start z 300 L

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jeżeli zamawiasz zbiornik o szklarza to domów z nim kwestię szyb nakrywowych. Nie wiem, czy powinny się opierać na wzmocnieniach akwarium. Szklarz to powinien ocenić.

A jeżeli będziesz jednak opierać szkło na szkle to od razu sugeruję, żebyś na wzmocnieniach dał kilka kropel kleju na gorąco lub przezroczystego silikonu, na których szyby nakrywowe będą leżeć. Szkło uderzane o szkło szybko się szczerbi.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Post autor: Pingwin71 »

Czy podkładka pod akwarium, taka "oryginalna", aquaela, JBL. obojętnie, nadaje się tez do środka akwarium, jako podkładka pod kamienie?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jako podkładkę pod kamienie daj styrodur lub podkład Izo Floor Plus 6mm, już kiedyś pisaliśmy o tym na forum.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Post autor: Pingwin71 »

BARA pisze:Jako podkładkę pod kamienie daj styrodur lub podkład Izo Floor Plus 6mm, już kiedyś pisaliśmy o tym na forum.
Tak, czytałem, pytam dlatego że, matę pod akwarium i tak będę kupował, potrzebuję 120x50 kupiłbym 150x50, uciął bym i akurat te 30x50 by mi starczyło pod kamienie. A styrodur i podkład musiałbym kupić od razu jakąś paczkę albo gdzieś kombinować kawałki.
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Post autor: Pingwin71 »

Mam problem odnośnie policzenia ilości podłoża. Dno 120x50, chciałem ziemie ogrodowa plus piasek do piaskownic plus żwirek kwarcowy. Korzystałem z jakiegoś kalkulatora i wyszło mi że potrzebuję 9L ziemi i 36L piasku ze żwirkiem. Piasek i żwir jet na kilogramy nie litry, jest tani tak ze nie ma problemu, kupiłem 20kg pisaku jeszcze kupie 25kg zwirku i to na pewno wystarczy. Problem jest z ziemią, kupiłem 12L bo takie były paczki (po 6L), i coś mi nie pasuje, bo to sa bardzo małe, lekkie paczki. Jak to inaczej obliczyc?
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Post autor: adamn »

Chyba nie ma lepszej metody niż podanie ilości ziemi w litrach. Przy 9l ziemi ogrodowej to masz tylko 1.5cm warstwę.
Jak kupowałem do swojego akwarium o takiej samej podstawie 17l ziemi to też wydawało mi się, że jest jej mało i paczki byly bardzo lekkie. Miałem paczki po 2 litry. Po wysypaniu wszystkich paczek wyszła warstwa okolo 3cm.

Z żwirku 25kg wyjdzie Ci może z 15l wartswy co daje 2.5cm ale z piaskiem powinno dać zalecane 5cm warstwy
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Post autor: Pingwin71 »

adamn pisze:Chyba nie ma lepszej metody niż podanie ilości ziemi w litrach. Przy 9l ziemi ogrodowej to masz tylko 1.5cm warstwę.
Jak kupowałem do swojego akwarium o takiej samej podstawie 17l ziemi to też wydawało mi się, że jest jej mało i paczki byly bardzo lekkie. Miałem paczki po 2 litry. Po wysypaniu wszystkich paczek wyszła warstwa okolo 3cm.

Z żwirku 25kg wyjdzie Ci może z 15l wartswy co daje 2.5cm ale z piaskiem powinno dać zalecane 5cm warstwy
Dzięki! zapomniałem dodać że planuję warstwę 5 cm z przodu i 10 cm z tyłu.
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Post autor: Pingwin71 »

Aquael ultramax 2000. Co wymienić, ile, w jakiej kolejności,i przede wszystkim czy w ogóle, we wkładach fabrycznych?
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Post autor: Pingwin71 »

