Problem z roślinami

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Mike21r
Posty: 11
Rejestracja: 23 maja 2017 13:53

Problem z roślinami

Post autor: Mike21r »

Witam mam problem z roślinami w moich 300 l słabo rosną i marnieją....Tym bardziej że mam mało wymagające rośliny proszę o pomoc.

Akwarium 300 L funkcjonuje od listopada
Podłoże czarny piasek kwarcowy
Filtry biologiczny Jbl e1501 + pre-filtr Hw602
Filtr mechaniczny blumodular 03
Oświetlenie świetlówki led 96 wat 10464 lumenów Świece 8 godzin dzienie
Stosuje dziennie nawozy blue-line micro+ macro
CO2- nie podaje

Parametry wody w akwa
pH-7
GH-5
KH-4
NH3-0
NO2-0
NO3-20
Fe-0.1
Po4-3,0

Rośliny w akwarium to anubiasy, microsorium, Limnophila sessiliflora, Aponogeton boivinianus, nurzaniec, żabienice, kryptokoryny i Pistia stratiotes Miałem też inne rośłiny ale poprostu padły....
Ostatnio zmieniony 24 maja 2018 14:50 przez Mike21r, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Moze zalaczysz jakies zdjecia i opis tych roslin?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Masz rośliny korzeniowe, a nawozisz w toń wody? Nie dziwię się, że marnieją. Nurzaniec, kryptokoryby wymagają dobrego i najlepiej starego podłoża.

Dodatkowo uważam, że masz za słabe światło.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Mike21r
Posty: 11
Rejestracja: 23 maja 2017 13:53

Post autor: Mike21r »

Za słabe światło nawet na mało wymagające rośliny? To może dodam kulki torfowe bądź polecacie jakiś inny nawóz do podłoża
Niestety ale nie mogę dodać zdjęć ponieważ wyskakuje Komunikat "Przepraszamy, ale osiągnięto już maksymalny rozmiar załączników. Skontaktuj się z administratorem jeśli masz jakieś pytania"
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wstaw zdjęcia na jakiś serwer zewnętrzny np. Fotosik i podaj nam linki.

Rośliny korzeniowe powinieneś nawozić przykorzeniowo. Zastosuj jakieś kulki/pałeczki nawozowe.

Światło LED mnie nie przekonuje, znawcą nie jestem, ale poza mocą liczy się jeszcze barwa tego światła. Jeżeli jest nieodpowiednia nie licz na prawidłowy rozwój roślin.

Dzień tropikalny trwa 12 godzin. Świecisz za krótko, rośliny nie zdążą z prawidłową fotosyntezą.

Nie podajesz wielu danych. Jakie wymiary ma akwarium? Oświetlenie może być mocno rozbijane przez wysoki słup wody. Co jest podłożem dokładnie - jaką ma granulację?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Mike21r
Posty: 11
Rejestracja: 23 maja 2017 13:53

Post autor: Mike21r »

Rozmiar akwarium 120x50
Granulacja piasku kwarcowego 0.8-1.2
Zacząłem zmniejszać stopniowo czas oświetlenia bo pojawiły się glony, a co tak czytałem to czas oświetlenia akwarium to od 8 do 12 h Sam już nie wiem...
Mam 4 świetlówki o barwach
2 świetlówki zimne białe ok. 6000K
świetlówka led typu plant diody czerwone i niebieski barwa 6000-6500
i ostania 8000-8500


https://images83.fotosik.pl/1077/e13f50086478f0c6.jpg

https://images83.fotosik.pl/1077/46e0807aa1910ac3.jpg

https://images82.fotosik.pl/1079/6b8b27ad4e7227ba.jpg

https://images82.fotosik.pl/1079/09b1148eea649227.jpg
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ja świecę 10h z przerwą w ciągu dnia między 13-tą a 15-tą, kiedy świeciłem więcej miałem glony, o dziwo ta przerwa [głównie po to, aby wieczorem cieszyć oko dłużej] też ma wpływ na glony- przynajmniej u mnie.
Czytałem że akurat u mnie taka przerwa ma nawet sens- w czasie tych 2 h rośliny i tak magazynują CO2 jakie naturalnie powstaje w zbiorniku [bo nie dozuję] i później niby intensywniej pracują po takiej "sieście"- nie wiem, ale kiedy zacząłem tak robić wyraźnie zielone glony po prostu zniknęły, na szybach nie pokazują się już zielone kropki- mniej roboty przy podmiance :D
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

W momencie pojawienia sie glonow zaczely sie twoje problemy z nawozeniem. Cos przelales lub niedolales i przyblokowalo, ktorys z pierwiastkow i przestala sie wchlaniac reszta. Pozdjeciach widac ze niektore rosliny sa juz jedna noga na tamtym swiecie.

Basia ci napisala jak dzialac w stosunku do nurzancow i kryptokoryn, natomiast anubiasy i mikrosorium pobieraja skladniki pokarmowe z wody ich kondycja swiadczy o tym co masz w wodzie natomiast reszty korzeniowych pozeraczy nawozenie w wodzie jest nie potrzebne.

