Wciąż mętna woda

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Wciąż mętna woda

Post autor: katee_1 »

Witajcie,
założyłam drugi zbiornik :)
Aquael 60 classic 54 l
60x30x30 z pokrywa oswietlenie LED (poki co 23W)
Grzalka Aquael gold 100W
filtr Unifilter 500 z uv
podloze Adveced soil HELP
duzo roslin: m.in. eleocharis parvula, heteranthera, limnopholia, ludwiga, rotala, staurogyne, hydricityle japan, lobelia cardinalis I inne. Korzen I kamien.
temp. Wody 24 st obecnie podniesiona do 26 st.
Napowietrzanie

Problem mam z pierwotniakami jak to zwykle na poczatku bywa.
Z tym ze dzis od zalania mija 9 dzien a one dalej sie nasilaja.
Mam tez plesn na korzeniu ale to nie problem.
Jak podmieniam wode co 3 dni to nawet jest gorzej.
Czy przy metnej wodzie lepiej podmieniac czesto 20% czy lepiej zostawic akwa w spokoju I czekac?
Mam wrazenie ze czeste podmiany destabilizuja namnazanie sie bakterii, a z drugiej strony pierowtniaki powinny juz przejsc po ok 4 dniach a dzis jest 9 dzien.
Co radzicie?

Aha jeszczd mam jedno pytanie, czy przy podmianie wody jak poziom zejdzie po nizej filtra tez tak macie ze sie zapowietrza I po podmianie przy wlaczeniu filtra troche robi sie pralka przez moment? Jak podmieniac zeby filtr nie pluł po wlaczeniu?
Bo mam wrazenie ze przez to sie znow zmetnilo po podmiance...

Pozdrawiam
katee_1
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

A jaki masz poziom NO2? Jeśli nie jest wysoki [zdziwiłbym się, gdyby był wykrywalny] to nie podmieniaj wody, a jeśli podmianki powinny być to myślę, że jak do tej pory- małe i częstsze niż duża jednorazowo. Zastosuj silne napowietrzanie i czekaj, prawdopodobnie cykl azotowy nie wystartował...
To normalne, że filtr Ci się zapowietrza, kiedy nie jest zanurzony.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

MarJan NO2? Wiadomo ze bedzie wysokie bo jeszcze akwa nie dojrzalo, za świeże, nie nie za bardzo Cie rozumiem.
Zrobilam test kropelkowy NO2 0,6 mg

Zastanawiam sie tez kiedy moge przeniesc krewetki Amano z kostki? Przyspieszyly by dojrzewanie I moze wyczyscily korzen z plesni....

Pozdrawiam
katee_1
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Z tego co się orientuję pierwotniaki pojawiają się jak następuje skok NO2, co jednocześnie wskazuje na braki w bakteriach nitryfikacyjnych, które tym powinny się zająć. Pytam , bo zbiornik świeżutki i coś prawdopodobnie zakłóciło normalny start cyklu azotowego, w tym wypadku zastosowałbym jakieś startery z bakteriami, nie zaszkodzą, może pomogą- rozbujają start. Podmianek bym nie robił, dążymy do ustabilizowania, a pierwotniaki prędzej czy później same odpuszczą.
Z tą pewnością ilości NO2 bym się wstrzymał, nieraz po kilku dniach nic nie rusza.
Ogólnie pierwotniaki są dla mnie zagadką samą w sobie, nie miałem ich nigdy, pojawiają się przy zachwianiu biologii, ale czemu niektórzy przy starcie je mają, a inni nie...
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Bardzo dziekuje MarJan
Kupie w poniedzialek bakerie I dodam.
Cierpliwosc to najwazniejsze, w koncu kiedys sie ustabilizuje tylko pewnie dluzej to porwa, ciekawe co spowodowalo zachwianie....
A czy lampa uv na wylocie filtra mogla byc tego przyczyna? Od kiku dni jest caly czas wlaczona ze wzgledu na pierwotniaki.

Pozdrawiam
katee_1
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Z lampą za bardzo nie pomogę, bo bez doświadczenia można sobie gdybać...lampa wyjaławia wodę podobno- niszczy biologię, która w niej jest, czyli i pierwotniaki, i wszelkiego rodzaju bakterie jak i glony, ale w końcu jak masz bakterie osiadłe we filtrze to nie są naświetlane....
Na pewno nie świeć, kiedy dodasz bakterii, bo od razu nie osiądą i rzeczywiście możesz je zatłuc, a kiedy i jak długo ją świecić nie wiem.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Najlepsze wg mnie bedzie przeczekanie i nic nie robienie, niech natura sama sie upora.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Kurcze, czyli co wylaczyc ta lampe uv?
Tez sie nad tym zastanawiam na ile pomaga a na ile przeszkadza.
Jak wylaczylam ja na noc to rano bylo gorsze zmetnienie niz poprzedniego dnia wiec wlaczylam ja znow rano.
Najlepiej by bylo chyba dac te bakterie na gabke, masz racje MarJan, jak dodam je do wody to chyba nic z tego nie bedzie przy wlaczonym uv.

