[200litrów] początek przygody z akwarystyką

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

MarJan pisze:
Maciek86 pisze: A także zastanawiam się nad obsadzeniem pierwszego planu, szczególnie okolicy zamku, ale też nie wiem jeszcze czym. Może coś podpowiecie?
Eleocharis parvula czyli ponikło maleńkie
Bardzo ładna roślinka, w poniedziałek zamawiam na Allegro.

Dzisiaj pierwsze testy wody:

NO3 10mg/l
NO2 0mg/l
GH >7d (cokolwiek to nie znaczy)
KH 10d
pH 7,6 trochę wysokie chyba
Cl brak

co myślicie o takich parametrach? Jakieś propozycje rybek do takich warunków?

chciałbym mieć:

pielęgniczka kakadu
zbrojnik
kirysek panda
neon czerwony lub bystrzyk czerwony
Modrook Gertrudy
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Maciek86 pisze: chciałbym mieć:

pielęgniczka kakadu
zbrojnik
kirysek panda
neon czerwony lub bystrzyk czerwony
Modrook Gertrudy
to będziesz musiał korygować parametry wody, dobre jest to, że prawie wszystkie ryby przez Ciebie wybrane mają zbliżone wymagania

do 200l proponuję nie bawić się w kupowanie wody demineralizowanej z marketu, tylko od razu założyć sobie choćby najtańszy filtr RO- wodą RO obniżysz sobie jeszcze twardość, a kwasem czy Aquacidem obniżysz pH do potrzebnego poziomu
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

Wydawało mi się że twardość jest ok. dla tych gatunków poza neonami czerwonymi one podobno wymagają wody z GH do 4. Myślałem, że tylko pH trzeba będzie korygować tak do 6,5-7pH.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Możesz spróbować tylko zakwaszać, jak efekty będą stałe i zadowalające, znaczy stabilne pH to ok., masz rację- GH jest spoko :wink:
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

A czy w takim razie pomożecie mi dobrać obsadę pod kątem ilości? Mam akwarium 200l. Dla przypomnienia chciałbym:

Pielęgniczka Kakadu - ile mogę mieć sztuk? Ile samców i ile samic?
Zbrojnik - będą trzy dorosłe osobniki, od koleżanki która likwiduje akwarium. Przeżyły tylko zbrojniki, jest to najprawdopodobniej gatunek Pterygoplichthys pardalis lub Ancistrus temminckii. Ale to chyba nie ma większego znaczenia, bo wymagania mają podobne.
Kirysek panda- tak jak przy Pielęgniczkach, ile sztuk do takiego akwarium jak moje? Czy ma znaczenie ile będzie samców ile samic? Czy na przykład mogę mieszać gatunki Kirysków? Np. posiadać w zbiorniku Kiryski Panda i Kiryski Sterby?
neon czerwony lub bystrzyk czerwony - Neony odpadają (woda za twarda dla nich) czyli jako ławica Bystrzyki - ile sztuk do baniaczka?
Modrook Gertrudy - tak jak z Bystrzykami ile do akwarium dać sztuk? To jest też rybka pływająca w ławicy.

A może macie jakieś inne ciekawe propozycje? Chciałbym aby w akwarium były fajne kolorowe rybki, niektóre o ciekawych kształtach. Napiszcie proszę co sądzicie o dobranych przeze mnie gatunkach i czekam na Wasze propozycje zmian w obsadzie.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

https://pl.aliexpress.com/item/Aquarium ... 25894.html
Tu są fajne kolorowe rybki o ciekawych kształtach i będą pasowały do zamku :D
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

wojtass9 pisze:https://pl.aliexpress.com/item/Aquarium ... 25894.html
Tu są fajne kolorowe rybki o ciekawych kształtach i będą pasowały do zamku :D
Oj Wojtass... Pracując codziennie z dużą ilością osób nauczyłem się nie zwracać uwagi na tego typu zaczepki i komentarze. Nie podoba Ci się zamek, trudno nic na to nie poradzę, ale dlaczego od razu taka krytyka? Nie mniej jednak, jako akwarysta liczę, że masz trochę więcej do powiedzenia w moim wątku i jeśli chciałbyś coś wnieść MERYTORYCZNEGO serdecznie zapraszam do wpisu.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Jeśli chodzi o pH to łatwo zbijesz je dozując CO2, nie wiem czy na taki litraż by wystarczyła amatorska aparatura "bimbrownia", możesz spróbować, ja też miałem problem z wysokim pH, aktualnie mam około 6,8

Woda RO droga też nie jest, może będziesz mógł kupić ją w zoologu, wtedy mieszasz ją z kranówką i możesz spokojnie i łatwo zmodyfikować parametry wody tak aby mieć Neony.

Kakadu trzyma się w haremie, 1+3 by było ok chyba na taki litraż.

Ja też jestem początkujący i dopiero dojrzałem do pewnej decyzji którą uważam za strzał w dziesiątkę czyli zredukowałem swoją obsadę do 3 gatunków rybek, nie licząc Bojownika, według mnie akwarium najładniej by wyglądało z haremem Kakadu ewentualnie coś podobnego, może 2 Pary Ramirez, do tego ławica neonów czerwonych i na dno kiryski, bo jak jest taki misz masz to czasami wychodzi taka rybia karuzela.

