Limnophila sessiliflora - czy przycinac?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
eserzet
Posty: 15
Rejestracja: 13 kwie 2018 16:39

Limnophila sessiliflora - czy przycinac?

Post autor: eserzet »

Witam.

Niedawno wystartowało nowe akwarium roślinno krewetkowe.

Wiem, że roślinki trzeba przycinać, ale za bardzo tego nie lubię, bo chciałem zostawić akwarium "samo sobie".

Ale problem pojawił się z Limnophila sessiliflora co widac na zdjęciu, nie jest taka gęsta jak z początku, dlatego pytanie dla bardziej zaawansowanych akwarystów (-tek też ;) )

Ciąć czy nie ciąć?
http://s5.ifotos.pl/img/122jpg_qnsshss.jpg
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Jak widać tej roślince ewidentnie nie pasują warunki . Roślina ma mieć w podłożu gline i jakieś błoto a oświetlenie silne najlepiej ze sporym udziałem głebokiej czerwieni . Wówczas będzie sie chetniej rozkładała zamiast tak paskudnie sie wyciagać w góre.

Roślina ta jest silnie inwazyjna wobec tego będzie sie rozrastała czy chcesz czy nie - nawet w niekorzystnych warunkach (najwyżej będzie brzydka jak u Ciebie) wiec nie bardzo wpisuje sie w Twoje priorytety
eserzet
Posty: 15
Rejestracja: 13 kwie 2018 16:39

Post autor: eserzet »

Akwa było stawiane na ziemi organicznej (własnego wyrobu więc bez dodatku nawozów sztucznych).
Fakt nie mam gliny w podłożu, czy dodanie teraz gliny "wymusi" na roślinie poprawę wyglądu czy trzeba ściąć te biedne łodygi?

Dopiero uczę się akwarystyki jako tako, więc problemem może być również oświetlenie. Niestety mam obecnie zwykłe świetlówki philipsa 2X t8 18W
Akwa 60l

Co do oświetlenia: mam zamiar kupić 2x T5 6500k tylko zastanawiam sie czy postawić na niebieskie długości fali 400-470nm (wg producenta) czy czerwone 700nm
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

spróbuj albo kulki gliniane w podłoże albo gotowe tabletki np. planta gainer caps pod korzenie powkładać.limophila jest ogólnie mało wymagającą i szybko rosnącą roślinką.widać że u ciebie jej czegoś brakuje.na razie jej nie tnij tylko działaj i obserwuj.moim zdaniem k6500 będzie najodpowiedniejsze lub na tył możesz pokusić się o k8500 a przód 6500.ziemia jałowa może powodować braki u roślinek
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
eserzet
Posty: 15
Rejestracja: 13 kwie 2018 16:39

Post autor: eserzet »

Kulki już w podłożu, nowe świetlówki zamontowane 2x T8-18W 6500k (daylight) + 2x paski led blue i led red 60cm. Jeżeli będzie potrzeba to dokupię tą 8500k.

Dokupiłem drugi filtr kaskadowy(bo zawsze chciałem mieć taki)+skimmer żeby zbierał kożuch.

Jutro jadę po odbiór paru sztuk Rogatka.

W przyszłym tygodniu zrobię update posta z wynikami, może się komuś informacje takie informacje przydadzą.

Pozdrawiam
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

te paski jeśłi mają słuzyć roślinom to raczej kiepski pomysł . jeśłi nie zaszkodzą to na pewno nie pomoga
eserzet
Posty: 15
Rejestracja: 13 kwie 2018 16:39

Post autor: eserzet »

Taka jest właśnie wada internetu, każdy może pisać co chce. Gdzieś czytałem temat i właśnie pewien użytkownik rozpisywał o tym jak mu to pomogło w akwarium roślinnym argumentując to tym, że ma zwykłe świetlówki oraz dostarcza światła red/blue przy pomocy tych pasków ledowych.
Ledy to było 5 min roboty, jeżeli faktycznie ma to zaszkodzić akwarium to je zdejmę.

A co w takim razie z oświetleniem led o którym tak często ludzie piszą?
Podałbym link do yt ale nie wiem czy to nie wbrew zasadom.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Owszem , rośłiny potrzebuja dodatkowego światła w zakresie światła czerwonego i niebieskiego - to niewotpliwy fakt i przyczyna wszelkich nieporozumień . Zostawiając na boku stosunke czerwienie i niebieskiego ( na tym etapie i tak to mało wązne) nalezy zwrócić uwagę na to że ten czerwony na paskach jest za mało czerwony a niebieski za mało niebieski . Widmo np czerwonego jest przesuniete zdecydowanie poniżej czestotliwości rezonansowej CHlorofilu. Potrzebujesz widma w zakresie 635-665 (680) nm .
To sie nazywa czesto Deep Red i takie diody nie są integrowane na paskach a na pewno nie na tych popularnych . Podobnie będize z zakresem niebieski i tam musisz szukać diod emitujących tzw Royal Blue . Duża część tych kolorowych diod świetnie wspomaga np rozwój krasnorostów .

Dobrym rożwiązaniem dla doświetlenia roślin są tzw diody FS (full spectrum)

itd
eserzet
Posty: 15
Rejestracja: 13 kwie 2018 16:39

Post autor: eserzet »

Patrząc na ceny tych diod, to taniej wyjdzie mnie ewentualnie dokupienie kolejnej świetlówki w razie potrzeby - poszukam takiej, która będzie spełniać podane przez Ciebie parametry.

No i dzięki wielkie za wytłumaczenie jak to wygląda z ledami, zabieram się za demontaż, bo tak jak przypuszczałeś są to najzwyklejsze w świecie paski led.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ja używam u siebie tylko k6500 ale jak napisałem we wcześniejszym poście iż można zmieszać z k8500 i taka kombinacja też powinna być oki
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Popieram łysego : jęsli stosujesz świetlówki zwykle nie ma potrzeby żadnych cudów wymyslac i zwyke - powszechnego użytku sie nadadzą . Dodam jednak że w przypadku limnophili 8500 moim zdaniem to za dużo . Bedzie sie wyciągła do góry.
Dobrze mi se rozrastała na boki przy stosowaniu 4000 albo 4500K (nie pamiętam)
To zreszta dobrze koresponduje z moimi wcześniejszymi wypocinami na temat widma .
Limnophila ( nie ona zresztą jedna) lepiej będzie sie rozrastała na boki mając światło ze sporym udziałem czerwonego . Z grubsza chodzi o to że roślinka w naturze rosnąc głeboko stara sie naj kajszybciej dotrzeć do powierzchni aby na niej dopiero rozkoszować sie słońcem :)
Im głębiej tym bardziej niebiesko. Tak więc jeśli uprawiamy trawniczki stosujmy światło zimne ale jeśli zalezy nam ro rozroście na boki oszukujmy rolsinki dostarczając im światła z relatywnie niskim udizałem niebieskiego.
Tak ogólnie i wielkim uproszczeniu .
ODPOWIEDZ