podłoże dla glonojada i kiryska

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

maateusz
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2015 20:31

podłoże dla glonojada i kiryska

Post autor: maateusz »

zakupiłem akwarium, a w nim było podłoże - jak dla mnie fajne - bo jak u siebie miałem piasek, albo drobny zwirek to szybko sie skala robila z tego, natomiast przy tym podłożu było sypkie cały czas - pytanie co to - wygląda mi na jakiś drobny bazalt ? , a te kulki czarne to nie wiem coz to moze być ?

z racji,ze jest takie wlasnie 'sypkie' to pewnie moze być dla glonojada ? ew kiryska ?

foto:

https://ibb.co/dwy46n
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Fajnie nie wygląda, bo powierzchnie nie wyglądają na gładkie tylko ciosane-ostre, więc u siebie bym nie użył dla ryb dennych. Używam piasku kwarcowego, gradacja około 1mm zapewnia sypkość.
maateusz
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2015 20:31

Post autor: maateusz »

hmm... a te czarne kulki co to może być ?, a jak w tym piasku kwarcowym roslinki rosna ?
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2018 18:21 przez maateusz, łącznie zmieniany 1 raz.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

kliknij sobie "Moje112l" na samym dole posta, chcesz przejrzyj wszystko, nie chcesz to ostatnie 2 strony pokazują aktualny stan
maateusz
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2015 20:31

Post autor: maateusz »

tak mi wpadło ostatnio - moze zamiast piasku aby roslinki fajnie rosly kupic cos takiego , bo opis wygląda ciekawie,ze wchlania azotany i zapobiega glonom ?:


jbl manado ?

Granulowane podłoże o wysokiej porowatości wspomagające wzrost roślin. Dzięki swojej strukturze absorbuje nadwyżki związków mineralnych ze słupa wody i tworzy ich długoterminowy rezerwuar w podłozu.

Porowata struktura i brak ostrych krawędzi sprawiają, że jest nieszkodliwy dla ryb dennych. Sprzyja dobremu ukorzenianiu się roślin.

Granulacja: 1-2/1-3mm

Jest doskonałem substratem dla rozwoju bakterii nitryfikacyjnych, dzięki czemu powierzchnia filtracji bilogicznej w akwarium zwiększa się kilkukrotnie.
Nie wpływa na parametry wody.

Dzięki pochłanianiu nadmiarów nawozów (azotany i fosforany) z wody przyczynia się do zapobiegania rozwoju glonów w akwarium.

Zalecane stosowanie jako warstwa wierzchnia na dowolny substrat dla roślin (np. JBL AquaBasis Plus) - warstwa 5-8cm (przy zastosowaniu 2-4cm substratu).
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

No ale w temacie napisałeś "podłoże dla glonojada i kiryska" ,"glonojad" to sobie może dać radę ,ale kiryski potrzebują piasku ,podczas żerowania przesiewają go przez skrzela.
maateusz
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2015 20:31

Post autor: maateusz »

ok, czyli dla roslin lepsze to jbl, dla glonojada tez , ale jak sie chce miec kiryski to już piasek ?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

tak być powinno, dla glonojadów piasek lepszy, w naturze rośliny dają radę na piasku...w wielu akwariach też...
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

na tym obecnym podłożu kiryski szybko potracą wąsiki
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
maateusz
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2015 20:31

Post autor: maateusz »

ok, więc skoro chce mieć takie zwierzątka, a nie inne muszę stworzyć im najodpowiedniejsze warunki - zatem kupuję piasek.

wpadły mi w ręce skały ADA sariu manten i dragon - czy one w jakiś sposób zmieniają pH wody ? i czy nadają się dla wymienionych ryb ?


Nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Dragon Stone nie wpływa na parametry.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie pisz postów jeden pod drugim, używaj opcji "zmieñ" jak chcesz coś dopisać.

Glonojady wymagają drewna w akwarium do pozyskiwania celulozy niezbędnej do prawidłowego trawienia. Pomyśl o korzeniach, a nie o skałach.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
maateusz
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2015 20:31

Post autor: maateusz »

Dragon Stone nie wpływa na parametry.
czyli sariu i manten wpływają ?
Glonojady wymagają drewna w akwarium do pozyskiwania celulozy niezbędnej do prawidłowego trawienia. Pomyśl o korzeniach, a nie o skałach.
korzenie też będą, ale chciałbym kilka skał wrzucić tylko nie chciałbym zaszkodzić mieszkańcom akwarium nimi.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Posiadam Dragon więc o nich się tylko wypowiem, nie zauważyłem żeby parametry mi szalały od kiedy je włożyłem do akwarium.

Najważniejsze aby je bardzo dokładnie wyczyścić, najlepiej jakąś myjką pod ciśnieniem.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

dokładnie,dragon to bardzo ciekawa skała nie zmieniająca parametrów ale trzeba dokładnie ją wypłukać z resztek glinki bo mleczna woda murowana.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