Gnicie korzeni roslin

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
WotXD
Posty: 24
Rejestracja: 31 maja 2018 17:59
Lokalizacja: Wersk(Wieś)

Gnicie korzeni roslin

Post autor: WotXD »

Witam chciałbym przedstawić swój problem:
Akwarium 72l
Oswietlenie świetlówka 8w
Filtr wewnętrzny i gąbkowy

Problem:Mam 6roślin echinodorus i kryptokoryne bo innym
Roślinom gniją korzenie.Proszę o pomoc

A i wysokość zwirku to 3cm a w miejscu gdzie są rośliny to ok 8cm
Nawiozłem:Florapolem przy starcie a co miesiąc kilka Kropelki tropical multimineral

Przeniosłem temat i poprawiłem tytuł.
MOD krzych_100
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jeżeli rośliny mają żyć w tym zbiorniku to moc świetlówek powinna wynosić około 22W, wtedy będziesz miał około 0,3W/l co jest zapotrzebowaniem minimalnym dla mało wymagających roślin. Bez światła rośliny rosnąć nie będą, dodatkowo zgaduję, że wysokość zbiornika to 40[cm], im wyższy zbiornik tym światłu trudniej sięgnąć dna, gdzie rośliny go potrzebują, więc albo grubsza warstwa podłoża [żeby skrócić dystans], albo po prostu więcej mocy świetlnej.


...o cholewa nie spojrzałem jaki dział nawet- edytować też tu nie można więc post pod postem...WotXD na przyszłość spróbuj zakładać tematy w odpowiednich działach Very Happy
Przepraszam i proszę o moderację tematu Razz

Proszę. MOD BARA
WotXD
Posty: 24
Rejestracja: 31 maja 2018 17:59
Lokalizacja: Wersk(Wieś)

Post autor: WotXD »

Witaj czy poradzi coś większą/mniejsza granulacja żwiru? :?
Tomek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

To należy się cieszyć, że udało się jej zaadoptować, bez zmian oświetlenia możesz jeszcze spróbować z anubiasem- nie sadzi się go w podłożu tylko przywiązuje do dekoracji, a on z czasem się jej przyczepi.
Jak nie chcesz zmieniać oświetlenia i pasuje ci przyciemnione wnętrze zbiornika to po za tą kryptokoryną można nawrzucać sporo drewna/korzeni, ewentualnie roślinę pływającą dać [ale czy znowu nie zabierze za dużo światła obecnej] i zrobić coś w stylu tzw. "blackwater"
Obrazek

Jak widzisz zbiornik charakteryzuje się znikomą ilością roślin, drewnem i ciemnym klimatem.
A jeśli jednak w głowie masz wizję zarośniętego akwarium kilkoma gatunkami roślin to jednak w pierwszej kolejności potrzeba więcej światła, później inne rzeczy, które mogą "wyjść w praniu".
Jeżeli nie masz podłoża wybitnie grubego, dosłownie z kamyków, tylko piasek czy w miarę drobny żwirek to dla roślin to odpowiednia gradacja- ukorzenieniu przeszkadza gruba gradacja z bardzo zauważalnych względów.
WotXD
Posty: 24
Rejestracja: 31 maja 2018 17:59
Lokalizacja: Wersk(Wieś)

Post autor: WotXD »

Zobaczę podmienić żwirek na drobniejszy. zrobiłem jeszcze 1temat z danio mógłby Pan zerknąć?
Tomek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie Pan-uj mnie tu :lol:
Na forum wszyscy jesteśmy równi :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

W innym temacie napisałeś, że masz ryby denne - a te wymagają piasku jako podłoża.

Pokaz zdjęcie swojego akwarium.

Dla roślin korzeniowych poza poprawą światła (pilne!) ważne jest zastosowanie kulek nawozowych w podłożu przy korzeniach roślin. Sadzenie ich w jałowym żwirku jest problematyczne.

Mam nadzieję, że piszesz o żwirku, a nie o jakimś grubym grysie?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
WotXD
Posty: 24
Rejestracja: 31 maja 2018 17:59
Lokalizacja: Wersk(Wieś)

Post autor: WotXD »

Mam nawóz Florapol i co miesiąc daje kilka Kropelki multimineral tropical
Grys ZMIESZANY 7mm 5mm 2mm
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Gnicie korzeni to jest taka sprawa ze albo sa zle posadzone, korzenie rosliny nie przyciete dla stymulacji itd, cos jest z twoim substratem nie tak lub brakuje ci mikro (bor) ale to odpada bo nawozisz czyms co opisujesz juz wczesniej.

Jesli dostales rosline, ktora juz byla w zlym stanie to niewiele mozna zrobic.

Rosliny na jakie sie zdecydowales beda pobierac pokarm w 80% z korzeni nie z wody. Grys jest dobry zeby posypac nagrobki, w akwarium to nie najlepszy pomysl.

Echinodorus buduje potezny uklad korzeniowy, rosnie jak ma co jesc i gdzie jesc.
ODPOWIEDZ