Zakup większego akwarium - 240l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Zakup większego akwarium - 240l

Post autor: Malina107 »

Witam,
zamierzam przesiąść się z mojej 112 na 240 (chciałbym większe, ale niestety 120x40x50 to max, co zmieszczę w mieszkaniu...)

Zastanawiam się nad sprzętem używanym i potrzebuję porady.

1. Oświetlenie - aktualnie mam pokrywę z tym, że jest to bardzo niewygodne (podmiany, przycinki) i dlatego zastanawiam się nad belkami oświetleniowymi. Nie znam się w ogóle na belkach i ni wiem czego szukać - proszę o jakieś porady.

2. Filtr - czy HW-302 wystarczy? Obecnie w 112l mam TurboFilter 1500 z lawą wulkaniczną. Dużo osób ostrzegało, że to będzie za słaby filtr a w zupełności daje radę, dlatego też nie chcę specjalnie przesadzać z wielkością do nowego akwa.
Moja obsada to:
- 20 x Neon Czerwony
- 2 x Kiryśnik
- 10 x Kirysek
- 2 x Ramireza
- 3 x Otos
- 4 x Piskorek
- 2 x Paletka (są małe, 4-5 cm)
Docelowo w 240 chce mieć aktualną obsadę plus 3-4 paletki.

3. Szkło - jaka jest rozsądna cena używanego zbiornika?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Zakup większego akwarium - 240l

Post autor: MarJan »

Malina107 pisze: Moja obsada to:
- 20 x Neon Czerwony
- 2 x Kiryśnik
- 10 x Kirysek
- 2 x Ramireza
- 3 x Otos
- 4 x Piskorek
- 2 x Paletka (są małe, 4-5 cm)
Docelowo w 240 chce mieć aktualną obsadę plus 3-4 paletki.
Ło matko i to wszystko trzymasz w 112? :shock: Nie masz problemów z przerybieniem? Ile stoi ten zbiornik?
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Jak zmieścisz 120x40x50 to i wejdzie120x50x50 a to już daje 300l brutto a tylko 10cm różnicy co do oświetlenia jak bez pokrywy to belka wisząca lub stojącą na akw.moc oświetlenia zależy od roślin jakie chcesz mieć światło możesz dac z świetlówek t5 pasków led lub diod 1-3w power led ale power to raczej samemu trzeba zrobić, umiesz? Jak nie to zostaje kupno a takie belki tanie nie są a ty zdaje się chcesz tanio. Co do filtra to zostaw ten co jest jako mechanik i dokup coś taniego nap. polecany już HW.
A z tymi paletkami to dobrze to przemyślałes masz juz jakieś doswiadczrnie to nie sa taki łatwe ryby
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Paletki nie lubią zbytnio światła więc dobrze mieć belkę z opcją ściemniania /regulacji i to nawet z odzielną na każdy kanał . Chodzi o toze tym sposobem możesz dopasować sobie światło za zasadzie tylko tyle ile musi i ani lumena więcej . Obawiam sie że taka konstrukcja tylko DIY w rachubę wchodzi bo to co spotkałem "markowe" to trochę szok cenowy.

HW samodzielnie (zwłaszcza z paletkami) to cieniutko widzę ale z tym co masz spoko - dobry wybór

Nowy zbiornik to ok 1zł za litr (mniej więcej) więc uzywka max 150zł
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Re: Zakup większego akwarium - 240l

Post autor: Malina107 »

MarJan pisze: Ło matko i to wszystko trzymasz w 112? :shock: Nie masz problemów z przerybieniem? Ile stoi ten zbiornik?
Wiem, że dużo, miedzy innymi dlatego kupuje większy zbiornik. A odpowiadając - nie ma problemu z przerybieniem, wszystko jest OK.

andypl33 pisze: Jak zmieścisz 120x40x50 to i wejdzie120x50x50
Nie zmieszczę, ponieważ szafka na akwarium (dodatkowo muszę wzmocnić) ma 120 cm długości i 42 cm szerokości

Jeżeli chodzi o filtr, to zależy mi tylko na zewnętrznym, bo nie chcę marnować miejsca w zbiorniku, więc o obecnym nie myślałem.




Czy belka ze zdjęć poniżej to dobry wybór? Koszt około 150zł z przesyłką - używana
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2018/4/25 ... rev007.jpg
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2018/4/25 ... rev007.jpg
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2018/4/25 ... rev007.jpg

Usunęłam podgląd zdjęć, były za duże. MOD BARA
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Co do filtra to zostaw ten wewnętrzny nie zaszkodz i nie zajmie dużo miejsca co do lampy to nie wiem ile kosztuje nowa ale moc jak dobrze widze 4x28w na poczatek z mniej wymagajacymi roślinami starczy tylko świetlówki daj nowe
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

andypl33 pisze:Co do filtra to zostaw ten wewnętrzny nie zaszkodz i nie zajmie dużo miejsca co do lampy to nie wiem ile kosztuje nowa ale moc jak dobrze widze 4x28w na poczatek z mniej wymagajacymi roślinami starczy tylko świetlówki daj nowe
A jaki ewentualnie inny filtr brać pod uwagę tak, żeby nie korzystać z aktualnego?


