Mętna woda po stracie akwarium

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Mętna woda po stracie akwarium

Post autor: adamn »

Mam problem z mętną wodą w świeżym akwarium.

W piątek wystartowałem akwarium 300l na razie bez roślin.
Na dnie jest 3 cm ziemi ogrodowej przygotowanej do akwarium. Na tym warstwa od 5 do 10 cm piasku do piaskownic z marketu budowlanego.

Do akwarium zostaly dodane na start bakterie nitryfikacyjne, 20l wody z poprzedniego akwarium oraz wyciśnięta gąbka z poprzedniego akwarium, zeby akwarium zaczęło dojrzewać.

Po zalaniu widoczność kilka cm w akwarium. Po 2 dniach woda się wyklarowała, tak że bez problemu można było widzieć wszystko przez dłuższy bok akwarium.


Obrazek

Dzisiaj zrobilem testy wody:

pH: 7.6
GH: 8
KH: 5
NO2 : 0
NO3 : od 20 do 50 (czyli w normie)
NH4 : 0

Po wrzuceniu jednego welona do akwarium i 2 godzinach buszowania woda znowu jest mętna. Nie tak jak przy starcie akwarium ale widoczność ograniczona do 15cm


Obrazek

Pytanie czy to nie jest wina piasku, nie płukałem go wcześniej?
Jeśli tak to co z tym zrobić, czekać aż w końcu filtr wyczyści wodę?

P.S. Przyszła mi jescze taka myśl, żeby rybę przerzucic z powrotem do starego akwarium, wypuscic wodę i przeczyścic ten piasek porządnie i wrzucic z powrotem.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Po co wpuszczasz rybę do niedojrzałego i nieprzygotowanego akwarium?
Usuń ją, podmień wodę w ilości 30% i zaczekaj minimum dwa tygodnie aż zbiornik dojrzeje.

Wpuszczając welona, który ze stresu na pewno się załatwił nie jeden raz do wody - naruszyłeś tworzącą się powoli równowagę biologiczną w akwarium.
Akwarystyka to sztuka cierpliwości. Zaczekaj z puszczaniem ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Post autor: adamn »

Przeniosę go z powrotem do starego akwarium i podmienię wodę.
Obawiam się, że za 2 tygodnie będę miał powtórkę z rozrywki jak zacznie znowu kopać w piachu. Może jednak ten piach wyciagnąć i go przeczyścic?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

A taka hipoteza: slabo wyplukany piasek + szalejacy welon = metna woda. Piasek wkladamy do wiadra, nastepnie wiadro do wanny i zakopujemy waz od prysznica, puszczamy wode i tak bedzie leciec przez X czas az wypluka wszystko co jest w piasku. Potem mozna taki piasek bronowac, orac, a woda pozostanie krystalicznie czysta.

Ja bym zrobil szybki restart, bo nie jest za pozno, a filtr nawet z waty nie wylapie tego.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Marku, ale w tym przypadku poza brakiem przepłukania pasku jest jeszcze kwestia ziemi... W chwili obecnej ciężko będzie wyjąć podłoże i je przepłukać, bo piasek się przemiesza z ziemią.
Ewentualnie usuń ile możesz bez naruszania ziemi, przepłucz piasek dokładnie i wrzuć z powrotem do zbiornika.

Welony będą mocno kopać w podłożu, więc nim wpuścisz ryby najpierw posadź mocne rośliny (żabienice?) z silnym systemem korzeniowym.

Podmieniaj wodę z jednoczesnym odmulaniem dna.

Trzymanie welonów w akwarium roślinnym (podłoże z ziemią ) może nie być najlepszym pomysłem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

A ja jak zawsze nie doczytalem :oops:

I tak bym postawil ten zbiornik od nowa, ziemia jest okej, ale pokusilbym sie o siatke tynkarska lub nawet polozyl gaze i przysypal porzadnie piaskiem/substratem 7 do 10cm. Trzeba miec pewnosc ze ryby nie beda nam ''uwalniac'' pierwiastkow z podloza, bo caly pomysl z ziemia pojdzie na marne.

Osobiscie zrobilbym nastepujaco, najpierw rosliny, ktore sie ukorzenia i potem ryby, a nie inaczej. Czas jaki damy na ukorzenienie sie roslin z duzym systemem korzeniowym jest dla nas bezcenny w tym przypadku.
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Post autor: adamn »

Jeśli chodzi o wyjęcie piasku to nie powinno być dużych problemów bo mam siatkę tynkarską pomiędzy ziemią a piaskiem.
Z tą gazą to ciekawy pomysl, chyba go zastosuję.

