[200litrów] początek przygody z akwarystyką

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

Mała aktualizacja.

Akwarium wygląda coraz lepiej (jest to oczywiście tylko moja opinia), ale mam nadzieję że się ze mną zgodzicie :D Jest kilka nowych roślin i udało mi się zabrać już tą wielką kostkę dociążającą korzeń (nie mniej jednak kilka kamyków musiałem wsadzić do kokoska i kokoskiem go jeszcze na trochę dociążyć). Wygląda jednak dużo lepiej niż z tą wielką kostką. Parametry ustabilizowane, musiałem zmniejszyć pH teraz jest niecałe 7 i obniżyłem temperaturę wody do 25 stopni.

Mam już też trochę mieszkańców.

Zbrojniki 4 sztuki uratowane z rąk koleżanki
Kiryski Panda 6 sztuk
Kiryski Spiżowe 6 sztuk
Bystrzyki Ozdobne 15 sztuk

Na razie tyle, nie chcę od razu wpuszczać wszystkich ryb z planowanej obsady. Myślę, że to dobry pomysł i na razie będę sprawdzał co 24h parametry wody.

dodatkowo

Ślimaki Helenki 10 sztuk (ale te się gdzieś pochowały)

A oto efekt na dzień dzisiejszy:

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jakie zbrojniki? Jaki gatunek? Czy możesz pokazać zdjęcia?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

Robiąc zdjęcie zbrojnikowi przypomniało mi się, że mam jeszcze 3sztuki Kiryska Albino. Dostałem je w tak zwanym gratisie.

Co do zbrojników to 3 sztuki mam takich:

Obrazek

1 sztuka albinoska

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zbrojniki ok, ale kiryski potrzebują piasku jako podłoża, więc przysyp to co masz bardzo drobnym piaskiem. w którym będą mogły kopać i który będą mogły przesiewać przez skrzela.

Tak przy okazji: te zbrojniki będą mocno przestawiać Ci urządzenie akwarium, bo lubią kopać i to dosyć głęboko.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

BARA pisze:Zbrojniki ok, ale kiryski potrzebują piasku jako podłoża, więc przysyp to co masz bardzo drobnym piaskiem. w którym będą mogły kopać i który będą mogły przesiewać przez skrzela.

Tak przy okazji: te zbrojniki będą mocno przestawiać Ci urządzenie akwarium, bo lubią kopać i to dosyć głęboko.
Mam 10kg drobnego piasku kwarcowego czarnego i będę chciał wysypać okolice przed zamkiem (już jeden z forumowiczów mi to sugerował). Ale na razie widać że im się podoba, faktycznie lekko wzruszają podłoże w poszukiwaniu pokarmu.

Co do zbrojników to mam nadzieje, że nie bedą kopały aż tak głęboko, bo roślinki na pewno się jeszcze nie ukorzeniły a nie uśmiecha mi się ich co chwila wtykać w podłoże. To ja je uratowałem przed takimi warunkami, że głowa mała a one mam nadzieję nie przekopią mi całeg1o akwarium :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Maciek86 pisze:Ale na razie widać że im się podoba, faktycznie lekko wzruszają podłoże w poszukiwaniu pokarmu.
W akwarystyce nie ma takich definicji czy stwierdzeń, że coś się rybom "podoba", ponieważ jest to tylko i wyłącznie Twoja subiektywna ocena zachowań ryb. W tym przypadku kiryski po prostu wzruszają podłoże, bo tak w naturze pozyskują pokarm. I będą tak robić niezależnie od tego, czy nasypiesz im kruszonego bazaltu amputującego im wąsy i raniącego pyski czy dasz im piasek, jakiego potrzebują.
Zdecydowałeś się na trzymanie konkretnych gatunków ryb mających konkretne wymagania, więc je spełnij. Powinieneś zasypać całe podłoże w akwarium drobnym piaskiem, nie raniącym, tak miałkim żeby kiryski mogły go przesypywać przez skrzela.
Nic więcej.

Akwarium jest ładne i jestem ciekawa, jak zarośnie. Ale bez piasku dla kirysków zawsze będę je oceniać dosyć słabo.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

Wierzchnia warstwa to piasek kwarcowy o granulacji 2-3mm, pod spodem jest taki sam piasek o gradacji 0,8-1,2mm, a ja kupiłem 10kg piasku kwarcowego 0,2-0,8mm i takim chciałem wysypać przedpole zamku. W takim razie odmulaczem zbiorę wierzchnią warstwę i tyle ile będę w stanie tyle wysypię tym drobnym piaskiem. Dla zdementowania nie jest to bazalt ani kruszonka bazaltowa o ostrych krawędziach. Piasek może nie jest najdrobniejszy ale ma bardzo łagodne powierzchnie.

Jak przysypię całość zamieszczę zdjęcia. A za wszystkie odpowiedzi bardzo dziękuję :aniolek
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

Mija prawie miesiąc od założenia mojego akwarium.

