Roślinki marnieją.. potrzebuję Waszej pomocy...

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

farellski
Posty: 7
Rejestracja: 03 cze 2018 0:54

Roślinki marnieją.. potrzebuję Waszej pomocy...

Post autor: farellski »

Witam to mój pierwszy wątek.. :) Pozdrawiam Wszystkich!
Akwarium mam od początku lutego. Dojrzewało powoli, sukcesywnie zwiększałem obsadę i roślinki bez nawozu na substracie.

Na początku wszystkie roślinki miały przyrost i nie widziałem glonów, podmieniałem wodę 1 w tygodniu 15-20%. Po około 2 m-cach ponikło maleńkie (trawka) przestała przyrastać i traciła kolor teraz korzenie wypadają i marnieje w oczach. Reszta roślin też marniała.

Zrobiłem ostre cięcie obumarłych roślin i rozpocząłem nawozić. Kupiłem z akwarium-net zestaw mikro, makro, potas i carbo. Lałem 1x dziennie jedną dawkę. Rośliny łodygowe u dołu obumierają (tracą liście) a na górze pojawiają się nowe, natomiast trawka marnieje dalej. Pojawiły się glony nitkowe, na szczęście rybki dobrze znoszą eksperymenty.
a.. na filtrze pojawił się u wyloty czerwony osad.
Proszę o pomoc...

Wodę sprawdzam tylko testami paskowymi:
pH 7,6
NO2 25
NO3 2
KH 15d
GH <3d
Zawsze miałem wysokie KH.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/V21 ... zxzK2Ath81
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/As_ ... FKeNaURB2L
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/3Pz ... Rm4blIDAYY
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

coś te paski dzikie są, ryby żyją, a NO2 25?! powinien być niewykrywalny

Nawozisz jak kiedyś ja, na chybił-chybił, nic dobrego z tego nie wyniknie, jak nawozić to z testami na dany nawóz- kropelkowymi
farellski
Posty: 7
Rejestracja: 03 cze 2018 0:54

Post autor: farellski »

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/J9N ... OkHFfy1tsy

proszę bardzo..

a tak było na początku... wzrost był przez jakieś 4-5 tygodni.. a potem wkradła się jakaś nierównowaga. Na początku na liściach pojawiły się glony, potem utrata kolorów i liści.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/dUG ... gGmuDCd26f

Nie pisz posta pod postem, jest to złamanie Regulaminu Akwaforum. Jak chcesz coś dopisać, użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Musisz nistety zrobic porzadne testy wody na NO3, PO4, Potas, o rescie nie mowie na razie. Czytales co jest w skladzie tych preparatow, ktorymi nawozisz? Musisz wiedziec co lejesz, bo cos sie skumulowalo i zorbil sie straszny smietnik.
farellski
Posty: 7
Rejestracja: 03 cze 2018 0:54

Post autor: farellski »

...tak myślałem, że jednak testy.. :)

Jakieś konkretne testy możesz zaproponować? Chętnie kupię też jakąś literaturę, która pomoże w nawożeniu po otrzymaniu konkretnej wiedzy z testów.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Ja polecam testy Zoolek, są tanie i dają całkiem rade, wydaje mi się że na podstawowe potrzeby wystarczą.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

A jaka jest moc oświetlenia?
farellski
Posty: 7
Rejestracja: 03 cze 2018 0:54

Post autor: farellski »

Oświetlenie:
mam 2 x belka ledowa z aquael'a (10W każda) plant i sunny.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Testy zooleka dadza jakis obraz tego co sie dzieje z woda. Kup azot, fosfor, potas i jak mozesz magnez/wapn i po pomiarach bedzie mozna cos doradzic.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

farellski pisze:Oświetlenie:
mam 2 x belka ledowa z aquael'a (10W każda) plant i sunny.
No to zobaczmy co mamy 20w mocy światła i akwarium w którym jak dobrze widziałem pływaja mieczyki czyli zgaduję że akwa ma ok 100l pojemności
Teraz pytanie czy to wystarczy na te rośliny
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

a ja się założę, że akwarium mniejsze- 60l/ 60cm długości szkła i do takiego standardowo pakują takie belki 10W, drugą pewnie dokupił...myślę, że jak będzie porządek z nawożeniem to będzie i porządek z roślinami
farellski
Posty: 7
Rejestracja: 03 cze 2018 0:54

Post autor: farellski »

55litórw, światło jest ok. Ale jak mówicie zrobił się śmietnik. Po całej nocy czytania zrobię redukcję obsady i kupię testy. Rano zrobiłem dużą podmianę i podaję tylko Carbo, reszta nawozów do szafki.

Po badaniu wrócę do tematu i poproszę o pomoc. Dzięki!
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

No własnie obsada to też forma nawożenia bynajmnie w kewsti makro co .Autor nie raczył podać wielkości akwarium więc pozwoliłem sobie zgadywać .
Zakładjąc że to jest 60l to czy te 20W ledów dają wystarczającą ilosć świata na utrzymanie tego trawniczka? Ja nigdy takiego nie miałem ale mam wątpliwości
farellski
Posty: 7
Rejestracja: 03 cze 2018 0:54

Post autor: farellski »

Ta trawka (Ponikło maleńkie) jest mało wymagająca i przez 2 miesiące była zieloniutka, nawet kosiłem kilka razy :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

No tak, patrząc na obsadę (fatalna!) to się nie dziwię problemom z glonami. Wpuściłeś ryby żyworodne mające bardzo intensywną przemianę materii do za małego dla nich akwarium.
W dodatku mieszasz neony wymagające wody miękkiej i kwaśnej z rybami wód twardych i zasadowych (mieczyki) a wręcz słonawych (molinezje).

Porządek z obsadą to podstawa nim wytrujesz ryby, bo filtr nie ogarnie oczyszczania biologicznego wody przy takim przerybieniu. Potem można myśleć o reszcie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