[42l] Krewetkarium 42l

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

izyk86
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2018 19:35

[42l] Krewetkarium 42l

Post autor: izyk86 »

Witam.
Zakupiłem kostkę 35x35x35 42litry. Chciałbym założyć krewetkarium z obsadą blue velvet.

Planowana flora na start to w większości mchy i gałęzatki w przyszłości może coś bardziej wymagającego.

Oświetlenie będę składał z power led na profilu 16cm. Moc 18w w tym 4 diody FS. Z tego co się orientowałem to wystarczające dla wymagających roślin jak na ten litraż.

Mam kilka pytań. Mianowicie:
-ile robaczków na taki litraż?? MIN i MAX:D
-Jaki kolor podłoża pod blue velvet żeby sie fajnie wybarwiały. Posiadam czarny żwirek kwarcowy neutralny ok 3kg oraz skały black stone jak na zdjeciu ponizej i nie wiem czy dokupowac tego wiecej czy raczej kupic cos jasniejszego bądź poprawiającego parametry wody.
https://www.google.pl/search?biw=1280&b ... vuNaflCLM:

-Czy dawać pod podłoże nawóz czy to olać. Posiadam nawóz firmy NATURAL SUBSTRATE.

-Nie mam bladego pojęcia jakie parametry wody ma moja kranówka. Czy konieczne jest kupowanie testów(jeśli tak to jakich) czy sprobować na "żywioł".
Testy kropelkowe wiadomo dokładniejsze ale i cena wyższa. Co sądzicie o JBL 6in1?Czy warto?

Z góry dzięki za odpowiedz. Pozdrawiam

Temat przeniosłam do działu, w którym prezentujemy swoje akwaria. Poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Galeria. MOD BARA
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

poczytaj w necie o wymaganiach krewetek blue,mają podobne wymagania co popularne red cherry
testy kropelkowe są drogie ale bardziej dokładne,te paski 6in1 można używać ale tylko poglądowo bo przeważnie pokazują zawyżone parametry.
co do ilości sztuk to niby przyjmuje się 1 krewetka na 1l wody ale w przypadku samych krewetek bez ryb można i więcej trzymać.co do podłoża to na pewno nie jasny kolor.najlepiej jakiś granulowany ciemny(np brązowy)
ten żwirek kwarcowy może być ale jak chcesz roślinki w podłożu sadzić to rozważył bym kupno gotowego substratu ale aktywny będzie na początku obniżał parametry wody
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
izyk86
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2018 19:35

Post autor: izyk86 »

Wpada mi w oko taka aranżacja

https://www.ukaps.org/forum/attachments ... jpg.11894/

Trawnik na całości z Micranthemum MONTE CARLO.
Pytanko czy pod tą roślinę trzeba umieścić nawóz w podłożu czy da rade bez.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ciekawa aranżacja.z reguły przy tych roślinkach wskazane jest dozowanie CO2 choć podobno i bez tego przy odpowiedniej ilości światła,żyznym podłożu też powinno pociągnąć.można powtykać kulki gliniane lub plantagainer caps i przede wszystkim dobry substrat jako podłoże.poczytaj o zakładaniu iwagumi
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
izyk86
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2018 19:35

Post autor: izyk86 »

Powiedzcie mi jeszcze jak pielegnowac taki trawnik. Nie chodzi mi o przycinanie tylko o odmulanie. Czy trzeba? jak czesto? Czy odmulacz nie poderwie trawnika??

Jak karmic na takim trawniku?? Karmnik czy obejdzie sie bez?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

trawniczka się nie odmula bo powychodzi z podłoża,normalnie karmisz,krewetki same będą czyścic wszystko z resztek jedzenia.możesz też dać kilka małych kirysków np. pigmey ale i troszkę drobniutkiego pisku musiały by mieć i też będą czyścić
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

lysy68 pisze:trawniczka się nie odmula
trawniki odmulam od zawsze i nic mi nie wychodzi
izyk86
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2018 19:35

Post autor: izyk86 »

Jak się dobrze trawnikczek rozrosnie to spróbuję odmulac.

