Zieleniejaca woda - nawet po restarcie.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
nindustrialny
Posty: 6
Rejestracja: 06 cze 2018 7:30

Zieleniejaca woda - nawet po restarcie.

Post autor: nindustrialny »

Witam forumowiczow.
Problem jest prosty - na pierwszy rzut oka, jednakze tak naprawde wydaje sie byc powazniejszy.
Moja konfiguracja to krewetkarium AQUAEL, 19 litrow.
Kilka zyjatek i roslinek. Korzen kamiec i to wszystko. Oczywiscie filtr i lampka LED.
O ile przez 2 miesiace byl spokoj, to teraz juz drugi raz zaczyna mi zieleniec woda.
Wczesniej wykonalem restart w postaci czyszczenia akwarium gabka, wyparzania kamienia, korzenia filtra - doslownie.
Akwarium nie stoi w sloncu. Woda do wlania - stoi na korytarzu przed drzwiami, ale nie jest nasloneczniana gdyz jest zaslonieta przez doniczke.
TEmperatura na poziomie 27-30. Podloze to piasek kwarcowy. Mam kilka slimakow, dwa glonojady.
CO sie moze dziac?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Filracja?
Oświetlenie?
Parametry wody?
Rośliny, podłoże, nawożenie?
Jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę?
Czym uzupełniasz wodę odparowaną?


Jak to masz glonojady? w 19l? To akwarium jest znacząco za małe na trzymanie jakichkolwiek ryb. Jakie to są glonojady? Jaki gatunek? Te ryby mają bardzo intensywną przemianę materii i mocno brudzą, wymagają bardzo wydajnej filtracji biologicznej i częstych podmian wody.

Czym karmisz ryby?

Podaj nam więcej danych.
Wstaw zdjęcie akwarium na jakiś serwer zewnętrzny i pokaż nam link.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
nindustrialny
Posty: 6
Rejestracja: 06 cze 2018 7:30

Post autor: nindustrialny »

Witam ponownie.
https://ibb.co/n0kAv8

Generalnie nie wiem skad to przekonanie ze 19 litrow to malo?
Przeciez nie trzymam ogromnych okazow.
Juz pisze co mam
2 zaby - karliki szponiaste
2 glonojady - to chyba zwykle zbrojniki
2 kiryski pstre - zwykle
4 neonki
Slimaka helenke
2 razbory klinowe
Kilka slimakow w ksztalcie swiderka.
JEdnak te rybki sa mikro.
Aha jeszcze 7 krewetek.

WOde podmieniam co tydzien. 5 litrów z 19. Ale chyba powinienem 50% w takim razie.
NIe paruje poniewaz jest pokrywa.
NIe nawoze niczym gdyz mam zwykly piasek kwarcowy.
FIltra chodzi caly czas, lampke wylaczam w nocy.
ROsline dostalem. nie wiem co to za gatunek.

Parametrow wody nigdy nie badalem i nie badam. CHodzi o papierki lakmusowe?


nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

bardziej testy kropelkowe
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ja bym obstawial, a widze ze tam jest chyba korzen i to on barwi wode. Mozna sie spodziewac lekko zielonej wody w pewnych specyficznych warunkach lub miec poprostu zielona wode przy jej zakwicie i wystrzale amoniaku ale tu bym szukal problemu w garbnikach o ile widze dobrze i jest tam korzen.
nindustrialny
Posty: 6
Rejestracja: 06 cze 2018 7:30

Post autor: nindustrialny »

Jest duzy korzen. Brazowy.
CO to sa garbniki?
Czyli woda calkowicie do wymiany? I pozniej czestsze podmiany albo tak jak do teraz - co tydzien , ale wieksza czesc wody? Np 50% ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium jest maksymalnie przerybione. To jest kostka dla krewetek, a nie ryb!

Neony to ryby stadne, wymagające zbiornika o długości minimum 60cm.
Zbrojniki pospolite czyli Ancistrus sp. dorastają do 12 cm i wymagają akwarium o długości minimum 80cm, lubią kopać. Potrzebują bardzo wydajnej filtracji biologicznej. Posiadany przez Ciebie filtr nie jest w stanie im jej zapewnić.
Kiryski to ryby stadne, w zależności od gatunku wymagają akwarium o długości minimum 40cm i więcej.

Masz przerybione akwarium, nie zapewniające przestrzeni do pływania i schronienia.
Nie znasz parametrów wody więc nawet nie wiesz, czy woda odpowiada rybom, jakie w niej trzymasz.

Dopóki nie zapewnisz gatunkom trzymanych ryb odpowiednio dużego i prawidłowo urządzonego zbiornika i odpowiednich parametrach wody (odczyn, twardości, temperatura) nie spodziewaj się powodzenia w akwarystyce.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
nindustrialny
Posty: 6
Rejestracja: 06 cze 2018 7:30

Post autor: nindustrialny »

A co z tzw karlowaceniem ryb?
Czylidostosowaniem biologicznym wlasnych rozmiarow do wielkosci zbiornika?
Nie wierze zeby te glonojady dorosly tutaj do 12 cm.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Korzen trzeba przygotowac tj ''wymoczyc''. Jesli masz gdzie go wygotowac to zalej woda, dodaj lyzke soli kuchennej i gotuj az pozbedziesz sie czesci barwnikow.

Jesli chcesz wyklarowac wode to uzyjesz wegla aktywnego lub purigenu. Oba adsorbenty maja ten minus ze oprocz krystalicznie czystej wody pozbedziesz sie w pierwszym przypadku mikro elementow, a w drugim zwiazkow azotu.

Sa rozne metody preparowania korzeni, internet az peka w szwach od porad.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie ma czegoś takiego jak "biologiczne karłowacenie ryb". Ryby będą rosnąć normalnie, w złych warunkach, bez możliwości pływania, w trującej wodzie. Nie sądzę, żeby długo pożyły.
Zbrojniki potrafią dożyć do 18 lat.
Neony dożywają do 7 lat.
Kiryski dożywają do 8 lat.
Wiem z autopsji.
Ale jedno jeden warunek: zapewnieniem rybom odpowiednich dla nich warunków.

Trzymając je w za małym akwarium i trującej wodzie skazujesz je na powolną śmierć (uszkodzenie narządów wewnętrznych poprzez trujące długofalowe działanie związków azotu, uszkodzenie nerek jeżeli woda jest za twarda i zbyt zasadowa...).

Realia są takie, że to akwarium jest za małe i nawet jeżeli będziesz podmieniać wodę co dwa-trzy dni co już Ci teraz sugeruję, nigdy nie będzie to prawidłowo funkcjonujący zbiornik.

Zapraszam do lektury:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Też myślę, że obecnie wodę barwi korzeń i oczywiście BARA ma rację, Twój zbiornik jest za mały dla ryb, poczytaj o wymaganiach zwierząt, które posiadasz- atlasów na necie jest mnóstwo, to co masz to krewetkarium, ewentualnie ślimaka możesz wpuścić.
Jeżeli korzeń barwi wodę obecnie, to będzie to robił jeszcze sporo czasu, nie jest to szkodliwe dla środowiska akwarium, a jak Ci przeszkadza to wyjmij drewno i mocz w jakimś wiadrze podmieniając często wodę, kiedy już przestanie ją barwić możesz umieścić z powrotem w kostce.
ODPOWIEDZ