Budowa akwarium 200 cm

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
maateusz
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2015 20:31

Budowa akwarium 200 cm

Post autor: maateusz »

Zakupiłem w nową obudowę alu z oświetleniem i akwarium 200 cm na 70 na 70 cm.

obecnie mam akwarium 180 cm na 50 cm i 60 cm wysokosci

mam w nim dwie pielęgnice papuzie, kilka teczanek, święcików kongijskich i gibicepsa - i szczególnie dla niego chciałbym powiększyć akwarium... i dorzucić tam kilka kirysków i otosków.

myślę, że te 20 cm na szerokości to będzie dla niego spora róznica ?

tylko obawiam się ciężaru... bo to dom z lat 70 tych... czy strop wytrzyma... bo akwarium stanie na parterze, a pod spodem jest piwnica.

to obecne mam wzdłuż ściany, a w piwnicy strop podparłem belkami drewnianymi - dla nowego akwarium chciałbym tak samo zrobić.

Aby obniżyć ciężar myślę może skrócić jest na 50 cm wysokości ? to powinno chyba wystarczyć ? zda egzamin ? bo będzie sporo lżejszy taki zbiornik na pewno...

drużga sprawa to chciałbym zbudować szafkę pod to akwarium - myślę o drewnianym stelazy z kantówek 7x7 ? czy może coś większego ? albo stalowego lepiej ?

podłoga niestety nie trzyma poziomu więc musiałbym jakieś nóżki porządne kupić pod szafkę z regulacją ... gdzie takie znaleźć ? bo te wszystkie meblowe to strasznie delikatne są :/
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Martwisz sie na wyrost . Wytrzymałość belki (stropu) silnie zależy od odległości od punktu podparcia . Akwarium stawiamy bezpośrednio przy ścianie a więc obciażamy strop w sposób jak najbardziej optymalny - tam gdzi ejego wytrzymałość jest największa . Te 1,5T rożłożone na 2m nie powinno zrobić wrażenia na Twoim stropie.
Dośc itotne może sie okazać natomiast wykonanie zetknięcia z podłagą . Najgorsze będzie punktowe - np regulowane nóżki . Powinieneś (moim zdaniem) dazyć do wypoziomowania za pomoca drwnianych listew lub temu podonych . Idealnym rożwiązaniem byłby stelaż metalowy posadowiony na podbudowie z silikonu utwardzalnego lub innej masy elastycznej chemoutwardzalnej
maateusz
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2015 20:31

Post autor: maateusz »

Martwię się bo dom leciwy...a nie wiadomo jak i z czego strop jest zrobiony... a pomyłka może zabolec bardzo:/

Co do posadowienia to faktycznie mogę rozważyć najlepsza opcje- ja myslalem o położeniu płyty osb na posadzkę i dopiero na nią szafki na regulowanych nogach.

Poszukam, bo nie wiem o tym rozwiązaniu co piszesz - o wylaniu silikonu - to rozumiem tak jak w moim rozwiązaniu z płytą osb-tylko ta płytę zastepujemy silikonem właśnie i on ma pod ciężarem złapać sam poziom?
ODPOWIEDZ