Poczekaj też na wypowiedź kogoś bardziej doświadczonego :)
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Ok więc będzie merytorycznie :D kakadu-przy tym podłożu nie możesz mieć, kiryski- przy tym podłożu nie możesz mieć :D Obydwa gatunki potrzebują piasku ,takiego drobnego a nie kruszonego bazaltu.Znasz parametry wody ,wiesz jaki masz zbiornik i wiesz jakich ryb szukasz czyli kolorowych o ciekawych kształtach więc wejdź w jakąś bazę ryb akwariowych i sobie poszukaj ryb ci odpowiadających.Na ten moment kolorowe to możesz mieć żyworódki typu mieczyk,gupik,platka.Iz róznokolorowymi platkami nawet fajnie by ci akwa wyglądało .
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Faktycznie, podłoże na które nie zwróciłem uwagi pisząc moją wypowiedź, w przypadku Kakadu i Kirysków musiałbyś zmienić na drobniejsze, najlepiej na piach.
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

wojtass9 pisze:Ok więc będzie merytorycznie :D kakadu-przy tym podłożu nie możesz mieć, kiryski- przy tym podłożu nie możesz mieć :D Obydwa gatunki potrzebują piasku ,takiego drobnego a nie kruszonego bazaltu.
Mała edycja, podłoże to bardzo drobny piasek kwarcowy nie kruszonka bazaltowa. Mam piasek kwarcowy ciemny (jak widać na zdjęciach) o gradacji 0,8-1,2mm i na wierzchu trochę 2-3mm. Jak układałem podłoże, to specjalnie patrzyłem aby było ono bezpieczne dla ryb i taki piasek nie ma ostrych krawędzi. Dlatego też, wybrałem kiryski...

wojtass9 bardzo dziękuję, taki wpis już coś wnosi do dyskusji :D

Co prawda w innym wątku to było ale piasek o takiej gradacji doradził użytkownik MarJan, sam posiada o podobnej gradacji i zacytuję kolegę "kiryski spiżowe ryją jak głupie". :D
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Dla mnie to wygląda jak bazalt :D Nie wiem jak kiryski miałyby przesiewać to podłoże przez skrzela.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Tutaj chciałem sprostować, że Kiryski Spiżowe, to nie "ryją jak głupie", tylko "jak prosiaki", bądź też bardziej precyzyjnie - "świniują".

W ramach dalszych wtrętów o niskim poziomie MERYTORYCZNOŚCI:
Te kamole na wierzchu masz za duże, cokolwiek ktokolwiek napisał o ich frakcji.
Jestem w tej materii nieco zaznajomiony, ponieważ w zakresie bywalców niniejszego forum, posiadam największą fermę rozrodczą Kirysków Prosięcych, a także posiadam rozległe plantacje glonów (ale o tych ostatnich pisać tutaj nie będę).
Proponuję Ci nadsypać plażę z frakcji 0,2-0,8, np na przedpolach zamku. Najprawdopodobniej stanie się ona "plażą naturystów", gdzie wylegiwać się będą rzeczone Kiryski, pozostając w oczekiwaniu na "żarcie".
Nie przyzwyczajaj się ponadto do rzeźby terenu, ponieważ jak zaopatrzysz się w kiryski o ciut większych rozmiarach (takie co rosną po 5 i więcej cm), to przekonasz się co oznacza słowo "erozja" i to z siłą prosięcego huraganu. Ten pagórek z tyłu co masz zniknie po 2 miesiącach. To, że jest z kamieni (wyglądają, jakby miały po 3-8 mm), nie oznacza, że nie będzie wturlany w całości na dół.

wojtass9 ładne rybki, przydały by się takie z antenkami, żeby można je było przemieszczać. Klasa.
Obrazek
[126L] Dżungla
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

Wydaje mi się że zdjęcia powiększają :D ten piasek na wierzchu naprawdę nie ma więcej jak 3mm, słowo. Zamieszczę zdjęcie z linijką normalnie. :D

Ale uwagi bardzo cenne, za które bardzo dziękuję. W takim razie cały front zamku i przestrzeń pomiędzy zamkiem i korzeniem wysypię drobnym piaskiem. Jest na allegro taka frakcja o której piszecie. A ta górka z tyłu to tam ma być jakaś ładna roślinka ale jeszcze nie wiem co.

Dalej mam problem z ilością osobników. Napiszcie proszę ile mogę/powinienem mieć osobników w obsadzie takiej jak zaproponowałem wyżej, czyli:

pielęgniczka kakadu - tutaj już wiem, że jeden harem 3+1
zbrojnik - będą 3 w spadku
kirysek panda - ???
bystrzyk czerwony - ???
Modrook Gertrudy - ???

Dziękuję i pamiętajcie co złego to nie ja :brawo i gratki dla Was za pomoc :brawo
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

proponuję do ryb, które już są zaplanowane [nie zgłębiam się w parametry itd., ale wszystkie są stadne i co najmniej 8 szt. "ławicówek" winno razem pływać]:

kirysek panda-10szt.
bystrzyk-10szt.
modrook-10szt.

co daje nam około 5l+ na jedną rybę i co jest beznadziejnym ogólnie przelicznikiem, ale w wypadku ryb drobnych, o których mowa jest on do przyjęcia przy tych rozmiarach zbiornika :mrgreen:
przerybienia na bank nie będzie, coś już widać żywego też będzie;

co do pytania powyżej odnośnie kirysków- możesz łączyć różne gatunki, nie powinny sobie przeszkadzać, a bardzo prawdopodobne jest, że się zakumplują i razem będą ryć, w przypadku doboru różnych kirysków pamiętaj, że są stadne i minimum 5szt. tego samego gatunku winno być, tak samo lepiej, aby samczyków było więcej jak samic, ale do tego nie dojdziesz kupując młode rybki
ODPOWIEDZ