[25l]Rybki vs. krewetki

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Hinaru
Posty: 14
Rejestracja: 29 mar 2018 10:35
Lokalizacja: Warszawa

[25l]Rybki vs. krewetki

Post autor: Hinaru »

Cześć!
Na wstępie dodam, że jestem kompletnie zielony w tym temacie. Oczywiście przeglądałem internet i naczytałem się wielu różnych opinii...
Teraz przyszedł czas zasięgnąć waszej rady!
Dostałem akwarium 25l, wczoraj zalałem warszawską kranówką i załączyłem filtr.
Zastanawiam się nad obsadą. Wiadomo akwarium musi dojrzeć, więc mam trochę czasu do namysłu i dobrego rozplanowania.
Z tego co wyczytałem opinie są różne. Jedni uważają, że trzymanie rybek w tak małym akwarium jest nie dopuszczalne inni natomiast są zdania, że można trzymać. Pytanie brzmi jakie to są gatunki?
Jeżeli pozostają krewetki to również proszę o wasze opinie.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Zmierz wodę w sklepie na twardość i odczyn (niektóre sklepy mierzą).
Woda w sieci z reguły jest zasadowa, więc krewetki owszem, ale np. kilka żyworódek Endlera powinno dać radę. Przy zbyt twardej wodzie kranowej bańka wody demineralizowanej (5l), aby obniżyć twardość. Do wody zasadowej należy poszukać roślin, rogatek byłby tutaj odpowiedni, ludwigia i jakiś mech powinny też dać radę.
Może ktoś jeszcze zaproponuje niewielką roślinę
W tak małym akwarium nie sposób trzymać większych ryb, takich zbiorników można używać jako zbiorniki kwarantannowe.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Hinaru
Posty: 14
Rejestracja: 29 mar 2018 10:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hinaru »

krzych_100 pisze:Zmierz wodę w sklepie na twardość i odczyn (niektóre sklepy mierzą).
Woda w sieci z reguły jest zasadowa, więc krewetki owszem, ale np. kilka żyworódek Endlera powinno dać radę. Przy zbyt twardej wodzie kranowej bańka wody demineralizowanej (5l), aby obniżyć twardość. Do wody zasadowej należy poszukać roślin, rogatek byłby tutaj odpowiedni, ludwigia i jakiś mech powinny też dać radę.
Może ktoś jeszcze zaproponuje niewielką roślinę
W tak małym akwarium nie sposób trzymać większych ryb, takich zbiorników można używać jako zbiorniki kwarantannowe.
Serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Czy mogę wodę zmierzyć jakoś samemu?
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Możesz, tylko musisz posiadać testy (najlepiej kropelkowe) do takich pomiarów.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Hinaru pisze:Czy mogę wodę zmierzyć jakoś samemu?
Tak, można, do tego trzeba mieć testy na twardość i odczyn (w miarę niedrogie z firmy Zoolek). Sklepy czasem za darmo lub za niewielką opłatą robią takie testy, wystarczy tylko próbka wody (czysta butelka 200-250ml, odlana woda z kranu pozostawiona na noc w otwartej butelce).
Po co mierzyć wodę? Można tego nie robić i wpuszczać ryby - jak zdechną jedne, wpuszcza się drugie i tak dalej. Tylko czy na tym to ma polegać?
Woda jest jednak najważniejszym środowiskiem ryb i warto zadbać i jej parametry, aby cieszyć się zdrowymi rybami.

Pomijam resztę testów (na azotyny, azotany, fosforany itp), bo na razie nie są one potrzebne. Można się bez nic obyć zapewniając regularne zabiegi higieniczne w akwarium.

I tutaj jest przykład wykorzystania testu na NO2 (azotyny). Test ten wykorzystuje się do pomiaru NO2, jeśli NO2=0, to znak, że można wpuścić ryby (nie oznacza to, że akwarium dojrzało, bo akwarium dojrzewa znacznie dłużej).
Hinaru pisze: Wiadomo akwarium musi dojrzeć
Musi, a w zasadzie dobrze by było, aby dojrzało. Można sobie z tym poradzić tak, że do wody w akwarium, dodać 2-3 krople wody amoniakalnej i po prostu poczekać około 3-4 tygodni. Woda amoniakalna zawiera amoniak, czyli podstawę do namnożenia się bakterii, a czas zrobi swoje. Bez stresu, bez kosztów, tylko trochę cierpliwości...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Hinaru
Posty: 14
Rejestracja: 29 mar 2018 10:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hinaru »

Dobrze, po świętach zrobię testy.
Wróćmy teraz może do obsady.
Czyli po za gupikami endlera zostają krewetki tak?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Albo raczki CPO :D Ewentualnie karliki szponiaste.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ślimaki lub nawet robactwo wszelakie np. larwy ważki...ale krewetki by się nie utrzymały :lol:
Hinaru
Posty: 14
Rejestracja: 29 mar 2018 10:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hinaru »

MarJan pisze:Ślimaki lub nawet robactwo wszelakie np. larwy ważki...ale krewetki by się nie utrzymały :lol:
Krewetki neocardina nie dadzą rady w 25l? :shock:
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Mam na myśli, że taka jedna larwa wytrzebiłaby całą populację ;P
Hinaru
Posty: 14
Rejestracja: 29 mar 2018 10:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hinaru »

A raczki CPO z krewetkami ?
Ile max takich krewetek?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Jak najmniej bo się rozmnażają jak głupie :D Myślę ,że z 10 szt wystarczy :D
Hinaru
Posty: 14
Rejestracja: 29 mar 2018 10:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hinaru »

Dobra to teraz jakie te krewetki proponujecie ?
Wiem, że jest całkiem sporo odmian :D
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

blue velvet moi faworyci :lol:
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Jeśli chcesz mieć np 2 kolory to możesz wymieszać np blue velvet lub red cherry lub yellow lub white lub coś podobnego z babaulti ale co ważne z prawdziwymi babaulti ,gdyż jako babaulti często są sprzedawane jakieś kundle red cherry i tym podobnych.Chodzi o to aby ci się nie krzyżowały krewetki.
ODPOWIEDZ