Czy grzałka pękła?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Czy grzałka pękła?

Post autor: bbxdd »

Pytanie jak w temacie. Mam grzałkę Diversa 50W. Początkowo pani z zoologicznego poleciła mi do pewnego nieszczelnego akwa 45l filtr Diversa Claro 600 i grzałkę 25W. Nie wiedziałem, że zasada 1W/1l wody jest taka trudna do zapamiętania. Do rzeczy. Przyszedłem jej powiedzieć ze grzałka mi nie grzeje, i ona podłączyła grzałkę do prądu trzymając ja w ręce, i stwierdziła że się nagrzewa. No ale dala większą, testując ja wcześniej w ten sam sposób. Dziwne że grzałka przetrwała. No iu mnie poziom wody pewnej nocy odparował poniżej minimum. I dzisiaj na grzałce zauważyłem takie białe coś, zdjęcie mogę podesłać dopiero wieczorem. Na razie powiedzcie mi, czy grzałka Waszym zdaniem pękła. To białe coś pojawi się dzisiaj, wtedy kiedy grzałka była nad wodą tego nie było. W ogóle grzałki zwykle są długie, a ta jest krótka. Powiedzcie, czy Waszym zdaniem pękła?
Pozdrawiam.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Może po prostu sprawdź temperaturę wody? Napisałeś, że akwarium jest nieszczelne, może woda nie odparowała, tylko wyciekła.
Bez zdjęcia ciężko ocenić, ale "białe coś" to może być kamień.
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Akwarium jest uszczelnione, więc jest ryzyko wycieku. Woda odparowała. Temperatura to 26 stopni Celsjusza. Było trochę inne wskazanie termometru, ok.27 (ktoś tu jest perfekcjonistą). Chcę się dowiedzieć, czy grzałka pękła, bo jakby martwię się o Helenki. Podsyłam zdjęcie białego czegoś:
http://www.fotosik.pl/zdjecie/ea8a91b5ff79aa77
Pozdrawiam.
Tonnerre1977
Posty: 16
Rejestracja: 07 sty 2016 14:05
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Post autor: Tonnerre1977 »

Według mnie nie pękła, tylko się lekko "podsmażyła"
A swoją drogą u mnie grzałka jest zanurzona prawie do samego dna - brak wówczas ryzyka grzania na sucho.
Uważam również że grzanie od dołu daje lepsze efekty równomierności temperatury. Ciepła woda unosi się do góry więc jak grzałka na dole to i na dole ciepło. Grzałka w górnej pozycji może powodować, że dół akwarium ma niższą temperaturę. Ciepłe górne warstwy wody szybciej rozłączą termostat. Choć przy dużym ruchu wody w akwarium takie zjawisko jest pomniejszone
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Wg mnie też nie pękła.
Czasem w nowej grzałce zanim się wygrzeje, pojawiają się przeróżne opary z drutu oporowego i być może takie coś wystąpiło.
Szklane obudowy grzałek to najprawdopodobniej szkło borokrzemowe i ono chyba inaczej pęka (mogę się mylić, więc proszę nie poprawić).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Rzeczywiście zamontuję ją na dół, tylko czy kabel jest uszczelniony? Ma ktoś u siebie grzałkę Diversa? W instrukcji pisało że pokrętło ma być nad wodą.
Pozdrawiam.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Kabel musi być szczelny, inaczej nie nadawałby się do użytku, przede wszystkim stosuj się do instrukcji.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Zaparowanie grzalki od srodka, to widzialem u siebie kilka razy, aczkolwiek nie zastanawialem sie czemu tak sie dzieje.

Jak niechcesz jej klasc na bok albo nie chcesz zanurzac pokretla to umiesc ja kolo wylotu filtra wody i bedzie za ciebie rozprowadzac cieplo po zbiorniku, bardzo dobra opcja i niezawodna.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

w grzałkach diversa to jest normale że szkło robi się jakby mleczne(smugi na nim). sam to przerabiałem , u mnie dodatkowo było widać w środku nieszczelność i wymienili na nową.ogólnie słabe te grzałki.nie dogrzewają wody do odpowiedniej temperatury-bynajmniej w moim przypadku tak było.
grzałka może być zanużona całkowicie albo lekko nad powierzchnią wody tak aby pokrętło wystawało.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