korzeń i kokos

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

korzeń i kokos

Post autor: bbxdd »

I juz by myśleć, że czegoś się nauczyłem od października... Nic bardziej mylnego. Zamęczę was, drodzy akwaryści, oto lista pytań
1. Jaki korzeń byście mi polecili, jaki rodzaj korzenia ma jakie właściwości.
2. Czy można normalnie je kupić w zoologicznym?
3. Czy nada się do mnie kokos? (chodzi mi o to czy samiczki Endlera mogą się w nim chronić przed samcem)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Cześć,
1. Korzeń ma Ci się podobać i mieścić w akwarium. Zazwyczaj korzenie barwią wodę na kolor herbaciany, jedne mniej, inne bardziej, to normalne i nieszkodliwe (a nawet korzystne - garbniki hamują rozwój bakterii).
2. Tak. Możesz też samodzielnie korzeń spreparować - poszperaj na forum co i jak.
3. W celach ozdobnych tak, ale gupiki z niego nie skorzystają. Lepiej sprawdzą się rośliny pływające - jakaś pistia, różdżyca itp.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ad1. Korzeń może być nawet znaleziony w parku, najbezpieczniej z drzewa liściastego i martwego, ale bez próchna, link do poczytania:

Zlituj się, nie podawaj linków na inne fora akwarystyczne skoro na Akwaforum jest sporo informacji na ten temat. Link usuwam. MOD BARA

Ad2. W większości tego typu sklepach będą korzenie

Ad3. Wątpię, aby samiczki endlera chowały się w kokosie, raczej za zielsko, korzenie, do grotek raczej niechętnie, ale kokos niczego złego Ci w zbiorniku nie zrobi, zawsze możesz spróbować, z tym że jak już miałbym włożyć taka łupinę dla takich ryb to wyciąłbym 2 spore otwory naprzeciw siebie, żeby nie była to "ciemna jaskinia", a raczej taka "przelotówka" :D


edit: heh wyprzedził mnie
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Rośliny pływające odpadają, akwarium ma pokrywę.
Następne pytania:
4. Czy Helenkom się kokos spodoba?
5. Rozumiem, że mam iść do parku i wziąć korzeń?
Pozdrawiam.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Też mam pokrywę i rośliny pływające dają radę- pistia i zawsze przetrwa rzęsa...
Ad4. Nie miałem helenek, mam ampularie i łażą wszędzie i po wszystkim co jest w akwarium, ślimaki chyba nie chowają się w "kryjówkach", ewentualnie jakieś tam gatunki w naturze mają zakopać się w podłożu, ale nie znam zwyczajów różnych ślimaków

Ad5. Korzeń możesz zdobyć jak tylko Ci się podoba, jeśli w parku będziesz miał dostęp do korzenia od martwego drzewa i przy okazji nie zdewastujesz niczego to czemu nie, ja skorzystałem jak wyrywano taki spory stary pniak, uszczknąłem sobie kawałek, nie potrzebowałem nawet łopaty...można w lesie na spacerze poszukać, na działce [swojej czy znajomego], przy rzece jak masz w pobliżu...można też najprościej kupić w zoologu, ale taki własnoręcznie spreparowany jednak cieszy [przynajmniej mnie] :wink:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Uwaga, korzenie starych wywróconych drzew mogą być spleśniałe i nie nadają się do akwarium.

Poszukaj korzeni na bagnach, w strumieniach, rzekach, przy prowadzonych pracach ziemnych w trakcie budowy dróg itd.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

bbxdd pisze:5. Rozumiem, że mam iść do parku i wziąć korzeń?
Rezerwat buków Segiet - możesz poszukać w tym miejscy. Myślę, że dla takich celów można pozyskać korzeń z takiego miejsca a przy okazji nazbierać sobie suchych liści bukowych (po zimie, przemarzniętych i owianych). Można też poszukać gajów olchowych i poszukać korzenia olchowego - one są dosyć ładne w zależności od okazu. Nie wiem, czy w lesie stolarzowickim są typowe gaje olchowe, ale warto tam poszukać (no i bukowy Segiet).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

MarJan pisze:
Zlituj się, nie podawaj linków na inne fora akwarystyczne skoro na Akwaforum jest sporo informacji na ten temat. Link usuwam. MOD BARA
Nie rozumiem, po raz kolejny jest usuwany link z zewnętrznego źródła, który zawiera treści do opisywanych bezpośrednio w danym temacie problemów, tylko dlatego, że nie należy do akwaforum.pl. Szukajka forumowa nie spełnia tego do czego została stworzona- według mnie, jest bardzo mało precyzyjna lub wymaga zbyt dużej precyzji w zadawaniu zapytania, po prostu szuka źle, szuka niepotrzebne rzeczy i znalezienie czegokolwiek poprzez nią jest bardzo trudne, jeżeli dokładnie nie podasz szukanej frazy to nie znajdziesz to czego szukasz.

