Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

[112L/96L] Podloze

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Rośliny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dziarek

PostWysłany: 05 Cze 2018 19:43    Temat postu: [112L/96L] Podloze Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hej.
Mam pytanie, co najlepiej uzyc w akwarium jako podloze? Dodam ze w akwarium beda pielegniczki. Czytalem ze duzo ludzi uzywa ziemie ogrodowa, czy to dobry pomysl? Jak taka ziemie przygotowac do akwarium? Sama ziemia czy wymieszana z jakims piaskiem? Zalezy mi bardzo na tym aby rosliny mogly dobrze rosnac i nie gnic.

Pozdrawiam Rafal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
MarJan
Akwarysta

PostWysłany: 05 Cze 2018 20:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ziemię daje się na szkło max 2cm grubości i na ziemię inne podłoże jałowe, które nie pozwoli ziemi dostawać się do słupa wody, żeby nie mieć bagienka. Chcesz pielęgniczki, które lubią kopać [zwłaszcza w czasie tarła], najlepszy będzie piasek, dla dennych ryb w większości również to piasek jest najodpowiedniejszy [proponowałbym gradację do 0,8mm max 1,2mm].
Więc podłoże widziałbym tak: 2cm grubości ziemia [bez żadnych dodatków/nawozów, np. "ziemia do kaktusów"] i na nią drobny piasek usypany do grubości 8-10cm na całą powierzchnię dna, do tego ze 2 płaskie kamienie dla Ramirezek do wykorzystania w czasie tarła [w różnych miejscach akwa, nie obok siebie].
Ziemia jest spoko, tylko długo dojrzewa i grzebanie w podłożu, przesadzanie roślin kończy się często wysypami glonów, ale z kolei ziemia jest na tyle bogata, że roślin korzeniowych nie trzeba nawozić, prędzej znudzi Ci się akwarium niż ziemia zostanie wyjałowiona przez rośliny.

A tak w ogóle planujesz sporo roślin? Bo jeżeli chcesz bardziej naturalny zbiornik dla Ramirezek to mało wymagające rośliny wystarczą i one nie potrzebują ziemi- od czasu do czasu kulka gliniano-torfowa wystarcza pod korzeń. Ramirezki kojarzą mi się z przytłumionym światłem poprzez zielsko pływające i dużo drewna w wodzie na którym coś zielonego może sobie rosnąć, a taki obraz nie wymaga żyznego podłoża Wink

Moje 112l >>klik<< Smile
Powrót do góry
mark_farina
Akwarysta

PostWysłany: 05 Cze 2018 21:10    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czesc

Najtansza ziemia z marketu bez dodatkow, ale wykopana z lasu/ogrodu bedzie jeszcze lepsza. okolo 2-3cm warstwy przysypanej bardzo drobnym zwirem o grubosci do 5cm starczy. Mozna uzyc siatke tynkarska ale nie trzeba. Ziemia wystarcza na okolo 3lata i wiecej wiec nie trzeba sie martwic na zapas. Mozna uzyc piasek ale ja nie jestem jego fanem, preferuje bardzo drobny zwirek. Czy wkladac dodatkowo kulki glina/torf? oczywiscie mozna, nikt tego nie broni, ja nie uzywam, ziemia w naturze zaspokaja wszystkie potrzeby roslin korzeniowych, te ktore pobieraja pokarm z toni wodnej sa skazane na nawozenie slupa wody.
Powrót do góry
Dziarek

PostWysłany: 06 Cze 2018 11:08    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dziekuja za odpowiedzi.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Rośliny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: