Bakopa i ktyptokoryna tracą liście.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Bakopa i ktyptokoryna tracą liście.

Post autor: michal78 »

Witam, mój zbiornik 200L (start w grudniu na starej wodzie z likwidowanej 90-tki) wydawał się już od pewnego czasu biologocznie zrównoważony, wszystko pięknie rosło, ryby deklarowały dobre samopoczucie, NO3 utrzymywałem na poziomie ok 10, PO4 ok 0,25. Glony praktycznie nie występowały.
Od kilku tygodni jednak zauważyłem nagle problemy z roślinami, konkretnie jedna z 2 kryptokoryn, bardzo mocno rozrośnięta, zaczęła tracić pojedyncze liście (najpierw żółkły, potem odpadały) , gorzej było z bakopami które traciły liście w znacznie większym stopniu, zaczynało się od dolnych, następnie idąc w górę odsłaniało całe łodygi. Generalnie moje akwarium jest znacznie bardziej zarośnięte niż podczas startu, zwłaszcza wspomniane kryptokoryny ogromnie się rozrosły, poza tym mam w akwarium rośliny takie jak moczarka i rogatek, które dość intensywnie pobierają rozmaite składniki z wody. Dlatego moja teoria jest taka że wcześniej ilość składników odżywczych była wystarczająca dla roślina ale gdy podrosły i ich zapotrzebowanie wzrosło , zaczęło ich brakować. Zacząłem więc ostatnio trochę nawozić, kilkakrotnie podałem easy life nitro, podnosząc NO3 do ok 20, PO4 podniosłem do 0,5. Easy life nitro już nie podaję , chodziło mi o jednorazowe podniesienie poziomu azotu by następnie utrzymywać go na obecnym pozimie (a także po4) podając codziennie 2ml PG Macro Red, poza tym podaję też co dzień 4ml PG K+. Tyle z nawozów (nie licząc kulek które na nowo wkopałem przy korzeniach. Mam wrażenie że liści ubywa mniej ale nadal bakopa je trochę traci. Co robić zatem ?
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Generalnie problemy ze starymi liscmi/dolnymi sugeruja braki makro elementow. Jesli mlode/gorne liscie wygladaja dobrze to wypadaloby czekac az kulki zaczna dzialac w przypadku kryptokoryn, a wieksze dawki azot/fosfor w wodzie w przypadku bacopy. W zbiorniku 200L+ potrzeba czasu na reakcje. Tak ja bym osobiscie zrobil w twoim przypadku lecz z makro elementow masz jeszcze magnez/wapn i potas, ktory warto zmierzyc dla pelnego obrazu.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Jeszce pozostaje kwestia światła . Możliwe że rośłiny sie nieco rozrosły i przysłoniły swiatło dla dolnych partii.

Bez informacji o tym oraz bez fotki to troche wrózenie z fusów
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Światło to 61w LED. Rośliny o których piszę nie mają nad sobą niczego większego co zasłaniałoby im światło.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
ODPOWIEDZ