Paletki kręgowce

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
fishermm
Posty: 4
Rejestracja: 07 kwie 2018 11:32

Paletki kręgowce

Post autor: fishermm »

Witam. Jestem nowy na forum dopiero rozpoczynam swoja zabawe z akwarystuka. Posiadam 200l akawarium 7 paletek malych 2 skalary 30 neonkow 10 rozborek i 6 gubikow. Przez miesiac po starcie akwarium wszystko bylo ok ryby plywaly nie bylo problemow az do momentu jak 2 paletki zczarnialy sa kompletnie czarne kilka mam czarne grzbiety a reszta czesciowo. Czytalem troche i myslalem ze to stres itd albo od wczoraj zdychaja mi neonki co niektore maja czarne grzbiety plywaja zaczynaja szalec i opadaja na dnio w dwa dni ok 8 sztuk. Badam pH wody ok 7.5 odmulam dno co tydzien i robie podmiane wody ok 20/30 proc. temp ok 28-30stop. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Zdaje się, że masz kompletnie niepoprawnie dobrane ryby w obsadzie - do siebie i do wielkości zbiornika i do parametrów wody. Poddajesz je po prostu torturom. Możesz podać rozmiary akwarium? Sam litraż niczego nie tłumaczy. Może jakaś fotka?
Obrazek
[126L] Dżungla
fishermm
Posty: 4
Rejestracja: 07 kwie 2018 11:32

Post autor: fishermm »

wysokosc 45 szerokosc 35 dlugosc 90 , jak chce dodac zdjecie pisze ze osiagnalem rozmiar załaczników
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Zdjęcie musisz dodać poprzez zewnętrzny serwer, np fotosik

Akwarium masz dużo, dużo za małe na paletki i skalary. 141 litrów to na resztę jest ok, ale bez tych dużych.

Gupiki mają inne potrzeby względem odczynu wody niż cała reszta. Ogólnie masz za dużo ryb. 1 paletka na 50l wody - taki wskaźnik jest zalecany. Akwarium na paletki i skalary najlepiej jak ma wysokość 60 cm. min 50. Paletki są bardzo chorowite i podatne na wszystko. Nie wiem kto Ci to i dlaczego w ogóle sprzedał.

Uff.
Może ktoś bardziej kompetentny się wypowie?
Na mnie już wystarczy.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Fajne akwarium skądinąd, ale teraz:
Zbadaj parametry swojej wody, (samo pH to raczej niewiele, ale już coś) najlepiej testami kropelkowymi, bo paskowe są bardzo niedokładne (GH i KH powinieneś znać po pH w pierwszej kolejności, a potem reszta, jak akwarium jest nowe to NO2 i NO3 może też). Równolegle zapoznaj się z wymaganiami ryb, ta strona będzie dobra i raczej dość prawdziwe podaje odpowiednie parametry:
http://www.seriouslyfish.com/knowledge-base/
Polskie serwisy mają raczej słabe opisy, może niektóre fora akwarystyczne są bardziej wiarygodne. U nas też jest taka baza.
http://www.akwaforum.pl/mapa.php

Prawdopodobnie będziesz musiał podjąć decyzję o oddaniu paletek i skalarów do sklepu. Problemy są zatem dwa, czy zechcesz to zrobić, i czy sklep przyjmie chore ryby.

Z tego co czytałem (interesowałem się niewiele, bo to ryby poza moim zasięgiem) to prawdopodobnie paletki nie dadzą rady w Twoim zbiorniku.

Musisz poczekać, aż wypowie się ktoś bardziej kompetentny niż ja.
W tym czasie poczytaj informacje o tym co posiadasz pod linkami, jakie Ci podałem. To Ty musisz ogarnąć ten problem niestety.
Obrazek
[126L] Dżungla
fishermm
Posty: 4
Rejestracja: 07 kwie 2018 11:32

Post autor: fishermm »

Wyszlo mi z testu z mam NO3 podmiesiome ok 250 i KH 20d
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

fishermm nawet jak na paskowymi masz taki wynik to ryby Ci się trują. Zrób odmianę z 50%, przez kilka dni jeszcze po 20%. W tym czasie zastanów się co z rybami bo dla palet całkowicie nie odpowiada zbiornik i woda. W sumie to tylko gupiki z Twoich ryb mogą w tym egzystować.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Osiagnałeś już swego rodzaju sukces bo ryby jeszce żyja a żyć przy tych parametrach nie powinny .

Odmienne parametry dla tych ryb to jedno ale bioseparacja to sprawa poważniejsza . aletki są wyjątkowo czułe na pasozyty które w przypadku innych ryb owszem sobie są ale rybom specjalnie nie robią krzywdy . Zyworódki i paletki ?!

Myśle że to agonia tych ryb.
Musisz niezwlocznie odseparować te ryby w akwarium sterylnym oraz poddać je leczeniu .
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

na temat paletek możesz Neurochirurga podpytać bo przy pH 7.5 to długo ci nie pociągną,to samo ze skalarami.gupiki tolerują taki odczyn ale czy i temperatura nie za wysoka 28-30*.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