Zakladanie akwarium

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ksadakas321
Posty: 6
Rejestracja: 27 maja 2018 10:45

Zakladanie akwarium

Post autor: ksadakas321 »

Witam, jestem nowy w temacie. Chce założyć akwarium od podstaw lecz nie wiem jak się za to zabrać. Kupiłem używane akwarium z osprzętem ponad 300l (dosyć spore). Zabrałem się za czyszczenie, oczywiście nie używałem żadnych detergentów (płukałem zimna woda). Więc akwarium jest czyściutkie. W moim akwarium chcę mieć tylko żywe rośliny tylko jakie podłoże pod nie dobrać? pomocy!
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

A czy chcesz tanio czy drogo ?tanio to drobny żwirek lub piasek do piaskownic z marketu a pod spodem ziemia ogrodowa z gliną drogo to specjalistyczne podłoża firmowe. Efekt w obu przypadkach identyczny
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

300l to 300kg+waga samego szkła+waga podłoża+waga dekoracji typu korzenie, kamienie/skały...mam nadzieję, że brałeś to pod uwagę wybierając miejsce dla akwarium.

Co do podłoża to jest kilka opcji, podam te z piaskiem na wierzchu, bo to zawsze dobre rozwiązanie jeśli będziesz chciał mieć ryby denne lub kopiące [np. pielęgnice]. Więc na szkło, na całą powierzchnię [po za obramowaniem około 2cm przód i boki, co by nie było go widać po zasypaniu całości]dałbym styropian [0,5cm-1cm max styka]- dzięki temu jakiekolwiek dekoracje/obciążenie nigdy nie będzie bezpośrednio wpływać na dolną szybę, co zminimalizuje naprężenia i możliwość jej pęknięcia.
Na styropian ziemia do kaktusów/ nakopana z kretowiska/ogrodowa...ważne, aby nie była z jakimikolwiek dodatkami typu nawóz, tylko najprostsza z około 1cm-2cm grubości. Na ziemię piasek,np. atestowany z castoramy grubości 8cm-10cm. Pomiędzy ziemię i piasek można dać siatkę tynkarską, wtedy nie miesza się to wszystko i podczas przesadzania/wyrywania roślin korzenie zabierają mniej ziemi ze sobą.
Druga opcja to zamiast ziemi dać jakiś substrat akwarystyczny, reszta tak samo.
ksadakas321
Posty: 6
Rejestracja: 27 maja 2018 10:45

Post autor: ksadakas321 »

co masz na myśli pisząc "brałeś to pod uwagę wybierając miejsce dla akwarium"? chodzi ci o półkę pod akwarium? czy myslisz ze podloga w bloku nei wytrzyma?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

No ludziska mają różne mieszkania różnie robione, a takie gotowe zalane 300l to prawdopodobnie blisko 500kg będzie, więc warto pomyśleć pod tym kątem też, aby zbiornik stał przy ścianie nośnej a nie działowej na przykład [to jest ciężar ciągły]....wytrzymać po prostu musi- w końcu to tak jakbyś postawił koło siebie z 6 osób, ale pomyśleć o każdym aspekcie warto:P, bo na przykład masz może w pokoju coś ciężkiego i za raz przy tym chcesz akwarium...tak zapobiegawczo napisałem.
ksadakas321
Posty: 6
Rejestracja: 27 maja 2018 10:45

Post autor: ksadakas321 »

rozumiem, właśnie czytalem o tym na innym forum. Mysle ze bez problemu moge stawiac przy scianie nosnej
ksadakas321
Posty: 6
Rejestracja: 27 maja 2018 10:45

Post autor: ksadakas321 »

Myślisz że szafka z prawdziwego drewna wytrzyma ciężar?myśle że jest dębowa sama waży z 60kg. Długość akwarium to 150cm leży jak ulał :lol:
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Prawdopodobnie wytrzyma- jak wygląda tylna ściana szafki?Jeśli nie jest z czegoś "papieropodobnego" typu dykta to spoko raczej. Ważna kwestia- nóżki, dobrze gdyby szafka miała więcej punktów podparcia jak standardowe 4 nózki, zawsze możesz coś dołożyć i koniecznie wypoziomować całość.
ksadakas321
Posty: 6
Rejestracja: 27 maja 2018 10:45

Post autor: ksadakas321 »

z tyłu szafka ma 2 deski drewniane (nie sklejka) a miedzy nimi jest dykta czy jak to tam nazwac. za to przód i boki z solidnego drewna
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę dokładnie poczytaj te tematy:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

ksadakas321 pisze:z tyłu szafka ma 2 deski drewniane (nie sklejka) a miedzy nimi jest dykta czy jak to tam nazwac. za to przód i boki z solidnego drewna
Może zrobisz zdjęcia to ocenimy jak to wygląda bo tak z fusów to ciężko wróżyć Ważny jest tył szafy żeby był z płyty takiej jak boki a nie z tej 5mm tektury
ksadakas321
Posty: 6
Rejestracja: 27 maja 2018 10:45

Post autor: ksadakas321 »

właśnie próbowałem wstawić zdjęcia ale niestety za dużo ważą i strona mi na to nie pozwala
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Wrzuć na fotosik i podaj linki do zdjęć, wtedy zadziała.
ODPOWIEDZ