Jeszcze mam pytanko co do substrat pod żwir. Wstępnie chciałem połączyć potluczona ceramikę +ławę wulkaniczna+ kulki gliniane. Wyczytałem gdzieś że kulki gliniane gdy dostaną się do słupa wody spowodują pojawienie się glonów. Czy to prawda? Czy bez kulek trawnik Monte Carlo da radę fajnie się rozrosnac? Będę nawozic CO2 w płynie (+Micro Macro potas)

Drugie pytanie jest takie czy po starcie akwa i posadzeniu trawnikczka od razu nawozic czy czekać na lampe(będzie dopiero za jakiś tydzień)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Bez światła startować to już nie halo [trawniczek jeszcze], po co te nawozy? roślina czegoś nie dostanie to rosnąć nie będzie, choćby wszystkich pozostałych elementów "układanki" miała pod dostatkiem, brak światła- brak wzrostu.
izyk86
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2018 19:35

Post autor: izyk86 »

W takim razie wstrzymam się że startem
Tylko teraz kolejne pytanko. Moja roślinka przyszła w okolicach środy. Jest to sadzonka in vitro. Żelu nie usuwalem tylko dolalem wody do kubeczka. Czy przetrwa w takich warunkach jeszcze jakiś tydzień?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

niepotrzebnie dolewasz wody,po to jest żel żeby roślinka nie marniała i jednocześnie była sterylna ale myślę że po dodaniu wody nie powinno nic specjalnego się stać
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
izyk86
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2018 19:35

Post autor: izyk86 »

Witam ponownie.
Pomimo, że troszkę czasu minęło(ponad 3 tygodnie od startu baniaka)to nie chciałem tu za bardzo nic wrzucać bo nie było co:D. Roślinka z in vitro ciężko zniosła aklimatyzacje(zżółkła i zaczęła gnić aż w końcu stała się cała brązowo- przezroczysta) i już miałem ją wymienić na nową ale w końcu coś ruszyło:D

Do tego odpaliłem bimbrownie i wreszcie w moim baniaku robi się zielono.
Rozrost roślinki(w ciągu ostatniego tygodnia bo wcześniej nie liczę) raczej nie za duży ale widać już jakiś progres. Możliwe że dołożę jeszcze kilka diód do mojej belki Led.

Poniżej fotki baniaka oraz belki Led.

Postaram się aktualizować na bieżąco jak tylko będą widoczne efekty.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
izyk86
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2018 19:35

Post autor: izyk86 »

Witam troszkę mnie tu nie było gdyż moje krewetkarium dojrzało i wszystko hulało aż miło BYŁO patrzeć. No własnie BYŁO.

Wyjechałem na tydzień do Niemiec prawdopodobnie przyszła burza -> wybiło korki-> filtr i oświetlenie przestało działać-> krewetki i ślimaczki odeszły na "drugą stronę" no i akwarium zakwitło.
Kiedy uruchomiłem filtr to zaczęło strasznie śmierdzieć w całym mieszkaniu. do tego pojawiło się pełno czarnych drobnych kropek w akwa(po zbliżeniu wyglądają na małe czarne żyjątka:D).
Poradźcie mi co mam teraz zrobić.
- wywalić wszystko??
- wyparzyć zdezynfekować kamienie akwa i żwir i ruszyć z nowym projektem
-zostawić podłoże z kamieniami wywalić max ilość wody oczyścić co się da (kamienie filtr i szyby w akwa) zalać nowa woda i poczekać co się stanie

Opcja 3 odpowiada mi najbardziej gdyż trawniczek którego początkowe zdjęcia dawno temu wstawiłem rozrósł się na cale akwa i szkoda mi go bardzo (trwalo to ok 3-4mc)

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wyczyść co możesz, podłoże zostaw z trawnikiem, bo go szkoda.
Podmień całą wodę z akwarium.
Te małe czarne żyjątka to najpradopodobniej małżoraczki, żerowały i namnożyły się na padlinie. Ich plaga powinna samoistnie ustąpić w czystym zbiorniku. Są nieszkodliwe.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
izyk86
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2018 19:35

Post autor: izyk86 »

Tak też zrobilem. Wrzuciłem kilka molinezji i pozjadaly nieproszonych gości. Na razie wszystko chula i oby tak pozostało. Dzięki za podpowiedz
ODPOWIEDZ