Zmiana lampy

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Zmiana lampy

Post autor: bbxdd »

Akwarium jest szczelnie przykryte, i z tego powodu wysoka temperatura nie chce spaść. Z tego powodu na pewien czas zdjął bym pokrywę, by temperatura spadła. Akwarium nie miało by wtedy jednak świetlówki. Założyłbym lampę od Aquaela, którą dostałem w zestawie z kostką. Jest to lampa LED z dużą ilością czerwonych diod, i dwoma niebieskimi. Sprawia to, że lampa jest dobra dla roślin. Gdy temperatura by spadła, powróciłaby świetlówka. Czy roślinki by to przeżyły? Czy mam znaleźć inny sposób na obniżenie temperatury.[/list]
Pozdrawiam.
WotXD
Posty: 24
Rejestracja: 31 maja 2018 17:59
Lokalizacja: Wersk(Wieś)

Post autor: WotXD »

Witaj raczej jak napisałeś że jest dobra dla roślin to czemu nie mają przeżyć?


EDIT:
A podmiana tylko że dostaną wode np wsadzić do lodówki na 20min i zimną wodę wlać.


Edytuj posty, nie pisz tak szybko posta pod postem
MOD krzych_100
Tomek
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Czy mam znaleźć inny sposób na obniżenie temperatury.
W poprzek akwarium (na górę) połóż rurki pcv (z marketu budowlanego), a na to szybę - będzie przewietrzanie tafli a na szybie skropli się odparowana woda. Przykryj akwarium szybą (do przycięcia u szklarza) a nad szybą daj oświetlenie jakie chcesz. Mogą być żarówki energooszczędne (zintegrowane), to świetlówki ze statecznikiem w oprawie.
Jeśli temperatura nie będzie spadała, wówczas mały wentylatorek, który będzie wydmuchiwał powietrze znad tafli wody, ale wtedy parowanie będzie większe i trzeba uzupełniać odparowaną wodę.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Wotxd, mogą nie przeżyć powrotu do świetlówki.
A właśnie, przeżyją go?
I pomysłowe z tą lodówką.
Pozdrawiam.
WotXD
Posty: 24
Rejestracja: 31 maja 2018 17:59
Lokalizacja: Wersk(Wieś)

Post autor: WotXD »

1.Mów Tomek :wink:
2bbxdd zależy ile dni?
3doświadczonym aż tak akwarystą nie jestem dopiero 6mies mam akwarium a od 2mies jestem dopiero ogarnięty

Sorka ze tak długo nie odpisałem ale akurat mam mini remont to router był odłączony
Tomek
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Szacuję, że z dwa, trzy dni.
Pozdrawiam.
WotXD
Posty: 24
Rejestracja: 31 maja 2018 17:59
Lokalizacja: Wersk(Wieś)

Post autor: WotXD »

Niepowinno nic być ale jeśli piszesz ze ta druga świetlówka jest dobra dla roślin to spoko 8)
Ale możesz trochę tej wody dolać tak jak dałem pomysł ale lej po całym akwarium i powoli by w jednym miejscu takiej zmiany nie było.
Tomek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wlewanie bardzo zimnej wody do akwarium jest pomysłem nie najlepszym ze względu na możliwość destabilizowania warunków panujących w zbiorniku, a obniżenie temperatury wody będzie bardzo krótkotrwałe. Poczytaj co piszemy w dziale Sprzęt o obniżaniu temperatury wody w akwarium. Masz do wyboru butelki z zamrożoną wodą, zastosowanie wiatraka nad taflą wody lub użycie specjalistycznej chłodziarki akwarystycznej.

Pomysł opisany w pierwszym poście jest dobry - przede wszystkim otwórz akwarium i pozwól na swobodne parowanie wody. Uwaga: do akwarium w celu uzupełnienia wody odparowanej wlewaj tylko wodę demineralizowaną/destylowaną ponieważ podczas parowania właśnie taka ucieka (czyste H2O). Woda wlewana do akwarium może być chłodna.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
WotXD
Posty: 24
Rejestracja: 31 maja 2018 17:59
Lokalizacja: Wersk(Wieś)

Post autor: WotXD »

Chodzi mi o wlewanie wody np:
Jest 28
Ma być 24
To lać ok 22stopni by trochę zeszła
Ale też zależy czy temperatura jest od upałów czy po leczeniu jeśli po leczeniu to powinna spaść po tym sposobie
Tomek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

W akwarium chodzi o długofalowe utrzymanie stabilnych parametrów wody. Wlewanie wody o innych parametrach niż te które są w akwarium, powoduje ich zachwianie.

Pamiętaj, że wlewanie wody zimnej musi się wiązać z odlewaniem wody z akwarium, żeby poziom był jednakowy. Zapewnić więc musisz do takich podmian wodę chłodną, ale o tym samym odczynie i twardościach co w akwarium. A to już jest problem.
Owszem, można olać wodę ze zbiornika i ją schłodzić, potem ją wlewać z powrotem, ale na dłuższą metę odlewanie, schładzanie, dolewanie, odlewanie, schładzanie itd może stać się uciążliwe.

Jednorazowa podmiana wody na chłodniejszą spowoduje spadek temperatury na krótki czas, a nie na stałe.

A nam przecież chodzi o stabilizację warunków, a nie ich skoki.

Jeżeli chodzi o kwestię leczenia ryb i podniesienia temperatury na czas podawania preparatów leczniczych, to tę kwestię wykonuje się grzałką. Po leczeniu wystarczy ponownie skalibrować termostat na mniejszy stopień i woda sama się schłodzi nie będąc dogrzewana. Nikt o zdrowych zmysłach nie stosuje po leczeniu ryb obniżania temperatury wody poprzez wlewanie do akwarium chłodniejszej.

Tomku - z cały szacunkiem - masz małe doświadczenie akwarystyczne, ale próbujesz zabierać głos w tematach, w których jednak trzeba co nieco wiedzieć.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