Dziurawe liście

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Dziurawe liście

Post autor: shadow82 »

Pierwszy problem z roślinami.
Dziury na liściach
https://i.imgur.com/EWRCJVk.jpg

Zacząłem podawać potas, rośliny zaczęły jakby szybciej rosnąć, liście przestały się dziurawić jednak pojawił się zielony pyłek na szybach i na liściach.

Myślę nad zastosowaniem nawozu w podłoże.
Tylko jaki?
Mój baniaczek 112l
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

To bardziej wyglada na powazne niedobory makro azot/fosfor i w mniejszym stopniu potas. Jesli test na potas wykazal niedobory to decyzja byla szluszna, aczkolwiek dziury potasowe sa nieco inne i dotykaja dolnych starych lisci na poczatku klopotow i sa wielkosci szpilki otoczone zmianami-nerkoza, tutaj doszlo juz do rozpadania sie lisci, czesto takie rzeczy sa widoczne przy powaznych niedoborach azotu/fosforu.

Korzenie boczne pojawiaja sie w pewnych warunkach w momencie braku skladnikow odzywczych i roslina desperacko szuka jedzenia w toni wodnej, szuka glownie makro elementow.

Twoje mikro elementy sa okej bo jak widac szczyty roslina sa w calkiem niezlej kondycji, niestety dol rosliny umiera bo roslina przesuwa pierwiastki mobilne od dolu do gory kosztem siebie samej.

Zielenice na lisciach to na 99% niedobor fosforu w stosunku do azotu, podbicie fosforu pomoze, ale liscie zaatakowane sa do obciecia, najlepiej po ustabilizowaniu warunkow obciac rosline i posadzic zdrowy odcinek gorny (10cm) i pozwolic mu zdrowo rosnac.
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

Parametry wody
w akwarium
NO2 -0
NO3 -20
nh3 -0
GH -14
KH -11
pH 6-8 -7,8-8
pH 4,5-9,5 - wyszedł zielony okolice 7,5

woda do podmiany
NO2-0
NO3-0
nh3-0
GH-16
KH-11
pH 6-8 -7,8-8
ph4,5-9,5 - zielone 7,5

Muszę kupić test PO4.
Jakieś jeszcze kupić?
Mój baniaczek 112l
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Kup porzadny test np. zooleka na NO3, PO4, K i cos juz bedziesz wiedzial co sie dzieje. Jak chcesz miec komplet to dokup jeszcze Mg/Ca i Fe i to pozwoli ustalic nawozenie wody.

Twoje Ludwigie i Alternatery potrzebuja zyznego podloza, szczegolnie ta druga, lubia potas i zelazo ale zeby sie te pierwiastki dobrze whlanialy to potrzeba zmierzyc reszte pierwiastkow zeby sie nie blokowaly na wzajem.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Tak czy siak nawet w ciemno nie zaszkodzi powciskać kulki GT w pobliżu roślin, może nie rozwiązać problemu, ale jedynie pozytywnie wpłynie z czasem o ile nie ruszasz często podłoża.
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

Kulki chyba jeszcze mam. A może kapsułki?
Mój baniaczek 112l
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

Wyniki dzisiejszych testów:
K- ok 4-5mg/l
PO4- 0,25
FE- 0
Ca -45mg/l
Mg -12mg/l
Mój baniaczek 112l
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

shadow82 pisze:Wyniki dzisiejszych testów:
K- ok 4-5mg/l
PO4- 0,25
FE- 0
Ca -45mg/l
Mg -12mg/l
Wiec tak, jesli NO3 jest dalej okolo 20mg to proponuje takie dzialanie:

PO4 trzeba podbic do 1.5-2mg ale nie od razu tylko powoli dzisiaj wlejesz dawke jutro zmierzysz i tak rozciagniesz to w okresie czasu, pamietaj ze podloze wciagne troche tego fosforu.

Fe trzeba delikatnie podniesc do 0.2mg ale uwaga, powoli bo jego przyswajalnosc na tym etapie bedzie bardzo slaba

K jest w ogromnym niedoborze, potas podajesz razem z odpowiednim stosunkiem magnezu i chcesz miec okolo 25-30mg potas w stosunku do max 15mg magnezu. Potas podloze tez jest w stanie wciagnac.

Ca zostaje jak jest i jest bardzo dobrze.

NO3 tez zostaje na 20mg.

Ustalenie dawek zalezne jest od tego co posiadasz ale nie nalezy wlewac docelowej dawki od razu bo skonczy sie to smietnikiem w wodzie. Wlej PO4, K i doslownie kropelke Mg za dnia i na noc Fe. Zmierz poziomy na drugi dzien i bede szczery zajmie to jakies 2 - 3tygodnie zeby ustalic dawki i zrozumiec konsumpcje roslin, ale pozniej bedzie z gorki. Nitki i byc moze krasnale sie pojawia przy zmienie nawozenia ale pozniej odejda w zapomnienie, tzreba przetrzymac. Zaopatz sie w CO2 i swiec 10h zeby zaczelo sie dziac dobrze. Tyle z mojej porady, powodzenia.
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

Mam jeszcze trochę nawozów z Aqua art, ale podobno nie są zbyt polecane.
Myslę nad Blue Line- czytałem, że są to czyste sole rozrobione z wodą.
Mój baniaczek 112l
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Sole sa bardzo dobre i tanie. Rozrabiasz sobie roztwory soli wg wlasnych potrzeb z woda destylowana. Nawozenie solami jest nie latwym tematem ale mozna to ogarnac. Na necie jest kilka odbrych kalkulatorow.
ODPOWIEDZ