260l
To jest problem bo wspomniany filtr będzie na granicy a w przypadku niektórych obsad po prostu za mały .
Zresztą moc filtra bardzo powiązana jest z jego wydajnością a wieć z wielkością obsługiwanego zbiornika więc te zakładane 12W między bajki mozna włożyć - nie da rady
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Kubełek będzie cichy, jeśli będziesz miał możliwość schowania go do szafki pod akwa na przykład, wtedy nawet jak warkot okaże się jednak za duży wyklejasz szafkę gąbką [niski koszt] i raczej tak wyciszony filterek nie powinien już przeszkadzać, natomiast odradzam trzymanie go na zewnątrz.

Mogę napisać o filterku, który posiadam, innych nie znam- fluval 206- pobór 10W, nie mierzyłem, tyle podaje producent; wygodny- ma tzw. aquastop- można odłączyć rurki i woda nie wyleje się z akwarium, a Ty możesz go sobie przeczyścić w tym czasie, posiada pompkę odpowietrzającą- filtry, w których zostało powietrze hałasują, po odpowietrzeniu dopiero prawidłowo pracują i są ciche [z reguły], ta pompka to wygodna sprawa. Pojemność 4,6l- mieści 3 kosze, ale filtr rózni sie od innych tymi koszami- wnętrze jest podzielone wzdłuż na pół- połowę zajmują 3 kosze na media, a druga połowa ma taki wkład z 4 gąbkami- woda filtrowana jest najpierw przez te gąbki, a następnie trafia do mediów, więc niejako jest dobra filtracja mechaniczna+ koszyki na media jakie chcesz. Używam go w 112l akwarium i chodzi "na pół gwizdka", znaczy ma wajchę sterującą ilością przepływu wody, mozesz sobie ustawić "moc" w ten sposób. "Wygoogluj" sobie, zobacz zdjęcia, jak to wnętrze wygląda, poczytaj opinie- kupiłem go głównie dlatego, że tu na forum złego słowa o nim nie przeczytałem, a tez był proponowany.
Na YT też sporo filmików, tam widać dokładnie jak składają i rozkładają.

Do 260l akwarium i tak będziesz chciał 2 filtry, aby lepiej rozplanować ruch wody w całym wnętrzu, nie widzę za bardzo 1 filtra w zbiornikach ponad 150l...
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

MarJan pisze:Do 260l akwarium i tak będziesz chciał 2 filtry, aby lepiej rozplanować ruch wody w całym wnętrzu, nie widzę za bardzo 1 filtra w zbiornikach ponad 150l...
pogląd nieco rewolucyjny :) który podważa sens kupowania większych filtrów .

Może to wynika z Twojego braku porównania do innych filtrów (jak to zaznaczyłeś) ale to co piszesz o fluvalu to raczej standard (autostop, pompka itp)

Dla mnie filtr który trzeba wygłuszać gąbkami , chować w szafce aby był niesłyszalny itp to po prostu dyskwalifikacja - takiego bubla sie po prostu nie kupuje .
W moich kryteriach jak polecam filtr cichy to stojący na zewnatrz a ja go nie słyszę np w nocy jak w domu cicho
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie wiem czy to taka rewolucja, bardzo wielu ludzi lubi mieć 2 filtry i wtedy nawet sobie rozdzielić na mechanika i biologa, drugim plusem według mnie jest to, że 2 filtry pozwalają na "więcej" [choćby sytuacje awaryjne różnego typu] niż jeden duży i cyrkulator na przykład (ciekawe czy cenowo też nie lepiej) ... ucho każdy też ma inne, jeden nie słyszy filtra wieczorem, a drugi w to miejsce spać nie będzie mógł...a jeszcze inną kwestią jest to, że ilu z nas ma możliwość posłuchać na żywo pracy filtrów przed zakupem?, zawsze to jakiś zakup w ciemno z tym hałasem.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

goldi_ pisze:pogląd nieco rewolucyjny :) który podważa sens kupowania większych filtrów.
Zadna to rewolucja myslowa, tylko bardzo dobre rozwiazanie. W duzych zbiornikach bardzo dobrze miec porzadna biologie, ktorej nie ruszamy miesiacami i porzadna mechanike, ktora utrzymuje czystosc wody, a pozatym dwa filtry zapewniaja odpowiedni obieg wody i tak jak Marjan wspomina jak cos nawali to nie zostajemy z problemem sam na sam.

Naprawde ciche i nieslyszalne filtry zewnetrzne robi JBL ,natomiast wymagaja modyfikacji wkladow i dolozenia waty filtracyjnej, Fluval jest taki sobie dosc cichy ale nie tak jak JBL, co do reszty to nie znaju bo nie mialem przyjemnosci. Prawidlowo odpowietrzony filtr zewnetrzny powinien siedziec cicho jak mysz pod miotla.
j4nk0
Posty: 69
Rejestracja: 11 sty 2018 8:20

Post autor: j4nk0 »

HW-302 cichy zdecydowanie nie jest. Lepszym wyborem byłby jaiś unimax.
Ortodoksyjny akwarysta
starmen
Posty: 6
Rejestracja: 13 lut 2015 17:23

Post autor: starmen »