Jak dla mnie regulamin jasno określa w dwóch miejscach:
Dozwolone jest umieszczanie linków do stron tylko w przypadku, gdy konkretnie dotyczą treści problemu poruszanego na forum.
5.3. Publikacja linków na forum - dozwolone jest umieszczanie linków do stron zewnętrznych tylko w przypadku, gdy konkretnie dotyczą treści problemu poruszanego na forum.
Więc dlaczego mam być zmuszony szukać na akwaforum informacji, kiedy nie pamiętam dokładnie jak tam był opisany problem i ciężko znaleźć dany temat, kiedy wiedzę, którą chcę przekazać mam podaną jak na talerzu, precyzyjnie tyle, że ["niestety"] pochodzi z linka zewnętrznego? Czy mam takie linki wrzucać w wiadomościach prywatnych? Myślę, że nie jest to fajne rozwiązanie, bo forum i wiedza na nim powinna być dostępna dla każdego, to dlatego każdy użytkownik prawie w każdym temacie może się wypowiedzieć...wypowiedź można wydzielić do innego tematu, bo jest to problem, nieraz sedno tematu forum leżało w linku zewnętrznym, który po prostu został usuwany. Przecież w kontekście danego tematu od razu widać czy podany link służy temu tematowi, czy nie wnosi niczego, zawiera tylko reklamy czy coś jeszcze innego i powinien rzeczywiście być skasowany, uważam że nie powinno działać się w takim uproszczeniu: "link zewnętrzny?- kasacja!"

Szukacz na Akwaforum działa dobrze, tematów na temat korzeni mamy mnóstwo, zapraszam Cię do dyskusji na pw. MOD BARA
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ja używam korzeni red moor wood i nie zauważyłem barwienia wody.moczę je tylko przez 24h w gorącej wodzie w kranu bez żadnej soli i pleśń też nie wychodzi z nich
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

też mam red moor wood gotowałem go ze solą, później chwile leżał w wodzie i włożyłem do akwarium i też nie zauważyłem żeby cokolwiek złego sie z nim działa i nie farbuje nic.
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

MarJan, na Akwaforum mamy naprawdę dużo informacji na temat korzeni, a Szukacz działa poprawnie.
Wystarczy wpisać hasło korze* i zaznaczyć wyszukiwanie po tytułach tematów.

Poniżej kilka z nich:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t ... t=korze%2A
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t ... t=korze%2A
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t ... t=korze%2A
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t ... t=korze%2A
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t ... t=korze%2A
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t ... t=korze%2A
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t ... t=korze%2A
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t ... t=korze%2A

A jak brakuje nam jednego przewodniego tematu, to go utwórz (daj opis) i wstaw jako przyklejony. Podejmiesz się tego?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie podejmę się, temat który podałem w linku jest rzetelny i lepszego nie napisałbym. Nie zrobię czegoś w stylu "kopiuj-wklej", to co najmniej nieetyczne i nie widzę sensu jakiegoś redagowania tamtego tematu, bo to tylko "ukryte kopiuj-wklej". Proponuję jednak przywrócić do życia coś takiego:
viewtopic.php?t=3082
usunąć linki, które nie działają i powklejać odpowiednio inne, przydatne i ciekawe. Przykleić taki temat zbiorczy linków i umieścić w widocznym miejscu, aby chociaż użytkownicy tacy jak ja bez problemu znaleźli i mogli zapodać świeżakom, którzy chcą gotowca w swoim nowopowstałym temacie.
Obecnie nikt nie zajrzy do działu "wolny temat" aby poszukać tam konkretnych informacji...
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Przepraszam, ale kłótnie na ten temat nie powinny być czasem w temacie o uwagach do redakcji akwaforum?
Wyrwałem z przewróconej topoli takiego badyla. Nada się?
http://www.fotosik.pl/zdjecie/f0ba676e87d9c7e2
Wróćmy do listy pytań
6. Okorować? (jeśli się nadaje)
EDIT: Poczytałem i na razie wszystko wiem, jak będę potrzebował jeszcze jakiejś pomocy to napiszę.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

bbxdd pisze:6. Okorować? (jeśli się nadaje)
Nadaje się, nie ma potrzeby zdzierania kory, tylko porządnie wymoczyć. Można w soli, można potrzymać w nadmanganianie potasy, rozwiązań jest kilka.
Korzeń ładny i naprawdę warto szukać samemu takich rzeczy:)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Dziękuję:)

W Miechowicach wzdłuż ulicy Racjonalizatorów są rzędem przewalone topole, badyli do wyboru, do koloru
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