Rosliny do 450 l

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Rosliny do 450 l

Post autor: owlman »

Prosze o podanie kilku gatunkow roslin do akwarium 450 litrow

wymiary to : 150x50x66 cm
oswietlenie : 116 w led
podloze : JBL plant soil ok 7cm , korzenie
CO2 : jest
z gory dziekuje
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Do takiego akwarium to wsadzisz rośliny jakie chcesz, co to za pytanie?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Nie zgodze sie Trex . Zauwaz ,ze wysokosc zbiornika jest spora a ilosc swiatla nie powala .... wiec stwierdzenie, ze jakiekolwiek rosliny, uwazam za nie do konca trafne.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Trex ma troche racji, bo moim zdaniem pytanie jest zbyt ogolne i malo wiadomo o koncepcji zbiornika.

Zrobisz sobie czarne wody z salata na tafli wody i bedzie tez pieknie, ewentualnie pare nurzancow z gatunku gigantea przy akompaniamencie mchow i zwartek.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Fakt . Nie sprecyzowalem ,ze akwarium ogolne /nie czarne wody / . Wiem ,ze raczej na trawniki , na przyklad, nie mam co liczyc .
Czy na przyklad : cryptocoryne parva lub echinodorus tenellus beda rosly ?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Mysle ze przy takiej koncepcji gdzie szykujesz korzenie, a swiatlo nie powala moca same na usta cisna sie Anubiuasy i mikrosoria na korzeniu ewentualnie mchy, oczywiscie te pierwsze beda szczesliwe w dolnych partiach zbiornika, natomiast te drugie dalbym nieco wyzej bo wiem ze uwielbiaja fotosynteze wbrez obiegowej opini ze to rosliny ''cienia''.

cryptocoryne parva jesli myslisz o zrobieniu z niej trawnika to jest to jakas ciekawa opcja i da sie tak, czy sie utrzyma to inna sprawa, co przeleci pol metra na dno z belki to jego.

echinodorus tenellus podobnie jak zwartka pewnie z mysla o trawniku? Mozna sprobowac, ale ryzyko niepowodzenia jest rowniez ''jakies tam'' i to mimo ze ta roslina ma male wymagania swietlne.

Na marginesie, oba gatunki kiedys rosly u mnie w zbiorniku z powodzeniem przy swietle ~0.5W/L wiec ciezko mi sie wypowiedziec czy sobie poradza przy o polowie mniejszym swietle, pewnie tak ale trzebaby poszperac i poradzic sie wiekszej ilosci osob. Masz ogromna powierzchnie do oswietlenia i trzeba to zrobic z glowa :)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Masz podobny zbiornik do mojego (mój trochę niższy ) z takim samym podłożem i podobnym światłem (u mnie 3x 47W)
Podejrzewam że gdyby zachodziła konieczność dołożenia światła to dałbyś sie namówić .
Mam jako trawnik parvulę i rozrasta sie nieźle (ona była posadzona jak miaem światła 2x47W) Rośnie i rosła blyxa japonica .

Idealnym trawniczkiem w Twoich niezmienionych warunkach wydaje sie być marsilea hirstruta - doskonale sie sprawdziła w zacienionym fragmencie akwarium .

Tak więc nie ma specjalnie wielu ograniczeń i każda roślina bardziej wymagająca znajdzie swojego odpowiednika mało lub mniej wymagającego.
Zaplanuj jakś aranżacje i z pewnością coś sie dobierze - może nie dokladnie ale z podobieństwem .

Ponad to dno wcale nie musi być płaskie - możan zaplanoać jakiś wzgórek i tam zasadzić roslinki lubiace światło .

Zachęcam do zaczęcia od wyboru aranżacji
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

https://www.youtube.com/watch?v=800PIgePlTo

Nie chce kopiowac , ale cos podobnego . Nie posiadam takich korzeni jak na filmie . Mam powykrecane i krotsze typu spider wood . Nie bedzie tez takiego trawnika jak zaprezentowany . Chodzi mi o pozostale rosliny .
Ostatnio zmieniony 19 maja 2018 21:20 przez owlman, łącznie zmieniany 1 raz.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Trawnik to też rośłiny .