Dokonałem kilku zmian, nazwijmy je kosmetycznymi. Przede wszystkim, tak jak radziła mi Barbara (BARA) większość akwarium wysypałem drobnym kwarcowym piaskiem (najpierw odmulaczem zebrałem grubszy żwirek), poprawiło to komfort życia Kiryskom. Dołożyłem dwa kokoski, które są notorycznie "obrabiane" przez Zbrojniki (objadają tą wierzchnią warstwę skorupy). Musiałem taż dzisiaj zrobić małą przycinkę roślin, rosną jak szalone.

Co do obsady to było:
15 Bystrzyków Ozdobnych
6 Kirysków Spiżowych
6 Kirysków Panda
3 Kiryski Albinoski
4 Zbrojniki (w tym jeden albinosek)
10 Ślimaków Helenki

Doszły:
Harem Pielęgniczek Kakadu 1 + 3
4 duże Ampularie
1 Millitary Helmet
5 Krewetek Filtrujących

Co do parametrów wody to są stabilne, muszę tylko pilnować pH.

W zbiorniku rządzą na pewno Bystrzyki. Ładnie trzymają się razem. Kiryski (głównie spiżowe) latają jak szalone po całym zbiorniku ganiając się jak dzieciaki, co mnie bardzo cieszy. Pielęgniczki dostojnie pływają to tu, to tam. Jedynie krewetki gdzieś ciągle się chowają i rzadko kiedy je widać.

Jeśli chodzi o pokarm to płatów ani suszonej Ochotki nie chcą jeść z tafli wody, pokarm mrożony (Oczlik, Dafnia, Artemia) jedzą bardzo chętnie. 2-3 razy w tygodniu dostają też pokarm żywy (kupuję na giełdzie akwarystycznej w Niedzielę takie woreczki z wodą i jakimiś małymi żyjątkami), też bardzo chętnie wciągają. Dla zbrojników tabletki opadające na dno. Nie wiem tylko co ślimakami, czy potrzebują czegoś specjalnego?

Kilka zdjęć baniaczka i jego mieszkańców:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niestety zdjęcia nie wyszły tak jak chciałem ale to ze względu na przybrudzoną przednią szybę od wewnętrznej strony, wygląda jak "obśliniona" przez zbrojniki i ślimaki... Macie jakieś sposoby na czyszczenie szyby?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

verry ładnie, zwłaszcza lewa połowa [dosrywam się wiem :p]

a szkło w zbiorniku czyszczę skrobakiem do szyb samochodowych [nie tą gumową końcówką, tylko plastikową, niby zaostrzoną]
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

Witam serdecznie wszystkich akwarystów. Trochę mnie tutaj nie było ale postanowiłem wrócić i pochwalić się małą zmianą w swoim baniaczku.
Idąc za namową wielu forumowiczów zlikwidowałem zamek i zrobiłem akwarium zupełnie naturalne. Dodałem też tło i kilka elementów dodatkowych takich jak żółto/pomarańczowe skały i fajny (moim zdaniem korzeń po prawej stronie). Zdjęcia poniżej.

Przed zmianą:
Obrazek

Po:
Obrazek

Muszę jeszcze dolać wody, ale czekam aż się trochę odstoi. Jak Wam się podoba?
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Jak dla mnie zmiana na duży plus, no i jest ładniej :brawo
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Bardzo ładnie, dużo lepiej bez tego zamku :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium ładne, ale brakuje wysokich roślin dla skalarów. Nie napisałeś nic o tym, że zmieniłeś obsadę.

No i gupiki to jednak ryby wód twardych i zasadowych, a skalary wymagają wody miękkiej i kwaśnej. Jakoś mi się ta obecna obsada nieco gryzie ze sobą.

Jakie ryby obecnie pływają w akwarium?
Jakie są parametry wody?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

BARA dziękuję za uwagi, jak zawsze czujna i uważna. Co do wysokich roślin to po prawej stronie posadziłem Nurzańca Śrubowego 4 sadzonki liczę, że ładnie podrośnie i da schronienie i na wierzch dałem Pistię, która bardzo szybko rośnie. Co do obsady, to fakt nic nie napisałem już poprawiam

Bystrzyk Ozdobny 15sztuk
Kirysek Panda 6sztuk
Kirysek Spiżowy 6sztuk
Zbrojniki 3sztuki szare, 1sztuka albinosek
10 ślimaków Hellenka
4 Ampularie
4 Helmety
te rybki są ze mną od początku, przeżyły i chyba mają się całkiem dobrze

do tego doszły:
Skalar 4sztuki
Gupik 10sztuk

Pan w zoologicznym powiedział, że skalary z gupikami to jedno z najlepszych połączeń...

Co do parametrów wody to są one cały czas bardzo zbliżone z tym co na początku, kontroluję teraz bardzo tylko pH tak aby było w granicach 6,5-7 max. Ale wieczorem jak wrócę do domu to zrobię pomiar wszystkich parametrów i dodam na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

A mnie się bardziej podoba wcześniejsza wersja [bez zamku już w ogóle miodzio].

Skalar [dorosły] z gupikiem [w ogóle mniejsze endlerki] to bardzo "wyśmienite" połączenie [zwłaszcza dla skalara]. O poradach "Pana" sprzedawcy w zoologicznym już mi się nie chce po raz kolejny pisać "Dlaczego Nie?"...
ODPOWIEDZ