Testy pH, NO2, NO3 itp.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Dziarek
Posty: 6
Rejestracja: 05 cze 2018 13:55
Lokalizacja: Szwecja

Testy pH, NO2, NO3 itp.

Post autor: Dziarek »

Witam.

Czy mozecie polecic testy do parametrow wody ktore uzywacie? Przymierzam sie do kupna ale po prostu nie wiem jakie.. wiem tylko ze napewno kropelkowe.


Pozdrawiam, Rafal
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Zoolek jest calkiem dobry i tani, mam zastrzezenia do NO3 i K ale reszta jest okej. Test azotu jest taki podejzany, a potas ma troche rozrzut, ale to moje zdanie. Cenowo bardzo przystepnie, polski produkt robia to w Lodzi.

JBL jest bardzo dobry ale drogi i placisz za firme, test na K jest tylko do 15mg/l wiec nie polecam jak mamy wysokie Mg/Ca bo ciezko dobrac proporcje potasu majac taka mala skale (mozna rozcienczac ale poco). Cenowo dosc drogo wychodzi czasem ponad 70zl za test.

SERAy nie mialem, a paski sa dobre do badania pH wody w czajniku do wody.

Mialem tez testy kropelkowe firmy API ale to kompletna lipa i nie warto, test na NO3 jest wart tyle co poranny mocz, a jak mowimy o moczu to NH4 z tej samej firmy to tez nieporozumienie..

EasyLife kupilem test potasu i kompletna porazka, tak jak reszta szkoda kasy i czasu.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ja osobiście używam tylko jbl mimo wyższej początkowej ceny ale uzupełnienia są tanie.
"mark_farina"-test na potas w jbl jest faktycznie do 15mg/l a zooleka do 25.
sprawdzałem i obydwa się pokrywają wynikami z wykorzystaniem próbówki od zooleka.
wszystko zależy przede wszystkim od finansów.na początku zakupiłem podstawową walizkę z testami jbl a potem dokupiłem resztę osobnych testów
ale po podliczeniu wszystkiego lepiej by mi wyszło kupno większej walizki od razu.
Różne opinie krążą na temat firm produkujących testy kropelkowe.jedni chwalą zooleka inni jbl lub sery.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

lysy68 pisze:test na potas w jbl jest faktycznie do 15mg/l a zooleka do 25.
sprawdzałem i obydwa się pokrywają wynikami z wykorzystaniem próbówki od zooleka.
Zgadza sie, JBL oferuje szklana probowke, a Zoolek plastikowa. Po zrobieniu 20 pomiarow ta plastikowa zmieni sie z przezroczystego na mleczny kolor, bo widac czynnik aktywny wchodzi w reakcje z plastikiem. W JBL tego problemu nie ma i teraz jak nam zalezy na bardzo dokladnym pomiarze, to za kazdym razem w przypadku Zooleka bedzie ''kropka'' znikac szybciej z pomiaru na pomiar. Przy rozcienczaniu testu jesli wychodzi wynik poza skale i liczymy krople + dodajemy wode RO i liczymy wysokie stezenia lub niskie stezenia przy takim stanie probowki mamy juz loterie. Owszem sa dwie w zestawie ale obie uzywamy i obie sie barwia tym bialym proszkiem. Pozatym przy rozcienczeniu np. wysokie stezenia potasu wynik jest o ile mnie pamiec nie myli albo wiekszy niz 100mg/l albo mniejszy a wiec to moze byc i 80 lub 50 lub 30 lub cokolwiek - prosze popraw mnie jesli pomylilem liczby bo niepamietam juz.

Powinienem to napisac wczesniej, bo do tego mam zastrzezenia, sam test jest spoko, niewiem czy do refill'a dodaja nowe probowki? Daja?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

tego ci nie powiem.w jbl dziecko mi potłukło szklaną i na te chwilę posiłkuję się tą plastikową,zobaczymy na ile to się sprawidzi :)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