Kiryśnik bez oczu

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Kiryśnik bez oczu

Post autor: michal78 »

Witam, dwa miesiące temu zakupiłem bardzo młodego kiryśnika (wielkości dorosłego neonka) po kilku dniach zauważyłem u niego brak jednego oka, wyglądał na świeży ubytek. Ryba jednak nieźle sobie w międzyczasie radziła, rana zarosła całkowicie a kiryśnik intensynie żerował i rósł. Dziś ku zaskoczeniu zauważyłem że nie ma drugiego oka! Znów świeża "dziurka". Nie wiem co dalej z rybą , widzę że usiłuje żerować. Nie wiem jak mogło się to stać gdyż nie mam ryb agresywnych, nikt go nigdy nie atakował, podłoże to naturalny piasek.... Czy ryba w tym stanie ma szanse przetrwać, rozwijać się dalej ? To bardzo młody kiryśnik, w tym momencie wielkości dorosłego kiryska strumieniowego.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ciężko doradzić, wszystko zależy od samej ryby i Twojej wnikliwej obserwacji.
Jeżeli ryba bez oczu będzie w stanie funkcjonować i nie będzie sobie krzywdy robić to czemu ją od razu uśmiercać. Poobserwuj i sam zdecyduj. Czy możliwe, że utrata oczu jest wynikiem choroby czy przez pasożyta?
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Jak dla mnie wygląda w 100% na okaleczenie. Uśmiercać oczywiście że nie zamierzam, chociaż przykro jest mi bardzo bo kiryśniki to moi ulubieńcy.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kiryśnik powinien dać sobie radę bez oczu, dopóki ma wąsy czuciowe znajdzie pokarm i ogarnie się w przestrzeni akwarium.
Obserwuj go, czy nie chudnie, bo może nastąpić konieczność czasowego karmienia tej rybki "pod pysk".

Miałam kiedyś ślepą samiczkę gupika, trzymała się przy powierzchni i była przeze mnie dokarmiana w trybie indywidualnym.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Ja go od zawsze karmilem pod pysk bo chciałem żeby szybko urósł. Kirysniki to moi ulubieńcy. Na razie sobie radzi.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
ODPOWIEDZ