mętna woda po obsadzeniu roślin

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

mętna woda po obsadzeniu roślin

Post autor: Pitermigo »

dzień dobry
posiadam małe akwarium 20L w nim krewetki czyszczące 2 szt. do tej pory tylko sztuczne wyposażenie. z osprzętu aquaEL mini, grzałka, żarówka LED, miałem problem z wysokim pH i azotanami ale udało się mi to ustabilizować i przed wpuszczeniem jeszcze bojownika posadziłem 2 roślinki, dodałem potasu i woda szybko zrobiła się mętna na zielono - w sumie kolor przypomina ten kolor waty, która była w doniczkach z roślinkami, które wyjąłem i posadziłem w kamieniach. Pytanie czy to się ustabilizuje, czy trzeba podejmować jakąś interwencję ?

z góry uprzejmie dziękuję za pomoc
WotXD
Posty: 24
Rejestracja: 31 maja 2018 17:59
Lokalizacja: Wersk(Wieś)

Post autor: WotXD »

Po jakim dokładnie Czasie zrobiła się mętna?

Ile czasu po Starcie?
Tomek
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

Akwarium jest już kilka miesięcy w domu i były wysokie azotany, uporałem się z nimi chemicznie ale niestety po śmierci bojownika, teraz ta woda była stabilna pięć dni i dołożyłem roślinki. Woda zrobiła się mętna właściwie prawie od razu, po godzinie już była mętna. Niestety nie powiem jak się nazywają roślinki bo nie zapamiętałem nazwy ale mogę wrzucić zdjęcie akwarium, tylko dorwę się dziś do komputera, żeby zmniejszyć ich rozmiar.

dodałem zdjęcia na zewnętrznym hostingu
https://ibb.co/bFaxky
https://ibb.co/cOFKyJ
https://ibb.co/k8qKyJ
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

a dlaczego potasu, a nie np azotu albo fosforu, albo wapnia, albo magnezu, albo coca-coli? tak sie wlewa cos do wody, bo trzeba?
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

mark_farina pisze:a dlaczego potasu, a nie np azotu albo fosforu, albo wapnia, albo magnezu, albo coca-coli? tak sie wlewa cos do wody, bo trzeba?
no właśnie sprzedawczyni powiedziała, żebym dodał potas od razu jak posadzę roślinki i dawał przez kilka dni, wczoraj dodałem ponownie i woda znó jest bardziej mętna, a zaczynała się już powoli klarować.

to teraz pytanie podmieniać, czy już zostawić do tego, żeby się już naturalnie ustabilizowała ?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Rosliny po posadzeniu w nowych warunkach przez te umowne 2tyg. beda sie aklimatyzowac, jedne rosliny szybciej, a inne dluzej. Potas sie podaje jak go brakuje i podaje sie go z odpowiednim stosunkiem magnezu, zeby wiedziec ile go mamy trzeba zrobic test wody na potas/magnez, ale panie w sklepie o tym nie wspomniala?

Wg mnie nie podawaj go juz bo przyblokujesz przyswajalnosc magnezu/wapnia. Jak rosliny sie przyjma to mozna myslec o nawozach. Wode podmien i nich rosnie :)
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

mark_farina dziękuję bardzo za odpowiedź - podmieniam w takim razie 25% wody i czekam spokojnie, jak się zaaklimatyzują rośliny, to wtedy rybki.

Korzystając z już toczącej się rozmowy chciałem dopytać o sposoby na obniżenie temperatury w akwarium. stoi ono w najdalej od okna położonym i nienasłonecznionym miejscu a przez ostatnie dni i tak mamy w nim 27 - 28 stopni
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Jest kilka sposobów na obniżenie temperatury:
- włożona do akwarium butelka z zamrożoną wodą ,
- wiatraczek nad taflą wody,
- chłodziarka (albo typowa do akwarium, albo stara lodówka).

Te dwa pierwsze sposoby są chyba najczęściej stosowane. Wiatraczek ma tą zaletę, że można nim sterować (włącz-wyłącz), wydmuchuje nagrzane powietrze znad tafli wody. Parowanie wody jest wtedy większe i należy taką odparowaną wodę częściej uzupełniać wodą demineralizowaną.
Zamrożona butelka też ma swoje wady - trzeba ją często zamrażać.
Kwestia wyboru, czy wygodniej jest wkładać butelki z zamrożoną wodą, czy uzupełniać odparowaną wodę.

Odpowiem tak - pomimo wzrostu temperatury, nie obniżam jej.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dla mnie najmniej problematyczne jest wrzucanie do akwarium butelek pet z zamrożoną wodą , 1,5l obniża około 1,5°C. Jeśli masz akwarium bez pokrywy to może wiatrak na taflę wody...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Chwila, chwila, a jakie ryby chcesz dać do tych 20l brutto? To jest za małe akwarium na jakiekolwiek ryby, zbyt niestabilne i nie zapewniające przestrzeni do pływania.

Zrób piękne krewetkarium, ale ryb tam nie wpuszczaj.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

BARA pisze:Chwila, chwila, a jakie ryby chcesz dać do tych 20l brutto? To jest za małe akwarium na jakiekolwiek ryby, zbyt niestabilne i nie zapewniające przestrzeni do pływania.

Zrób piękne krewetkarium, ale ryb tam nie wpuszczaj.
Chciałem bojownika jeszcze
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: mętna woda po obsadzeniu roślin

Post autor: mark_farina »

Pitermigo pisze:posiadam małe akwarium 20L
i w tym jest problem lub jak to mowia geneza problemu, akwarium jest male, 20L wody nagrzejesz bardzo szybko, natomiast wieksze litraze nie beda tak mocno narazone na wymiane ciepla. W tym przypadku masz dwie drogi, zbijasz temperature wg zalecen wyzej lub zmieniasz zbiornik na wiekszy i mozesz trzymac krewetki i rybki, o ktorych wspominasz. Problem z temperatura latem powinnien tez troche wyluzowac.
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

Dziękuje wszystkim, woda zrobiła się już klarowna, sprawdziłem azotany, twardość i chlor testem i jest OK. Myśle, żejednak zdecyduje się na bojownika do tych 2 krewetek, które mam teraz.
ODPOWIEDZ