Nagły wzrost NO2 i NO3

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

MarJan dziękuję
poproszę jeszcze o informację, czy wystarczy przepłukać piasek czy wymienić zupełnie na nowy ?
UV był od początku również wtedy kiedy była woda dobra, teraz jednak go odłącze
i co zrobić z roślinkami ? rozumiem, że mogę posadzić je od razu ?
czy woda na podmianę też powinna odstać ?

dużo tych pytań, chcę się tym razem dobrze przygotować
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Rosliny jesli nie maja zgnilych korzeni ani koncowek lodygi to nadaja sie do sadzenia, jesli sa brazowe I smierdza to odetnij zgnily fragment I posadz ponownie. Mozesz a nie musisz dac kulke glina-torf pod kazda rosline jesli robisz restart. Pamietaj zeby zostawic minimum 10cm lodygi, wiecej nie tnij.

Powodzenia Bo zagadka sie juz chyba rozwiazala :mrgreen:
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Piasek możesz wykorzystać obecny+ dodać go więcej, bo tych kamoli bym nie dawał, a grubość podłoża powinna mieć minimum 5cm dla roślin według mnie.
mark_farina doradził co i jak z roślinkami [sadzisz od razu ;)], woda może odstać ze 2h+ połowę starej daj.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

MarJan -nawet przy dojrzałym filtrze wzrost NO2 murowany,sam tego doświadczyłem podczas restartu 54.NO2 wyskoczyło jak głupie mimo pozostawienia filtra bez czyszczenia i odzysku 70% starej wody
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

Dziękuje Panowie
Cała stara wodę wylałem, zapach był tragiczny, kamienie przepłukałem kilkukrotnie, jutro dokupie żwirku drobnego i powiększę warstwę. Roślinki ok, pachniały ładnie i są już posadzone. UV zdjęte i filtr już pracuje. Teraz 2 tyg na dojrzewanie....

Czy podczas restartu tez wymieniać wodę co kilka dni?
Czy dodać bakterie?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

wody nie ruszaj w trakcie dojrzewania tylko dolewaj do odpowiedniego poziomu jak ci odparuje.bakterie możesz dodać ale bez przesady zalecając się do dawek producenta
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

Dzięki, a jak z zapachem? Bo minęły 24 godziny od startu i wydaje mi się, że czuje amoniak, jutro zrobię testy
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Po co niektórzy kupują testy na obecność amoniaku w wodzie jak wiadomo że można to po zapachu wykryć?? Zawsze mnie to zastanawia :o
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

Trex pisze:Po co niektórzy kupują testy na obecność amoniaku w wodzie jak wiadomo że można to po zapachu wykryć?? Zawsze mnie to zastanawia :o
czy wykrycie a stężenie to nie są już dwie powiązane oczywiście ale jednak różne sprawy ? :wink:
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Nie badzmy niecierpliwi, dajmy zbiornikowi przejsc cykl azotowy bez zadnch lamp UV, grzebaniu podloza i ruszaniu wody. Bakterie sa wg mnie zbedne, biologia wytworzy sie sama, a potem jak zlapie balans to bedzie samo sie soba opiekowac.

Jak chcesz mozesz podejsc do zoologa ze sloikiem i popros zeby ci wycisneli gabke z filtra z woda i to wlej sobie do siebie, lepsze takie bakterie niz te, za ktore placisz, o ile ci sie sprzedawca zgodzi. Sprawdz czy nie ma chorych ryb ze zbiornika gdzie ci da wode/syf z filtra.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Pitermigo pisze:
Trex pisze:Po co niektórzy kupują testy na obecność amoniaku w wodzie jak wiadomo że można to po zapachu wykryć?? Zawsze mnie to zastanawia :o
czy wykrycie a stężenie to nie są już dwie powiązane oczywiście ale jednak różne sprawy ? :wink:
No racja, ale jakie by te stężenie amoniaku nie było, to i tak jest szkodliwe. Więc jak ktoś wyczuwa amoniak w wodzie, to chyba wystarczy aby zacząć coś działać żeby się go pozbyć.
ODPOWIEDZ