[200litrów] początek przygody z akwarystyką

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

POMOCY!!!

Niestety pojawił się pierwszy problem... Mój zbiorniczek zrobił się strasznie mętny. Niektórzy bardzo się ucieszą bo prawie zamku nie widać :D

Wczoraj wsadziłem nową roślinkę, lewy narożnik, 2 sztuki "Kryptokoryny". Dzisiaj niestety akwarium wygląda bardzo źle. Rano trochę panikowałem, wyjąłem korzeń, moczy się oddzielnie w wiadrze. Do korzenia chciałem przyczepić "Anubiasy", ale na dzień dzisiejszy schodzi to na drugi plan. Roślinki wyjęte z podłoża, zamieszkują zamek. Kokos o dziwo już nie pływa.

Pomóżcie proszę co mam zrobić dalej. Podmienić wodę? Zostawić w spokoju? Co z filtrem, czy taka zupa mu nie zaszkodzi?

temperatura zbiornika 25 stopni

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Uzbroić się w cierpliwość i dać zbiornikowi dojrzeć :)
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zmętnienie jest normalne. Nic nie rób, nie panikuj, zostaw akwarium żeby dojrzało minimum dwa tygodnie.

I dolej wody do zbiornika, żeby jej poziom był na równi z krawędzią pokrywy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

W takim razie zaraz chowam korzeń z powrotem. Spróbuję tylko przyczepić do niego "Anubiasy". I zostawiam tak jak piszecie.

Chciałbym wszystkim Wam gorąco podziękować za odpowiedzi i zainteresowanie wątkiem. Jest mi niezmiernie miło czytać wsze odpowiedzi/opinie i fajnie jest wiedzieć, że zawsze mogę liczyć na pomoc oraz wsparcie. :brawo
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

przede wszystkim nie grzebać już w akwarium i cierpliwości a wszystko się ustabilizuje.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

Mała aktualizacja,
dzisiaj mija tydzień od założenia akwarium. Woda na całe szczęście odzyskała przejrzystość, aczkolwiek wydaje mi się że ma lekko żółtawy odcień. Kilka roślin dosadziłem w piątek i od tej pory nic już nie ruszałem. Uzupełniłem też wodę do poziomu pokrywy tak jak radziliście i faktyczne akwa wygląda lepiej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pojawiła mi się na powierzchni żwiru jakaś taka dziwna "galareta/błona", co to może być i czy bardzo martwić się tym?

Obrazek
Obrazek
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

Ładnie ładnie. Ale ten zamek hmm schowałbym go lekko za roślinami taki wiesz opuszczony i zarośnięty
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

ładny tygrys :D
gluty zostaw póki co, jak będzie wyglądać na plagę [całe dno będzie chciało ogarniać] to się zastanowimy co z tym zrobić- póki co nic nie ruszać i podziwiać tego typu zjawiska :wink:
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

Ale co to może być - ten "glut"? Na razie nic nie ruszam. W piątek dosadziłem ostatnie rośliny i na razie koniec. Chociaż akwarium robi trochę wrażenie pustego. Ale w centralnym punkcie chciałbym jakąś taką ładną roślinkę, nazwijmy to reprezentacyjną, taką która będzie lekko się odcinać od całości. I na razie nie wiem co. A także zastanawiam się nad obsadzeniem pierwszego planu, szczególnie okolicy zamku, ale też nie wiem jeszcze czym. Może coś podpowiecie?

Co do tygrysa, to też go lubię :D
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Może właściciel zamku.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Galaretka na podłożu może pochodzić z korzenia, ale może być również początkiem rozwoju sinic. Pousuwaj ją jak możesz najdokładniej odmulaczem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Miałem takie same gluty. Najpierw je trzymałem, ale potem odsysałem je wężykiem. Nie pytałem kto zacz. Wg mnie odessij gluta.

Ładne akwarium. Bałbym się, że kamień spadnie i rozbije szybę. Zamek jest jeszcze całkiem nowiutki, księżniczka się pewnie cieszy. Osobiście wolałbym jednakże wstawić Moai z wyspy wielkanocnej, na aliexpress są. Kiedyś wstawię, bo mi się podoba taka idea.
Obrazek
[126L] Dżungla
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

Już zamówiłem odmulacz na Allegro. Mam nadzieję, że w środę dotrze i będę gluta odsysał. Co do kamienia, jest solidnie umocowany, poza tym mam nadzieję że niebawem go wyciągnę, ponieważ robi za dociążenie korzenia. Całość zabezpiecza kokosek, na którym opiera się korzeń i częściowo kamień właśnie. Tak więc jestem spokojny i starałem się dobrze przemyśleć temat zabezpieczenia kamienia. Co do zamku, ja się już przyzwyczaiłem i mnie się w sumie podoba. Będę chciał go lekko cofnąć i posadzić przed nim jakąś trawkę aby lekko go przykryła. Ale na razie nie chcę nic ruszać, niech sobie zbiorniczek dojrzewa.

Razem z odmulaczem zamówiłem też testy JBL 6in1. Zobaczymy jak wyjdą parametry wody.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

no,wygląda coraz lepiej,tymi glutami się nie przejmuj zbytnio ale możesz również odsysać też wężykiem od spuszczania wody,takim np.do napowietrzacza 4/6 ;)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Maciek86 pisze: A także zastanawiam się nad obsadzeniem pierwszego planu, szczególnie okolicy zamku, ale też nie wiem jeszcze czym. Może coś podpowiecie?
Eleocharis parvula czyli ponikło maleńkie


Ja zabezpieczam kamienie trytkami- na sztywno związane, później cążkami pyk.
ODPOWIEDZ