Jeżeli chodzi o rośliny, to planuję wykorzystać to co mam obecnie (zdjęcie poniżej) i nic poza tym, więc nie powinno być problemu z oświetleniem.
Obrazek
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Z tym zielskiem to ta belka będzie dobra tylko pamiętaj żeby dac nowe świetlówki i potem regularne je wymieniać tylko nie wszystkie jednocześnie .co do filtra to na początek i tak musisz dac ten stary bo on jest dojrzały a nowy będzie obrastal bakteriami przez jakiś czas potem skoro już go masz to zostaw go jako filtr mechaniczny do zbierania syfu i mieszania wody zapewni to lepsza cyrkulację wody jak zrezygnujesz z niego to będziesz więcej latał z odmulaczem. Wlot do kubla dajesz z jednej strony a mechaniczny z drugiej pod wylot z kubla
A tak przy okazji co to za piasek?
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Niestety masz bardzo ładne akwarium :mrgreen:
Oby nowe było godnym następcą.
Obrazek
[126L] Dżungla
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

Jeżeli chodzi o przesiadkę, to mam zamiar poczekac, aż akwarium dojrzeje. Planowałem przy zalewaniu zbiornika wlać jakieś 25l wody z podnośnik ze starego i przy okazji wycisnąć dobrze gąbkę z filtra do nowego zbiornika - wydaje mi sie, że to przyspieszy znacznie dojrzewanie.

Piasek jest z OBI najzwyklejszy za 10zl 20kg ;) nie był płukany przed zalaniem i wszystko ok. Pod pisakiem jest 5l ziemi ogrodowej do kaktusów przyslonietej siatka budowlana z oczkiem 5mm.

Dzięki, też mi się podoba, ale na 240 mam trochę inna koncepcje ;)


Wracając do filtra, upieram się tylko na zewnętrznym, tylko pytanie - jaki?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Mozesz zastanowić sie nad wiekszym modlem hanzy np HW 303 lub 304 .
HW 303 ma 2x wiekszy popór mocy (katalogowy) ale przepływ wiekszy o 40%
Można póśc na całoś i HW-304 . Te filtry wyrózniają sie na tle konkurencji dobrym stosunkiem objętośc złoża / przepływ
Z tego powodu np 304 to naprawdę wielkie bydle .

Mozesz przeanalizować 2x HW 302 . Dośc nietypowe rozwiązanie ale daje kilka bonusów :
- zdublowanie układu znakomicie zwiększa nezawodnośc
- problem troski o biologię przy czyszczeniu filtra staje sie nieistotny - można bezkarnie filtr czyścić w sposób niemal dowolny
- wieksze możliwości modelowania zyrkulacji

2 takie filtry to koszt rzędu 300zł i nie wierze że znajdziesz w tych pieniądzach jakikolwiek fitr dający tyle co 2 x HW
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

Zaciekawiło mnie rozwiązanie 2x HW-302 - mógłby sie ktoś jeszcze wypowiedzieć?

A jakieś inne marki?
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

co do przesiadki to nowe też dasz na ziemi ? Ja bym nie czekał z dojrzewaniem tylko przelał max ilość jaką się da ze 112l i dolał drugie tyle świeżej . dodatkowo starałbym się też wykorzystać maks. ilość piaskuTo powinno starczyć na wpuszczenie ryb i potem dzień po dniu uzupełniłbym poziom wody ale rób jak chcesz . Co do filtrów to można tylko czy to nie jest przerost treści nad formą ? Najpierw chcesz kupić używane akwa światło a teraz chcesz jeszcze wydać na dwa kubły ,ja zamiast drugiego kubełka wolałbym dołożyć do porządnego szkła a potem myślał nad filtracją - przemyśl to na spokojnie
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

Mam zamiar dodać ziemię - teraz nie mam żadnych problemów, nie muszę nawozić, nie ma glonów i jest wszystko ok.

Jeżeli chodzi o czas, to chcę poczekać, a aktualnego podłoża nie będę wyciągał, bo się na pewno zmiesza z ziemią.


Wracając do oświetlenia, okazało się, że w belce, o której pisałem wyżej wyjścia na dwie świetlówki działają a na dwie nie. Może to być jakaś kosztowniejsza naprawa?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

nakosztowniejszy w tym układzie będzie statecznik . coś koło 100 ale sprawdź cenę bo nie jestem pewien czy jestem na bieżąco .

Z tym że za 100 to masz diody na całą lampę
ODPOWIEDZ