W tej aranżacji nie ma żadnych wymagających roślin . Podstawę stanowią popularny nurzaniec i nie mniej popularna kryptokoryna brązowa (cryptocoryne brown) . Pomarańczowy akcent o ile jestem w stanie dostrzec to rotala colorata a wkażdym razie jeśli nawet na obrazkach to inna rośłina to r.c. da radę .

Trawników nie będzie bo uważasz że nie da rady czy ze względów estetycznych ?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Goldi . To oswietlenie , ktore posiadasz /3x47/ to led czy T5 ?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

led made in Goldi
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Witam . Troche pomarudze o poczatkach roslinnych . Rosliny zamowilem przez internet przyszly /mimo jednego zrodla/ w roznej kondycji . Ponadto z miejsca pojawila sie inwazja brunatnic zarowno na roslinach jak i na korzeniach , szybach itd ..
-lotus tajski ; z kilku malenkich listkow wyroslo drzewo zarowno lisci podwodnych jak i nawodnych musialem poprzycinac.
- blyxa japonska ; przyszla bez korzeni , wegetuje troche gnijac i tracac liscie ...ja nie trace nadziei
- zabienica delikatna/tennelus/ ; rosnie bardzo ekspansywnie , od poczatku w dobrej kondycji
- nurzance /nana, spiralis,asiatica itd/ ; rosliny dorosle wegetuja ale wypuszczaja nowe na prawo i lewo
- mikrozorum trident ; wegetuje , bylo jedna z najbardziej zaatakowanych przez glony ale juz jest czyste
-zwartki /skrecona , drobna, Wendta/; wegetuja ale nie traca na wygladzie
-pogostemon helferi ; rozpuscil sie , pozostawilem jedna sztuke zaczela wypuszczac nowe odrosty ; moze cos z tego bedzie
- sitowie drobne /parvula/ ; bylo oblepione brunatna wata , sporo nie dalo rady ale pojawilo sie duzo nowych roslinek - ok
-eleocharis montevidensis ; gnije ,bylo mocno oglonione ale ukorzenilo sie na razie nie pozbywam sie
- bucephalandry ; wegetuja , nie zmieniaja wygladu , z jednego krzaczka wychodza kwiaty- ok
-filantus plywajacy ; z kilku listkow zaroslo momentalnie 1/4 tafli wody - wyrzucam na biezaco
- strzalka /subulata/ - byla bardzo malutka w tej chwili ok 8 cm i rozprzestrzenia sie
- anubias bonsai ; stoi w miejscu , nie widac zmian

Dla ciekawych parametry wody :
pH - 6,5
NO3- 5-10 musze podawac w plynie
Fe-0,4
Po4- prawie zero
KH- 3
GH-5
CO2- 30 z butli
Krople JBL , woda ro z kranowka
Podloze skutecznie obniza pH tak jak pisze producent .
Na razie to tyle , jezeli cos sie przypomni.... napisze .
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

blyxa lubi światło więc na zbyt wiele nie licz , podobnie pogostemon helferi .
bucki z kolei to ekstra wolno rosnące rośliny więc pogadamy za kilka miesięcy
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Swiatla raczej nie brakuje - wizualnie
Tak jak pisalem blyxa byla pozbawiona zupelnie korzeni a pogostemon posadzilem na srodku w najbardziej wyeksponowanym na swiatlo miejscu i wlasnie krzaczek w zacienionym miejscu jeszcze sie trzyma wypuszczajac nowe.
Ponadto pogostemon byl bardzo oblepiony brunatnisami od samego poczatku .
Swiecilem po 10 godzin z przerwa 3 godzinna ; teraz 11 z przerwa 2 godzinna
Od 8 do 13 i od 15 do 21
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

ciekawe kto sprzedaje takie zaglonione rośłiny ?
ODPOWIEDZ