"Wierzgający" Pyszczak - Yellow

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Starzyna
Posty: 6
Rejestracja: 02 maja 2018 22:14
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

"Wierzgający" Pyszczak - Yellow

Post autor: Starzyna »

Witam, mam problem z samcem Pseudotropheus Saulosi (pyszczak Yellow).

Od jednego dnia zaobserwowałem u niego mniejszą aktywność niż zwykle, chowa się w kamieniach a gdy już wypływa dziwnie drga, podskakuje, werzga... sam nie wiem jak to nazwać. Dodaje link do filmiku na youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=78W5B550Gz0

Zbiornik 260L Aquael Glossy
Filtr JBL CRISTALPROFI GREENLINE e1502
Akwarium od 3 tygodni. Ryby zacząłem wpuszczać od tygodnia po starcie akwarium.
Adrian
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Zatrucie zwiazkami amonowymi . Niedojrzały zbiornik.

Doraźnie podmień wodę i to sporo . Codzienne podmiany wody wydłuża dojrzewanie ale być może ocalisz obsadę
Starzyna
Posty: 6
Rejestracja: 02 maja 2018 22:14
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Starzyna »

goldi_ jesteś pewien, że to zbyt wysokie Nh3?

W moim akwarium nie ma też roślin są same skały i piasek czym mogę skutecznie i szybko nie odławiając ryb zmienić poziom amoniaku w wodzie?
Adrian
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

czym mogę skutecznie i szybko nie odławiając ryb zmienić poziom amoniaku w wodzie?
Odpwiedź już miałeś wcześniej:
Doraźnie podmień wodę i to sporo . Codzienne podmiany wody wydłuża dojrzewanie ale być może ocalisz obsadę.
Kup testy kropelkowe i zmierz poziom azotanów i azotynów.
Obrazek
[126L] Dżungla
Starzyna
Posty: 6
Rejestracja: 02 maja 2018 22:14
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Starzyna »

Ok, tak jak pisał goldi_ podmieniłem wczoraj jeszcze w nocy wodę około 45L (mniej więcej 4,5 wiadra 10 litrowego). Zachowanie samca zmieniło się choć nadal ma drgawki.

Czy jego zatrucie może zarazić inne ryby? I czy zastosować u niego jakieś leczenie czy to samo mu ustanie?
Adrian
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę podaj informacje zgodnie z Regulaminem Działu Choroby..

Podmień więcej wody, nawet 50% a nie tylko 40l.

Co tydzień podmieniaj około 30% z jednoczesnym odmulaniem dna.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Starzyna pisze:Czy jego zatrucie może zarazić inne ryby? I czy zastosować u niego jakieś leczenie czy to samo mu ustanie?
____________

Tym sie ryby nie zarażają . Której i jak bardzo to zaszkodzi to wypadkowa wielu spraw . To jak byśmy staneli na zimne piwo w przeciągu ; jutro ja jestem chory a Ty nie .

W kazdym leczeniu priorytetem jest usunięcie przyczyny . Mniej wytrzymałe ryby padną zdrowsze odchorują ale moze ujdą z życiem . Możesz w tym celu podawać jakieś preparaty na wzmocnienie ale to jak witaminki przy ciężkiej chorobie albo kopanie studni jak sie pali .

Czysta woda (jak sie wydaje ) będzie najlepszym lekarstwem
Starzyna
Posty: 6
Rejestracja: 02 maja 2018 22:14
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Starzyna »

Opiszę wam moje akwarium, tak jak to chciał moderator.