1) Bardzo dziękuję że został zabrany głos i różne wypowiedzi. Mam nadzieję że jeszcze pojawią się jakieś wypowiedzi. Jeżeli przekroczy prąd to cóż będzie jak będzie :)
2) Na razie jestem na etapie że jak będzie większy zbiornik to jeden zewnętrzny i wewnętrzne dorzucę.
3) Bardzo proszę o nie sprzeczanie się i bez kąśliwych uwag do siebie, bo dla mnie każda rada jest ważna. Choć na razie nie mam szans włożyć filtra do środka (struktura szafki). Choć nie jest głupi pomysł żeby zrobić np szafeczkę zamykaną jako stołek przy akawarium :)
4) Na początku myślałem o TETRA EX 800 plus?
5) mark_farina co proponujesz z JBL-a ?
6) MarJan obejrzę filmiki na YT na temat tego fluval 206 u Ciebie rozumiem że się sprawdza ?
7) j4nk0 coś proponujesz ?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

starmen pisze: 5) mark_farina co proponujesz z JBL-a ?
Proponuje JBL Cristal Profi e (serie od 400 do 1900 w zaleznosci od przeplywu).

Pozatym zeby nie sklamac to od ponad roku uzywam Fluval'a 306 jako biologia (wszystkie 3 kosze wypelnione ceramika) i bardzo dobrze sie to sprawdza. JBL dzialal u mnie przez rok w zbiorniku 54L ale zbiornik zlikwidowalem a filtr jest teraz w kanciapie i czeka na inny ewentualny projekt kiedys tam.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

starmen pisze: 6) MarJan obejrzę filmiki na YT na temat tego fluval 206 u Ciebie rozumiem że się sprawdza ?
Tak, z czystym sumieniem mogę polecić, u mnie może jeszcze nie lata jakoś długo- z 5 miesięcy, ale przez ten czas nie było z nim problemów.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ja od 2 tygodni mam tetre ex800 plus i mimo iż stoi na zewnątrz koło szafki jest praktycznie niesłyszalny.rozkręcony na 3/4 mocy.w którym miejscu ci przecieka ta terta?
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
starmen
Posty: 6
Rejestracja: 13 lut 2015 17:23

Post autor: starmen »

lysy68 tutaj można wrzucić filmik czy gdzies na zewnętrzny serwis i tutaj linka ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Filmiki i zdjęcia załączaj na serwer zewnętrzny i podawaj nam linki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

Mam filtr Aquael Unimax250, bardzo krótko ok 2 tygodni. Ale coś tam mogę powiedzieć.
Ma 4 koszyki, każdy po 1,3l. Według producenta pobiera 11W.
Co do samego filtra zastrzeżeń nie mam. Podobnie jak u innych producentów posiada głowicę którą zamykasz, wypinasz z wężami i cały kubełek możesz zabrać do czyszczenia. Woda nie wypływa z wiszących węży.
Ma też regulację przepływu, u mnie działa na ok 50% i uważam, że jest ok.

Hałas.... (u mnie filtr stoi obok szafki)
Na początku się przestraszyłem. Słychać było głośne dudnienie. Ale "doświadczony" z produktami Aquaela zrobiłem to samo co z kaskadą tj wyjąłem wirnik i podkładki, obróciłem magnes o 180st i tak złożony filtr przestał dudnieć. Jednak ciągle mnie drażniło dość głośne buczenie. Po tygodniu walki, podkładanie styropianu, przestawianie, znalazłem winnego. Okazało się, że to nie Unimax buczy tylko kaskada w drugim akwarium, które jest obok. Po prostu szafka, na której chwilowo stoi zbiornik z kaskadą działa jak pudło rezonansowe.
Po zmniejszeniu przepływu słychać też szum przepływającej wody. Ale po kilku godzinach filtr staje się znowu cichutki.
Uważam, że unimax nie jest głośniejszy niż kaskada.

Wady:
1-Przy składaniu trzeba dokładnie wkładać koszyki. Szczególnie górny, ponieważ jego krawędź wchodzi w pokrywę i przy lekkim przesunięciu nie można prawidłowo tej pokrywy zamontować.
2-Węże. Są dosyć grube i przez to sztywne.
Mój baniaczek 112l
starmen
Posty: 6
Rejestracja: 13 lut 2015 17:23

Post autor: starmen »

BARA dziękuję także przesyłam. Przepraszam, że dopiero teraz, ale nie miałem kiedy.

Opis usterki w ex700
Filmik1
Filtr jest rozebrany do części pierwszych i podłączony pod akwarium. Widać na nim, że wody cały czas przybywa. Jednocześnie jak nacisnąłem przycisk odpowietrzenia wydostały się bąbelki (a raczej nie powinny w tym miejsu tylko pójsc do akwarium). Zatem doszedłem do wniosku że w tym samym miejscu wydostaje się woda. Nie jest to proces bardzo szybki jednak się wydostaje i co można na to poradzić ?
Filmik2
=====================================
Podoba mi się Fluval 206 -> obejrzałem filmiki na YT i zastanawiam się poważnie nad nim. Ona ma regulację przepływu? A może iść od razu w 306 ?
ODPOWIEDZ