mark_farina wlasnie, otoz to.
Musi mnie ktos strzelic w łape i zacznie sie poprawiac :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A lejesz teraz jakąś chemię do wody? Pierwotniaki czymś się żywią, więc coś organicznego przedostaje się do wody. Jakiś nawóz? Aktywne podłoże?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Nic nie daje zadnych nawozow w zyciu. Dolozylam narazie bakterie nitryfikacyjne, I zwiekszylam swiatlo do 29W bo po tygodniu podstawowego oswietlenia roslinki cos kiepsko ciagly.
Ale podloze jest aktywne fakt, helpa, poprawialam troche korzen I to moglo wzniecic troche pylu. Narazie czekam.
Zaczyna sie pojawiac okrzemka I chcialabym juz krewetki wpuscic ale nic narazie nie zrobie. NO2 stoi w miejscu 0,6

Pozdrawiam
katee_1
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Wnioskuję że masz już jedno działające - ustabilizowane akwarium . W takim razie przeanalizowałbym podmianę filtrów . Zwykle tak własnie staruję nowe akwaria i po 24h wpuszczam obsadę . Nie było nigdy problemu z NO2
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Goldi a ta podmiana filtrow nie zaszkodzi bojkowi i krewetkom?

Jak narazie bez zmian, lekkie mleko caly czas.
Zastosowalam wate filtracyjna na noc na wlot filtra i nic nie pomoglo.
Ech.. popelnilam gdzies na poczatku jakis blad, gdzie? jaki? To juz nie ma znaczenia, dzis 12 dzien.
Zastanawiam sie nad wymiana calej wody i spryskaniu podloza bakteriami nitr. i zalaniu od nowa calego zbiornika....

Pozdrawiam
katee_1

P.S. a czy wata filtracyjna moze blokowac namnazanie sie bakterii w gabce?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Zwykle na starcie dodawałem kilka kropel wody amoniakalnej . Nie ma maozliwości aby po takim zabiegu proces sie nie rozpoczął .
Spuszczenie wody, spryskanie czymś tam podłoża i ponowne zalanie uważam za pomysł średni.

Co do szkodliwości podmian filtrów:
Robię to ilekrć mam do wystartowania jakiś zbiornik i nigdy nie zauważyłem żadnych niepokojących oznak .
Oczywiście przed podmianą niczego nie ruszasz w akwarium z którego podbierasz filtr .

Jeżeli sie obawiasz wyciągniecia filtra z działającego akwarium albo z ajkiś innych względów jest to niewygodne/niekorzystne pozostaje jeszce podłączenie nowego filtra do dziaajacego zbiornika na 2-3 dni w celu zaszczepienia kolonii bakterii we filtrze a potem kilka kropel wody amoniakalnej do nowego zbiornika i przekładka filtra .

Opisane wyzej postępowanie jest o wiele bardziej skuteczne niż podawanie bakterii z buteleczki
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Dzieki Goldi, wezme twoj pomysl pod uwage.

Kupilam Seachem Stability, chyba jedne z lepszych bakterii.
Teraz mieszanie szczepow z tymi z kostka to chyba kolejny zawrot glowy....Poczekam do konca tygodnia.

Logicznie rzecz biorac jesli bakterie namnazaja sie w podlozu I w filtrze to mozna by rozcienczyc je w spryskiwaczu do kwiatkow I rozpylic po podlozu I dopiero zakladac zbiornik ale to na samym starcie...
Narazie czekam 6,7 dni.
Trzymajcie kciuki, rosliny juz urosly i sie przyjely.

Pozdrawiam
katee_1
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Witajcie,
w moim zbiorniku poprawa. Wczoraj podmienilam 50% wody byl juz brzydki film bakteryjny na powierzchni, troche jakby brazowy, bo zaczyna wchodzic okrzemka.
Ale juz wczoraj przed podmiana widac bylo ze zamglenie jest mniejsze.
Dzisiaj jest bardzo dobrze, patrzac od przodu czysciutko.
Patrzac przez boczna sciane troszke jeszcze widac ale gdzies z 5% tego zamglenia co bylo. Powoli sie to wyrowna.
Rosliny rosna, choc Ludwiga rubin stanela w miejscu. Trawka babelkuje.
NO2 jeszcze nie mierzylam, ale powinno chyba teraz ruszyc.

Co do filtrow Goldi to myslalam nad tym ale ten dojrzaly jest obrosniety mchem, ciezko by mi bylo burzyc ta aranzacje, a ten nowy filtr nie wejdzie do kostki bo sa to dwa unifiltry 500 na 100-200 litrow wiec nie jestem w stanie obydwu trzymac w jednej kostce 30l.
Kostka jest tak slicznie zarosnieta ze ciezko by bylo.
Mysle ze 54 l samo sobie poradzi, wolno to idzie ale jednak cos do przodu.

MarJan? Mierzyc to NO2 teraz czy poczekac pare dni?

Pozdrawiam
katee_1
ODPOWIEDZ