[112L/96L] Podloze

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Dziarek
Posty: 6
Rejestracja: 05 cze 2018 13:55
Lokalizacja: Szwecja

[112L/96L] Podloze

Post autor: Dziarek »

Hej.
Mam pytanie, co najlepiej uzyc w akwarium jako podloze? Dodam ze w akwarium beda pielegniczki. Czytalem ze duzo ludzi uzywa ziemie ogrodowa, czy to dobry pomysl? Jak taka ziemie przygotowac do akwarium? Sama ziemia czy wymieszana z jakims piaskiem? Zalezy mi bardzo na tym aby rosliny mogly dobrze rosnac i nie gnic.

Pozdrawiam Rafal
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ziemię daje się na szkło max 2cm grubości i na ziemię inne podłoże jałowe, które nie pozwoli ziemi dostawać się do słupa wody, żeby nie mieć bagienka. Chcesz pielęgniczki, które lubią kopać [zwłaszcza w czasie tarła], najlepszy będzie piasek, dla dennych ryb w większości również to piasek jest najodpowiedniejszy [proponowałbym gradację do 0,8mm max 1,2mm].
Więc podłoże widziałbym tak: 2cm grubości ziemia [bez żadnych dodatków/nawozów, np. "ziemia do kaktusów"] i na nią drobny piasek usypany do grubości 8-10cm na całą powierzchnię dna, do tego ze 2 płaskie kamienie dla Ramirezek do wykorzystania w czasie tarła [w różnych miejscach akwa, nie obok siebie].
Ziemia jest spoko, tylko długo dojrzewa i grzebanie w podłożu, przesadzanie roślin kończy się często wysypami glonów, ale z kolei ziemia jest na tyle bogata, że roślin korzeniowych nie trzeba nawozić, prędzej znudzi Ci się akwarium niż ziemia zostanie wyjałowiona przez rośliny.

A tak w ogóle planujesz sporo roślin? Bo jeżeli chcesz bardziej naturalny zbiornik dla Ramirezek to mało wymagające rośliny wystarczą i one nie potrzebują ziemi- od czasu do czasu kulka gliniano-torfowa wystarcza pod korzeń. Ramirezki kojarzą mi się z przytłumionym światłem poprzez zielsko pływające i dużo drewna w wodzie na którym coś zielonego może sobie rosnąć, a taki obraz nie wymaga żyznego podłoża :wink:
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Najtansza ziemia z marketu bez dodatkow, ale wykopana z lasu/ogrodu bedzie jeszcze lepsza. okolo 2-3cm warstwy przysypanej bardzo drobnym zwirem o grubosci do 5cm starczy. Mozna uzyc siatke tynkarska ale nie trzeba. Ziemia wystarcza na okolo 3lata i wiecej wiec nie trzeba sie martwic na zapas. Mozna uzyc piasek ale ja nie jestem jego fanem, preferuje bardzo drobny zwirek. Czy wkladac dodatkowo kulki glina/torf? oczywiscie mozna, nikt tego nie broni, ja nie uzywam, ziemia w naturze zaspokaja wszystkie potrzeby roslin korzeniowych, te ktore pobieraja pokarm z toni wodnej sa skazane na nawozenie slupa wody.
Dziarek
Posty: 6
Rejestracja: 05 cze 2018 13:55
Lokalizacja: Szwecja

Post autor: Dziarek »

Dziekuja za odpowiedzi.
ODPOWIEDZ