Oświetlenie akwarium 300l.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Jasne że ma - jeśli korzystałbym ze świetlówek to wybrałbym (jak to kiedys czyniłem) t5 865
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Co do oświetlenia twojego akwa to ja na podobną pojemność zrobiłem sobie oświetlenie z diod pover led opis w dziale dyi jak ty chcesz robić na świetlówka to idz w t5 zwykle tanie przemysłowe barwa 865 i ewentualnie 840 chyba ze znajdziesz takie z 9 z przodu one mają lepsze odwzorowanie barw czy coś takiego ale takie świetlówki trzeba po roku góra dwóch wymieniać bo traca moc diody pover wytrzymują znacznie dłużej przemyśl to jeszcze
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

"9" z przodu dla rośłin nie ma żadnego znaczenia a i dla obserwatora również jest niezauważalne w warunkach akwariowych
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

goldi_ zacnie prawisz. Pokaż swoje zbiorniki w galerii, żeby nowicjusze mogli się uczyć. Sam chętnie będę podziwiał.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Norbi
Posty: 290
Rejestracja: 03 paź 2013 0:09
Lokalizacja: USA

Post autor: Norbi »

Nie, nie przesadzam. To co napisałem to moje i nie tylko moje doświadczenia z oświetleniem LED. Ludzie kupują i kupować będą bo sprzedawca poleca, bo oszczędność prądu, bo ładnie wygląda itd.
Prosty przykład: znajomi widząc mój zbiornik z reguły reagują tak --> ładny, duży, fajne ryby i tak dalej ale ''ile to z takim akwarium roboty, wodę trzeba wymieniać, sprzątać, czyścić ...''. A jak mówię że akwarium zalane ponad rok temu i wody jakoś nie ''wymieniam'' to robią oczy jak żaba ;)
Jak to? To wody się nie wymienia? Akwarium nie trzeba myć? Takie to ludzie mają pojęcie ....
Wracając do LED to gdyby to było takie ''cudowne'' rozwiązanie to już dawno miałbym u siebie zamiast tradycyjnych T5 .... a nie mam i mieć nie będę.
Pewnie że oświetlenie to nie wszystko .... woda .... obsada .... i tak dalej ale oświetlenie to podstawa.
Ja nie neguję, ludzie używają i używać będą. Sam używam i ... w całym mieszkaniu ale jako żarówki ;)
Akwarystyka to fajne hobby :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Norbiprzesadzasz na prawdę. Tobie ledy się nie sprawdziły, Twoim znajomym również, tego nie neguję bo niby jak? Ale nie możesz na tej podstawie stwierdzić, że LED jest gorsze od świetlówek, okazało się tylko, że konkretnie te ledy, które kupiłeś okazały się gorsze od konkretnie tych świetlówek, które zakupiłeś później i tyle, może źle dobrałeś światło i tyle.
Najprostszym żywym dowodem, że led są ok. jest mój zbiornik, niejedna osoba tu na forum używa oświetlenia led z powodzeniem. Twoje tłumaczenie, że led się sprzedają tylko dlatego, że są nowe, energooszczędne i być może "modne" jest nieprawidłowe, pomyśl- ludzie kupują oświetlenie, aby rośliny rosły, to jest podstawowa i najważniejsza sprawa, jeśli nie będzie spełniona to oświetlenie jest do (_!_). Jak długo i z jakim powodzeniem może sprzedawać się towar ładny, energooszczędny, modny iniespełniający swojej funkcji dla której został stworzony? Bardzo krótko- ludzie to nie debile w każdym calu, rynek zawsze tak działał, że lepsze i tańsze wypiera gorsze, droższe.
Najprostszy przykład zrobiony przed chwilą:
Obrazek
Obrazek
Zaznaczyłem w ramkach na co warto zwrócić uwagę.
Masz prosty przykład tego jak sprzedaje się LED i T5, wiesz co to podaż, popyt i jak na siebie oddziałowują...nic więcej nie trzeba dodawać w tej kwestii.
Norbi
Posty: 290
Rejestracja: 03 paź 2013 0:09
Lokalizacja: USA

Post autor: Norbi »

Napisałem co miałem napisać, co tu dalej ''bić pianę''. No chyba że się nie znam ... tak też być może ....
Akwarystyka to fajne hobby :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ja też się pewnie nie znam jak Norbi i dlatego od lat stosuję nad 128l zwykłe świetlówki T8 864 i 840, a oświetlenie ledowe montowane nad zbiornikiem 45l (w różnych kombinacjach) zupełnie się nie sprawdziło. Wracam do świetlówek.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

