Coś dziwnego w akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
luk225
Posty: 5
Rejestracja: 30 maja 2018 14:55

Coś dziwnego w akwarium

Post autor: luk225 »

Witam posiadam akwarium od około 3 tygodni 60L, mam kilka roślinek które były bardzo ładne do momentu gdzie musiałem wyjechać na 3 dni a akwarium opiekowała się moja narzeczona. Do akwarium wlewam po 2 wciśniecia mikro makro carbo potas w płynie i tak niby robiła moja narzeczona, natomiast po powrocie widzę akwarium na szybach zielono, podłoże zamiast czarne jest częsciowa zielone rośliny mają brązowe plamki, sa w bardzo słabej kondycji, wulkan(ozdoba) zrobiła się również żołto zielona. Nie wiem co może być powodem nadmiar niedobór tego nawozu czy jak ? Bardzo proszę o pomoc.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/106bc782747c026d
https://www.fotosik.pl/zdjecie/1515fae1d2a10e70
https://www.fotosik.pl/zdjecie/64575116ce2b9199
https://www.fotosik.pl/zdjecie/846e909e6f01902c[/url]
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mam wrażenie, że akwarium jest przenawożone. Zacznij od intensywnych podmian wody, na początek nawet 50%, potem regularnie co tydzień ok. 25% z jednoczesnym odmulaniem dna.

Ile akwarium dojrzewało, nim wpuściłeś ryby?
Jakie są parametry wody?
Jakie stosujesz oświetlenie?
Jaką stosujesz filtrację?
Jak często i w jakich ilościach do tej pory była podmieniana woda?
Jaka jest obsada? Widzę kiryski albinosy? Ryby denne obowiązkowo wymagają piasku jako podłoża, a nie takiego bazaltu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
luk225
Posty: 5
Rejestracja: 30 maja 2018 14:55

Post autor: luk225 »

1) akwarium dojrzewało około 1,5 tygodnia
2) parametry wody ? woda zmieniana 1/4 na tydzien z kranu, ostana
3)oświetlenie ledowe samsunga 1,2W łącznie 24W barwa biała zimna
4) filtr aqua wydajność 300L
5) punkt 2
6) 10 neonków 3 gubiki, 3 kirysy
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie kirysy tylko kiryski.
Nie gubiki tylko gupiki.

Skoro stosujesz nawożenie w toń wody to rozumiem, że znasz jej parametry i dostosowałeś nawożenie właśnie do nich.

Czy możesz je podać?

Pomijając już, że trzymasz ryby wód kwaśnych i miękkich z rybami wód twardych i zasadowych.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
luk225
Posty: 5
Rejestracja: 30 maja 2018 14:55

Post autor: luk225 »

same nawożenie stosuje wedle instrukcji na butlach
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

zastanawiam się dlaczego niektórzy zamiast dać zaaklimatyzować się roślinom i dać dojrzeć akwarium od razu walą nawozy ile się da a potem są takie tego efekty niestety.cierpliwość ,i jeszcze raz cierpliwość a potem dopiero sterydy ;)podstawa to nigdy nie dajemy nawozów przy dojrzewaniu akwa.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
luk225
Posty: 5
Rejestracja: 30 maja 2018 14:55

Post autor: luk225 »

Może fakt mój błąd a idzie to jakoś jeszcze uratować ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zmierz parametry wody.
Podmieñ wodę jak już to napisałam.
Zaprzestać nawożenia do momentu stwierdzenia, że akwarium jest dojrzałe, stabilne i nawożenie jest konieczne.

Podmieñ podłoże jeżeli chcesz trzymać kiryski.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

luk225czytałeś o zakładaniu akwarium przed jego założeniem, czy tylko pobieżnie jakiś filmik na YT i nie rozumiejąc do końca co i po co robisz założyłeś ten zbiornik...nie chodzi mi o jakiś atak na Ciebie, tylko piszesz o nawożeniu nie rozumiejąc tego do końca; piszesz o dojrzewaniu baniaka, a nie znasz parametrów wody...pH, GH, KH itd.
Sprawiasz wrażenie całkowitego żółtodzioba bez wiedzy, ale jednocześnie jakbyś coś tam jednak wiedział.

Uratować na pewno jeszcze się da, brak jakichkolwiek nawozów i częste małe podmiany wody [wydaje się, że lepiej mało i częściej aniżeli więcej i raz na tydzień, bo zbiornik prawdopodobnie wcale dojrzały nie jest].

Poczytaj o rybach, jakie posiadasz- kranówka prawdopodobnie nie jest optymalną wodą dla neonów i kirysków [i j.w. kiryski wymagają piasku jako podłoża- przesiewają go przez skrzela, to co teraz masz jak jest drobne to może je pokaleczyć,a jak jest gradacja spora to i tak mogą na tym stracić wąsiki].

Dowiedz się o swoich parametrach wody: pH, KH, GH, NO2, NO3- najlepiej z testów kropelkowych, wtedy dowiesz się czy spełniasz wymogi swoich ryb, czy należy dostosować wodę, czy wymienić obsadę pod kranówkę.

Czy Twój filtr to: Aqua Nova NBF-300 Filtr wewnętrny 300L/H? Mało informacji podałeś o nim i strzelam, jeżeli trafiłem to filtracja jest za słaba- bezpiecznie jest używać filtrów, które przewyższają opisy producentów, ten filtr jest do 25-50l [według producenta], czyli tak naprawdę do max 30l- jak się nie chce problemów to najlepiej kupować filtr z przeznaczeniem do 2x większego zbiornika niż posiadasz [czyli celuj we filtry dla 100-120l] . Warto, aby filtr miał miejsce na dodatkowe media filtracyjne, niż tylko skromny kawałek gąbki.

Miałem jeszcze coś napisać, ale mi wyleciało...
luk225
Posty: 5
Rejestracja: 30 maja 2018 14:55

Post autor: luk225 »

no dobrze a co z roślinami na których sa te przebarwienia ? spisać je na straty czy jakoś samo się to unormuje?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Daj im szansę i dopóki nie zgniją nie wyrzucaj, ale też w żaden sposób im nie "pomagaj" lejąc cokolwiek do wody. To że stracą wszystkie liście też nie musi oznaczać końca rośliny, po czasie jeszcze może puścić listki, więc usuwać tylko stare i zniszczone elementy zielska.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

MarJan dobrze radzi,dopóki łodygi roślin nie gniją to mimo utraty liści są w stanie zaaklimatyzować się i zacząć rosnąć.nie lej żadnych nawozów przynajmniej przez miesiąc obserwując ogólny stan.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