Ludwiga rubin

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Ludwiga rubin

Post autor: katee_1 »

Witajcie,
mam problem z Ludwiga rubin, ktora po zasadzeniu pzyjela sie, wyglada dobrze ale stanela i nie rosnie, chociaz czasem widze ze babelkuje.

Nie wiem czy podawac parametry akwa w tym poscie?
Sa w watku o metnej wodzie... dzis 21 dzien akwarium.
Trwa dojrzewanie.

Ludwiga swietnie by kontrastowala na tle zielonych roslin, nie wiem jak jej pomoc. Ma ktos z Was ta rosline?
Obecnie zdominowaly ją Limnopholia sessiliflora oraz Myriophyllum aquaticum. Nie wiem czy zostawic te rosliny tak jak sa, czy przycinac te sasiednie. Oswietlnie 0,54W/l.

https://m.fotosik.pl/zdjecie/edcd7aefe75768a3

Pozdrawiam
katee_1

P.S. Moze dodam jeszcze jedno zdjecie, chyba nie widac jej dobrze. Tych sadzonek za korzeniem jest calkiem sporo
https://m.fotosik.pl/zdjecie/516c0859aef88531
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

daj jej trochę czasu bo wygląda dobrze,jedna z łatwiejszych roślin do akwa.jak ruszy to często będziesz ją podcinać :)
jeśli nie będzie dalej rosła to trochę ją odsłoń przycinając lekko sąsiednie roślinki
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Dziekuje,
wlasnie to chcialam zapytac czy jest szansa ze ona sie poprawi.
Zakupilam same malo wymagajace rosliny, bo i doswiadczenie akwarystyczne male jeszcze, zastanawiam sie co jej sie stalo.

Zaczynam powoli okresowo nawozic weglem w plynie, ale tylko polowe dawki, moze wtedy ruszy. Ale te obok pewnie wciagna wszystko...

Pozdrawiam
katee_1
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Mam u siebie ten gatunek ale powiem jak robie z przyzwyczajenia, a robie tak:

sadze rosline, ktora otrzymalem i rosnie, po tygodniu sie adaptauje i ja przycinam, i sadze od nowa, po 2 tyg, obcinam znowu i sadze od nowa, potem rosnie juz bez strzelania bocznych korzeni i tak jak trzeba bo jest po adaptacji. Lubi zelazo i bedzie rosla nawet w cieniu ale liscie beda bardziej zielone niz czerwone.

Ludwigie repens/rubin rosna, jesli w ciagu tygodnia nic sie nie dzieje to faktycznie jest problem, przy strzelaniu bocznych korzeni trzeba podlac jej azotem i fosforem.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Dzięki mark_farina.
Dziwne jest to że bąbluje a nie widać przyrostu.
W czym problem nie wiem, inne rosną, no ale jak się kondycja zbiornika poprawi, to może ona też wystrzeli...
Nic już nie chce grzebać, przez to aktywne podłoże, więc jak nie urośnie to tak ją zostawie trudno. Wyglada dobrze, nie gnije...

Pozdrawiam
katee_1
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Bąblowanie to uwalnianie się nadmiaru gazu (tlenu) przez uszkodzone tkanki roślin (rozsadzane od środka ciśnieniem). Nie ma za dużo wspólnego z rośnięciem. Jest to efekt wizualny, który lubimy, ale niekoniecznie dobry dla samej rośliny.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

No tak, drastycznie rzecz ujmując tak.
Tlen jest produktem ubocznym fotosyntezy, to chyba dobrze wiedzieć, że zachodzi...
ODPOWIEDZ