Udało się, jest !!! 300L
na razie tylko rośliny :
-Eleocharis parvula (pnikło maleńkie)
- Rotala rotundifolia(Rotala okrągłolistna)
- Ludwigia rubin / mesakana (Ludwigia płożąca)
- Cryptocoryne ALBIDA BROWN
- Cryptocoryne crispatula
- Vallisneria spiralis(Nurzaniec srubowy)
- Ceratopteris
- Hygrophila polysperma(Nadwódka wielonasienna)
-Limnophila sessiliflora (Limnofila bezszypułkowa)
- Ludwigia mini sp. super red
- Cladophora aegagropila (gałęzatka)

bez fauny na razie , bez CO2.

podłoże to ziemia ogrodowa, piasek do piaskownic z Castoramy, żwir kwarcowy stosowany w stacjach uzdatniana wody w filtrach.korzeń i kamienie (po teście octowym, ale tu może była jakaś pomyłka)

parametry po dwóch tygodniach, z kranówy, testy kropelkowe zoolek.

pH 8,5 na 8
GH 26 na 25
KH 14 na 17,5 i to mnie najbardziej zastanawia
NO2 0 na 0
NO3 0 na 15
Czy z tym KH to tak może być czy jakiś błąd w pomiarach?
redcloud
Posty: 42
Rejestracja: 01 lis 2017 17:11
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: redcloud »

hejka, jak Ci się wydaje że błąd to zrób pomiar jeszcze raz - ale chyba wodę masz po prostu twardą.
Dzięki Ci Panie za ogarniętego akwarystę, który nie topi ryb od razu po zalaniu! Musisz poczekać na dojrzenie zbiornika ale to pewnie wiesz. I tu moje pytanie: Dodawałeś jakieś bakterie czy na żywioł idziesz? Bo z tego co widzę, to cykl azotowy jeszcze się nie zaczął.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Mi się wydaje, że cykl azotowy może już być zamknięty.
Jeśli na start nie było NO3, a teraz jest i dodatkowo NO2 jest równe 0 to dla mnie jest jasne.
NO3 to dowód obecności bakterii nitryfikacyjnych, aby powstało NO3 potrzeba NO2 i bakterii....kiedy mamy NO3, a NO2 brak to jasne, że bakterie poradziły sobie z całym NO2
Gdybys w teście miał oba na 0 to wtedy cykl raczej się jeszcze nie zaczął, gdybyś wykrył jedno i drugie to właśnie trwa dojrzewanie, a sytuacja jaką masz opisałem na start.
Ilość NO3 teraz chyba nie ma większego znaczenia, nie jest wyznacznikiem na cykl azotowy- wystarczy obecność azotanów przy braku azotynów.

Ja bym pierwsze coś zwierzęce- i żywe :D - z pełnym spokojem wpuścił.
redcloud
Posty: 42
Rejestracja: 01 lis 2017 17:11
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: redcloud »

no ale przeciez ma NO2=0 i NO3=0?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

z 0 na 15, tak to zrozumiałem
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Post autor: Pingwin71 »

Pomiary mam zamiar robić co dwa tygodnie.Dzięki za uznanie, lubię najpierw do czegoś przygotować się teoretycznie zanim zacznę. Podane wyniki to- pierwsze woda kranowa, czyli poprzednie, pierwsze pomiary, druga to stan obecny, po dwóch tygodniach. Wodę w kranie mam beton, nie spodziewałem się że aż tak, chyba jednak docelowo bez RO się nie obędzie. Ryby na tą chwilę nie planuję, niech sobie zbiornik dojrzeje, rośli się ukorzenią, ze względu na zbliżające się wakacje mogę mieć mniej czasu, jakiś wyjazd dłuższy, akwarium z samymi roślinami poradzi sobie dłużej jak by co, ryby raczej po wakacjach. żadnych bakterii nie dawałem, nie usuwałem wszystkich oderwanych, gnijących części roślin jak się trafiły, po nieopatrznym zakupie kilku valisnerii w miejscowym zoologu przypałętały się oczywiście ślimaki, walczę z nimi doraźnie. NO2 z 0 na 0 NO3 z 0 na 15 więc chyba cykl się skończył.
redcloud
Posty: 42
Rejestracja: 01 lis 2017 17:11
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: redcloud »

a, to źle zrozumiałem. w takim razie oczywiście cykl sie zakończył. W takim razie powodzenia tym bardziej :)
ODPOWIEDZ