BARA pisze:Ja też się pewnie nie znam jak Norbi i dlatego od lat stosuję nad 128l zwykłe świetlówki T8 864 i 840, a oświetlenie ledowe montowane nad zbiornikiem 45l (w różnych kombinacjach) zupełnie się nie sprawdziło. Wracam do świetlówek.
Czy gdziekolwiek napisałem, że ktoś się nie zna? Na tym forum żyją swego rodzaju "dinozaury myślowe", które nie dopuszczają innych opcji po za już dawno wyuczonym "prawem"... pisałem, że Norbi przesadza, bo nie nie jest tak, że świetlówki>LED, gdyby tak było rynek by to zweryfikował. To że w pewnych warunkach, konkretnych zbiornikach coś lepiej się sprawdza, nie oznacza że zawsze będzie lepsze- jest lepsze dokładnie w tym przypadku- nie w każdym. I powtarzam nie chodzi mi nawet udowadniać, że świetlówki nie są takie super, po prostu są wypierane, bo nowe LED-y dobrze się sprawdzają [nie piszę lepiej, tylko dobrze] przy dodatkowych korzyściach, o których przy świetlówce można zapomnieć.
rafalg88
Posty: 13
Rejestracja: 07 kwie 2018 9:37
Lokalizacja: Końskie

Post autor: rafalg88 »

Prosze o opinie tego produktu:

http://allegro.pl/sanrise-plant-f002l-4 ... ule_id=201

Tylko o długości 150cm:
F002-150 BLACK 68W 150x8x1,3cm 150-165cm 6900 K 3803lm (55lm/W) aluminiowe (czarne)

Belka wycofana ze sprzedaży,ale mogę ją dostać w rozsądnej cenie.
Martwi mnie skuteczność świetlna 55l/W, co w 300l dałoby 13lumenów/litr.
Ale może to winika z wysokiej temperatury barwowej nie ma czym sie zamarwiać i bedzie wszystko rosło?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

To jest w ścisłym związku z moimi wcześniejszymi wypowiedziami .
parametr 55lm/W jest bardzo realny w porównaniu z bajkami innych producentów/sprzedawców .
Jest to niezły wynik jak na taką konstrukcję .
Co nie zmienia faktu że szału nie ma i na zbyt wiele nie licz a juz na pewno nie "będzie wszysko rosło" .

Może aranżacja na anubiasach i mikrosoriach pociagnie . Potrzebujesz ze 3 takie beleczki aby pomyśleć o czymś sensowniejszym
rafalg88
Posty: 13
Rejestracja: 07 kwie 2018 9:37
Lokalizacja: Końskie

Post autor: rafalg88 »

Nie rozumiem jak nowsza i droższa technologia może być mniej wydajna. Przecież ledy zawsze i wszędzie było bardziej wydajne niż inne źrodła światła a tu taki słaby wynik
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

ale to nie jest słaby wynik w dodatku wcale nie droższe .To że sprzedawcy wykorzystują hobbystów jest zjawiskiem starym jak świat .

Technologia wykonania tej lampy jest najprostszą jaką można sobie wymyśleć ale co za tym idzie naj mniej optymalną jeśli chodzi w parametry energetyczne . o ile w lampkach kilku watowych niekt sie tym specjalnie ni eprzejmuje ( bo nie ma czym ) o tyle w takich dużych konstrukcja to jest nieporozumienie .
rafalg88
Posty: 13
Rejestracja: 07 kwie 2018 9:37
Lokalizacja: Końskie

Post autor: rafalg88 »

Jeszcze co do tych lumenów. To jak wiadomo jest jasność która jest widoczna dla ludzkiego oka z określonego przedziału fal. Możę ona tylko wizualnie świeci słabo a roślinam sprzyja.
Przykład świetlowki grolux:
http://allegro.pl/sylvania-swietlowka-g ... dwodd-oPhg

1680lm:54W=31W/l
Może ktoś użytkował podobne belki na forum?

Jakby zwracać uwagę tylko na ilość lumenów to też sie znajdzie. Mniejsza o to że za krótka ale jest nawet tansza od tamtej 2 razy
https://www.plantagarden.pl/led/6070-os ... hiros.html

A tak najbardziej przychylam sie do takiego zestawu:
1. http://allegro.pl/lampa-led-premium-pla ... 38115.html
2. http://allegro.pl/led-white-150-akwariu ... 97942.html ( 9240lm z 24W jakim cudem?).
j4nk0
Posty: 69
Rejestracja: 11 sty 2018 8:20

Post autor: j4nk0 »

Pozwólcie, że wtrące swoje 3 grosze. Moim zdaniem kupowanie tych czerwono-niebieskich ledów to nieporozumienie. Akwarium wygląda z nimi co najmniej nie naturalnie. Rośliny rosną doskonale przy zwykłych ledach. Warto tylko dobrać odpowiednią, naturalną barwę. Nie należy też sugerować się deklarowaną temperaturą. Sam odsyłałem do sprzedawcy ledy 4x, aż w końcu trafiłem na coś wartego uwagi. W większości przypadków również waty i lumeny wyssane są z palca ;)
Ortodoksyjny akwarysta
ODPOWIEDZ