Akwarium założone 3 tygodnie temu, po tygodniu filtracji wpuszczone pierwsze 3 yellow oraz zbrojniki, kolejno yellow samiec i 6 elongatus, następnie 7 mangao

-litraż 260L
-obsada ryb : 6 zbrojników niebieskich (glonojad), 4 pyszczaki yellow (mniejsze i dorosłe), 7 mangao (ok. 5 cm), 6 elongatus (młode 4-5 cm)
-pokarmy:
1. mrożona artemia 2 razy w tygodniu
2.Sachem cichlid flakes
3.Sachem chlorella flakes
4. Rzadko Tropical Malawi flakes
-temperatura wody 26-27 stopni bez grzałki
NO2 - 1,5 mg/l - test firmy zoolek
NO3 - 20 mg/l - test firmy zoolek
pH wody 8,0 - miernik elektorniczny

po testach dodałem uzdatniacz wody Sachem Prime 6ml/260L bezpośrednio do zbiornika

-wodę podmieniłem raz ok. 45L tak jak napisał goldi_

- Filtr JBL CRISTALPROFI GREENLINE e1502, oświetlenie (oryginalne z zestawu aquael glossy 120) 3x 18w LED z czego włączona jest tylko jedna świetlówka tylko w ciagu dnia, grzałka uruchomiona dopiero dziś ze względu na objawy ospy u jednej z ryb - dostała 3 kropki po jednej stronie (200W)
-akwarium bez roślin żywych jak i sztucznych
- piasek kwarcowy 0,2 mm - 0,5mm


Opis objawy choroby:
-Na samym początku jak pisałem dorosły samiec Yellow zaczął się trząść jakby miał parkinsona był niespokojny odbijał się pyskiem o szybę i ciągle przesiadywał w ciasnej grocie, zauważyłem takie jakby obtarcie na łuskach z jednej strony ale po podmianie wody zaczął jeść i zrobił się aktywniejszy, lecz kolejne ryby dostały podobnych drgawek, młody yellow i jedna elongatus

-ze zmian obtarcie u dużego yellow o czym napisałem wyżej, i 3 kropki u jednej z ryb

- stały się troszkę mniej aktywne kilka z nich przesiaduje w swoich norach, podpływają do jedzenia, Yellow samiec z samicą przestały się sobą interesować a tak to się bawiły codziennie

Co mogę zrobić aby uratować je od ospy? (o ile to ospa) posiadam Tropical Ichtio i w ostateczności CMF.

Moje preparaty i testy kropelkowe
https://drive.google.com/open?id=1U1k88 ... PoZGdxJGeO
Adrian
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Masz zabójcze NO2. Radzę podmienić ponad 50% wody natychmiast i przez kolejne dni podmieniać około 30% wody co kilka dni.

Jakiekolwiek leczenie bez natychmiastowej podmiany wody nic nie da. Ryby są osłabione warunkami, w jakich je trzymasz i będą podatne na wszelkie choroby.

Ryby zostały wpuszczone do nieprzygotowanego - niedojrzałego akwarium. Niestety należało zaczekać z wpuszczeniem ryb minimum dwa, a najlepiej trzy tygodnie mierząc poziom azotynów.

W tej chwili ryby się trują związkami azotu, co słabsze sztuki padną, a wszystkie mogą doznać uszkodzenia organów wewnętrznych.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Starzyna
Posty: 6
Rejestracja: 02 maja 2018 22:14
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Starzyna »

ok, jeśli teraz podmienię wodę to co z chlorem zawartym w niej?
Adrian
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Od dawna już chloru się nie używa, chyba w skrajnych przypadkach i na pewno nie stale. Czujesz chlor w kranówce?Prawie wszędzie kranówkę można bezpośrednio pić bez przegotowania...

Wodę odlej do wiadra i niech postoi ze 2-3h dla pewności, wystarczy.
Starzyna
Posty: 6
Rejestracja: 02 maja 2018 22:14
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Starzyna »

Teraz mam ryby w akwarium, nie mam osobnego zbiornika. Podmiany będę musiał dokonać z rybami w środku i czy teraz po tej podmianie dodać jeszcze raz uzdatniacz sachem prime? czy poczkać i wykonać testy jeszcze raz bo uzdatniacz był wlany po testach ponieważ wiedziałem ze woda nie jest odpowiednia i kiedy mogę podać Ichtio zeby zacząć leczenie ryb?
Adrian
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podmień wodę i nie lej niepotrzebnej chemii w postaci jakiegoś uzdatniacza.
Radzę podmienić wodę szybko nim potrujesz ryby na amen.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