Kondycja roślin, paramentry wody

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Kondycja roślin, paramentry wody

Post autor: michal78 »

Witam, zbiornik 200L, GH 8, Kh5, pH 7,5, NO2 0, NO3 40, PO4 1,5 Światło 61W LED.
Problem opisywałem już kilka tygodni temu w innym wątku, duża rozrośnięta kryptokoryna traci pojedyncze liście które żółkną i odpadają, bacopa również zaczęła tracić liście dolne, w tamtym momencie NO3 wynosiło 10 zaś po4 0,25. Uznałem że rośliny rozrosły się i potrzebują więcej składników makro, podniosłem zatem NO3 i PO4 ale trochę z tym przeholowałem, wskaźniki aktualne powyżej. Bacopa od dłuższego czasu nie traci już liści, kryptokoryna nadal traci, mniej więcej 1-2 na dobe. Jest jednak tak rozrośnięta że wygląda w zasadzie bez zmian. Dodałem też dodatkowe kulki pod korzenie (podłoże to zwykły piasek). Ponadto niektóre rośliny praktycznie nie rosną, np. moczarka (kiedyś rosła szybko) wyglądają jednak ok. Co zatem zrobić, czy powinienem szukać przyczyny w brakach innych związków ?
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

kryptokoryny w naturze rosną na błotnistych, żyznych stanowiskach więc podanie kulek pod korzenie do b.dobry ruch . Jeśłi to sie wydarzyło na dniach to na efekty trzeba trochę poczekać .

Zwiększenie masy zielonej w akwarium nie wymaga podniesienia stężenie minerałów ale może wymagać zwiększonej suplementacji aby stężenie nie spadło .

Wiele rośłin (m.in moczarka ) jak dobrze rośnie to znaczy że nie jest dobrze :) to rolsina która lepiej sie będize czuła w zasyfionej wodzie - potrebuje ona relatywnie dużych stezeń zwiazków amonowych i fosforanów.
ODPOWIEDZ