Microsorium i anubiasy rosna wolno i nie tzreba lac duzo mikro/makro, wg mnie PO4 3ppm i NO3 20ppm to stanowczo za duzo im starczy mniej, zadbaj o podloze dla kryptokoryn jakies kule szpiegule z gliny, a dla reszty spartanskie nawozenie toni wodnej z delikanym posmakiem zelaza raz w tygodniu. Przy tych wartosciach co masz zelazo moze podskoczyc na 0.25ppm i nie bedzie problemow.

Pozatym przy takim GH/KH stosunek potas/magnez/wapn jest bardzo wrazliwy na zmiany i trzeba uwazac, wlasnie dlatego mysle ze nurzaniec cierpi z powodu twardosci wody bardziej niz niedoborow pokarmu.
Mike21r
Posty: 11
Rejestracja: 23 maja 2017 13:53

Post autor: Mike21r »

Ok czyli nawozik pod korzenie i ogólnie zmniejszyć nawożenie do toni wodnej :) a co z oświetleniem zostawić 8h czy zwiększyć ?
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Zaraz,zaraz ja czegoś nie rozumiem. Jeżeli posiadam same rośliny posadzone w podłożu, mam rozumieć że moje lanie nawozu do wody mija się z celem???
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Trex, większość roślin korzeniowych pobiera związki budulcowe z podłoża. Owszem, również w niewielkiej ilości z wody, ale głównie z podłoża. Takie jest moje zdanie i doświadczenie.

Nie stosuję nawożenia w toń wody, jedynie dobre podłoże i odpowiednie światło. Rośliny rosną jak szalone. Oczywiście nie mam wymagających gatunków, a jedynie zwykłe żabienice, kryptokoryny, mchy, mikrosorum i nurzańce.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Ja posiadam część roślin bardziej wymagających i jak nie leję nawozów to zaraz to po nich widać np. Przestają bąblować, słabsze kolory itp. Jak tylko wleję brakującego pierwiastka to dosłownie w oczach widać że im się polepszyło. Więc chyba z toni wodnej też pobierają nawozy.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Mylimy dwa systemy walutowe, nie badzmy Pewexami :)

Wymagajace rosliny to nie kryptokoryny czy nurzance, a o takich tu glownie mowa. Oczywiste jest ze nawozenie toni wodnej jest potrzebne i niezbedne ''dla reszty roslin'' mowiac ogolnie tych wymagajacych i majacych slabo rozwiniety system korzeniowy.

Dla mikrosorium i anubiasa codzienne nawozenie mija sie z celem, bo dochodzi do kumulacji pierwiastkow w wodzie, rosliny tego nie przerabiaja, blokuja sie pierwiastki same ze soba i jest smietnik w akwarium w postaci glonow. Mozna dawkowanie rozlozyc na 7dni w tygodniu, zmniejszyc dawki, spedzic pare tygodni i zobaczyc co jest pobierane i w jakich ilosciach i jest wtedy sens lania w ton wody.

Kryptokoryny ciagna wiekszosc mikro/makro z podloza korzeniami, grubsze sluza do kotwiczenia rosliny w podlozu, natomiast cienkie spelniaja role pokarmowe, to samo jest z nurzancem, posiada bardzo rozbudowany uklad korzeniowy i tak szczerze mowiac to bardziej mu zaszkodzi nie odpowiednia twardosc wody niz to co w niej plywa.

Mikrosoria i Anubiasy sa swietnym wyznacznikiem tego co mamamy w wodzie i po lisciach mlodych i starych szybko dojdziemy co w trawie piszczy, szczegolnie Mikrosorium strzela ciemnymi plamami jak ospa z niedoborow makro/azotu itd, a biedny Anubias na mlodych lisciach zdradza problemy z mikro elementami.

Tak mysle ze ziemia/podloze czy tez tam substrat duzo buforuje i pochlania z toni wodnej stajac sie w pewnym momencie bogatym podlozem wiec lanie w wode mikro/makro ma wg mnie same pozytywy ale jest warunek ze robi sie to z glowa i nie walimy dawek docelowych tylko staramy sie do nich dobijac ale nie osiagac w jeden dzien, tak jak to duzo osob mysle ze nalezy to robic i potem jest klops :roll:
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Też mam same proste rośliny podobnie jak Bara i podobnie jak ona w toń nie leję nawozów...kiedy walczyłem z glonami lałem jedynie carbo i faktycznie po tym- przynajmniej tak myślę- nurzaniec rozrastał się bardziej....chociaż gdybym teraz powycinał i zobaczył że rośnie słabiej dopiero bym wiedział na prawdę czy to się zgadza bez lania carbo, a tego nie zrobię, bo tak jak jest mi się podoba. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Dzięki mark_farina za wyczerpującą odpowiedź, przez chwilę zwątpiłem w te swoje nawożenie, czy to ma w ogóle sens. Chociaż widziałem że rośliny jakieś korzyści z tych nawozów miały. Teraz jestem spokojny :D
ODPOWIEDZ