[112] Propozycja obsady

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Knopfler
Posty: 4
Rejestracja: 01 maja 2007 20:41

[112] Propozycja obsady

Post autor: Knopfler »

Witam.

"Odziedziczyłem" akwarium po młodszym bracie, a że z piętnaście lat temu mialem już akwarium a syn na mnie naciskał to postanowiłem wrócić do starego hobby.

Typowe akwarium 112 litrów 80x35x40. Podłoże to piasek kwarcowy grubości 3mm. Filtracja to filtr wewnętrzny Aquael Turbo 500 (ceramika + gąbka), ale zamierzam dodać jeszcze jeden mały filtr wewnętrzny. W akwarium jest jeden korzeń mangrowca i trochę kamieni. Roślin niewiele, ale w wkrótce będzie więcej.

Obecna obsada:

Neon innesa x8
Zbrojnik niebieski (młody ok. 3 cm)x1

Jestem w trakcie zmniejszania GH i KH. Docelowe parametry wody, które powinnienem osiągnać w najbliższy weekend to:

GH - 7
KH - 4
pH - 6,5 - 7,0
Temperatura: akwarium nie ma grzałki więc panuje w nim temperatura pokojowa + to co dogrzeją świetlówki T8. Obecnie oscyluje ona w zakresie 23-26'C.

Co proponujecie dołożyć do obecnej obsady. Nie mam wymagań biotopowych - ważne aby ryby dobrze się czuły w warunkach, które im stworzę.

Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Po pierwsze sprawdź czy Zbrojnik faktycznie jest niebieski, bo jak tak, to masz na niego zbyt małe akwarium (on jest dość charakterystyczny). Będzie miał problem, żeby zakręcić jak dorośnie. Zapewne jednak masz coś co klasyfikuje się jako Pospolity i wtedy jest ok.
Obsadę limitują temperaturowo Innesy.
Masz za gruby piasek na Kiryski oraz Pielęgniczki. Musiałbyś wprowadzić dodatkowo spora plażę z drobnego piasku, wtedy otwiera się kilkanaście gatunków.
Możesz pomyśleć o kolejnej ławicy z Żałobniczek lub Fantomów Czarnych, Fantomów Czerwonych, Neonów Czarnych
Bez przeszkód:
Krewetki Red Cherry + trochę drobnolistnej roślinności dla nich
Ślimaki np Ampularia
Obrazek
[126L] Dżungla
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ale coś pomóż, jakie to ryby mają być..jeszcze drobnica grupowa jak neonki, czy parka jakichś pielęgniczek, czy prętników...może na dno kiryski jeśli podłożem po za kamieniami jest drobny piasek. Planujesz same rybki, czy w grę wchodzą krewetki [wtedy ryby większe- z większym pyskiem odpadają bo albo maluchy wiecznie schowane, albo po prostu zjedzone], ślimaki...

up.uprzedził :lol:
Knopfler
Posty: 4
Rejestracja: 01 maja 2007 20:41

Post autor: Knopfler »

Dzięki z sugestie.

Ten zbrojnik to faktycznie zwykły sklepowy glonojad.

Chyba zdecyduje się na neony czarne. Czy obsada w postaci po 20 sztuk neonów innesa i neonów czarnych będzie ok ? Czy może jednak ograniczyć się do 15 sztuk każdego gatunku ?

Pozdrawiam.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Więc będzie zbiornik "neonkowo" :)
Skoro nie planujesz innych ryb dennych to spraw drugiego kumpla/kumpelę obecnemu zbrojnikowi.
A neony wpuszczałbym tak- do obecnych dodać 10szt. czarnych, za jakiś czas inesków 7, aby było 15 [ja w tym miejscu bym się zatrzymał]-ewentualnie znowu za jakiś czas, jeśli uznasz, że ich mało 5 czarnych, żeby "wyrównać siły"- na bieżąco będziesz widział, czy starczy tych ryb, czy pusto, czy wręcz przeciwnie-gęściocha powodująca oczopląs.
ODPOWIEDZ