Mam nadzieję, że po wyczyszczeniu piasku, już nie będzie mętnieć woda.
Inna opcja to drobny żwir zamiast piasku


PS
Wczoraj przerzuciłem welona z powrotem do starego akwarium, wylałem całą wodę oraz wyrzucilem cały piasek. Filtr pracuje w wiaderku 20l.

Po wszystkich zabiegach wygląda to tak

Obrazek
Obrazek

Zostało trochę tego nie wypłukanego piachu oraz okolo 6 litrów wody.
Wiadomo, że jak bym to zalał na nowo to woda będzie mętna tak jak poprzednio przy starcie akwarium ale czy problem nie powróci jak ryby zaczną kopać.

Na pewno nie dam już piasku z powrotem. Będzie to żwir o frakcji 1-3 mm ale pytanie jest czy nie lepiej wywalic tej ziemi umyć akwarium wężem orgodowym i nie zastosować kulek bezpośrednio przy roślinach.

Co o tym myślicie? Żona mnie wywali z tym akwarium :) jak będzie następny restart
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Jak masz juz wszystko rozwalone to proponuje do jednego wiadra wsypac cala ziemie z piaskiem, ktorego nie mozna juz oddzielic i przyslowiowo wymieszac. Akwa umyc i ziemie z wiadra polozyc od nowa, na to siatka i zasypac nowym wyplukanym zwirem. Bedzie wtedy dobrze i porzadnie zrobione. Kulki sa zbedde moim zdaniem, ziemia jest sama w sobie bardzo bogatym substratem.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

mark_farina pisze:Jak masz juz wszystko rozwalone to proponuje do jednego wiadra wsypac cala ziemie z piaskiem, ktorego nie mozna juz oddzielic i przyslowiowo wymieszac. Akwa umyc i ziemie z wiadra polozyc od nowa, na to siatka i zasypac nowym wyplukanym zwirem. Bedzie wtedy dobrze i porzadnie zrobione. Kulki sa zbedde moim zdaniem, ziemia jest sama w sobie bardzo bogatym substratem.
Dokładnie tak. Natomiast proponuję, żebyś warstwę wierzchnią nie sypał z samego żwirku, ale ze żwirku przemieszanego z przepłukanym piaskiem.

To nie jest tak, że zawsze piasek będzie pylić. Poczytaj o czymś takim jak film bakteryjny na powierzchni podłoża. Stosuję bardzo drobny piasek (mączkę piaskową) jako warstwę wierzchnią dla cierniooczków i ją czasami uzupełniam (pochłania ją odmulacz w pewnym stopniu). Nawet po dosypaniu nic nie pyli, a po dobie już jest dobrze ułożony.

Welony zawsze będą grzebać w podłożu, karasie już tak mają, ale nie demonizujmy, to nie są ryby robiące doły do szyby spodniej w akwarium.

Problem możesz mieć jednak z roślinami, ponieważ welony mogą Ci je wszystkie wyjeść.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Post autor: adamn »

Dzieki za odpowiedzi.
Jaki jest ten punkt, w którym będę wiedział, że ziemia zmieszana z piaskiem będzie czysta?
Jak będzie klarowna ale o czarnym zabarwieniu?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Warstwa piasku przemieszanego z ziemią i przykryta siatką oraz kolejną warstwą żwirku z piaskiem nie będzie bezpośrednio wystawiona na ton wody więc nie będzie jej zanieczyszczać.

W moim akwarium używam dokładnie takiego podłoża, tylko pomiędzy warstwą ziemi z piaskiem a warstwą wierzchnią nie stosuję siatki. Nie mam problemu z brudzeniem wody przez ziemię.

Nie wiem, czy odpowiedziałam Ci na pytanie.
Po prostu wybierając w tej chwili piasek z ziemią z akwarium przemieszaj go. Chociaż równie dobrze możesz nic nie ruszać, piasek jaki zebrałeś znad siatki przepłucz porządnie, wymieszaj go ze żwirkiem jeżeli chcesz - ułóż to z powrotem na siatce, zalej całość wodą do pełna, posadź rośliny, podłącz filtr, oświetlenie i grzałkę i... zaczekaj minimum dwa tygodnie nic w akwarium nie ruszając.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Post autor: adamn »

Po części tak ale jestem spokojniejszy, bo chyba nie będę ruszał akwarium.
Ziemie z piaskiem przepluczę a nie bedę sie przejmował jak zostanie trochę na dnie ziemi lub piasku.
Jak bedzie to przykryte żwirem to nie bedzie mialo to wplywu poza pierwszym zalaniem akwarium.
ODPOWIEDZ