Co lepsze otoski czy kosiarki

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mirekzulw
Posty: 28
Rejestracja: 14 sty 2006 20:26
Lokalizacja: Sandomierz

Co lepsze otoski czy kosiarki

Post autor: mirekzulw »

Witam mam pytanie która z tych rybek jest skuteczniejsza w zwalczaniu glonow :roll:

Przed pisaniem postów radze przestudiować słownik ortograficzny....p.
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Jeśli masz akwarium mniejsze niż 100cm to noi tak nie masz wyboru, zostaje tylko otosek. To taka mała dygresja. Z własnego doświadczenia jednak nie mam pojecia która rybka jest "lepsza" w wcinaniu glonów :) .

Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
chiquita:)
Pomocnik
Posty: 145
Rejestracja: 13 lut 2006 17:44
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: chiquita:) »

Obie ryby lubia jesc glony. Kosiaka znosi towarzystwo innych ryb, lecz jest agresywna do przedstawicieli wlasnego gatunku. Otosek... ta ryba potrzebuje akwa dobrze obsadzone roslinami, widajnego filtra i drobnoziarnistego podloza. Na poczatku woda powinna byc miekka i kwasna, pozniej przyzwyczja sie do twardszej. Temperatura: 20-26 stopni.

Pozdrawiam :)
Obrazek
maxel
Posty: 41
Rejestracja: 01 mar 2006 17:54

Post autor: maxel »

Moje zdanie jest takie, ze kosiarka poki mloda to i glony wcina. Z wiekiem apetyt na nie jej przechodzi i czyha bardziej na to co sie sypnie do akwa. Jesli juz to raczej otoski.
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Moje zdanie jest takie, że kosiarka poki mloda to i glony wcina. Z wiekiem apetyt na nie jej przechodzi i czyha bardziej na to co sie sypnie do akwa
Prawda o kosiarkach jest taka, że z wiekiem apetyt im troszkę przechodzi, ale troszkę a nie wcale. Wszystko zależy od karmienia, jak sypiemy do akwarium garściami to wiadomo, że ryby wolą poczekać na to, co opadnie na dno. Nie jestem zwolennikiem przekarmiania ryb i karmie je raz dziennie. A efekt jest taki, że kosiarka nawet nie patrzy na to opada tylko szuka glonów do zjedzenia.
Witam mam pytanie która z tych rybek jest skuteczniejsza w zwalczaniu glonow
Obydwie są tak samo skuteczne, a dlaczego? Bo z menu maja całkiem inne glony i to jest ich zaletę. Otoski lubią malutkie glony w postaci kropek i lekkich nalotów, a kosiarka uwielbia większe glony ( wielkości od 2 mm).
Dlaczego tak sądzę? Po wymianie jednej części oświetlenia w prezencie dostałem paru tygodniową plagę glonów i miałem dużo czasu, aby przyglądnąć się, co dana ryba zjada.
Obrazek
Obrazek
maxel
Posty: 41
Rejestracja: 01 mar 2006 17:54

Post autor: maxel »

Nie jestem zwolennikiem przekarmiania ryb i karmie je raz dziennie.
Jakby miala czekac az cos jej spadnie to dawno by sie przekrecila. Jak dla mnie karmienie raz dziennie to zdecydowanie za malo. W takim razie pochwal sie rybami (moze sa gdzies w galerii to podaj linka). Bo przy takim karmieniu to pewnie nie wyrosniete. Ja swoje ryby karmie 3-4 razy dziennie, ale moje palety maja ladne ksztalty i wyrosly na piekne ryby. A mam je od rozmiaru mniej wiecej 5cm i gdybym je karmil jak TY to pewnie dalej takie by byly.
maxel
Posty: 41
Rejestracja: 01 mar 2006 17:54

Post autor: maxel »

Obejzalem Twoja galerie i nie dziwie sie, ze dajesz pokarm raz dziennie. W Twoim akwarium nic nie ma. Poza oczywiscie roslinami i kilkoma rybami. I sam zobacz jak Twoja kosiarka wyrosla. :twisted:
Awatar użytkownika
chiquita:)
Pomocnik
Posty: 145
Rejestracja: 13 lut 2006 17:44
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: chiquita:) »

Ja jeszcze dodam, ze kosiarka lubi dodatek pokarmu roslinnego, najlepiej tu sie sprawdza TetraPhyll. Jest bogaty w skladniki roslinne, ktore stanowia podstawowa diete dla tych ryb.
Co do karnienia ryb to ja swoje karmie 2-3 razy dziennie. Mam takie specjalne platki, jedne opadaja, a inne zostaja na powierzchni wody.
Obrazek
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Karmienie rybek 1-2 razy dziennie jest zupełnie wystarczające, za wyjątkiem narybku, ale oczywiście można karmić częściej, byle drobnymi porcjami, inaczej niezjedzony pokarm zalega i może stanowić zagrożenie jako potencjalne siedlisko drobnoustrojów.

Kosiarki potrzebują dużo większego akwarium, niż otoski, za to są mało użyteczne do zwalczania "nalotu" na szybie, tak jak pisał Max wolą glony nitkowate porastające najczsęściej liście roślin - których to otoski nie tykają...

Sam mam pewien problem, bo na kosiarki mam za małe akwarium a liście porośnięte są dosłownie dywanem glonów, nie wiem jak sobie z tym poradzić - wczoraj wsadziłem torf do filtra, może to co pomoże? :roll:
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Karmienie rybek 1-2 razy dziennie jest zupełnie wystarczające, za wyjątkiem narybku, ale oczywiście można karmić częściej, byle drobnymi porcjami
Ryby mają całkiem inny metabolizm i tak jak potwierdzasz karmienie raz lub dwa razy dziennie w zupełności wystarcza. W naturalnym środowisku ryba ciągle poszukuje pokarmu i najczęściej tylko tym się zajmuje. Przy karmieniu będzie jadła tak długo, aż zapełni całkowicie żołądek.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Kropi jaki trof wsadziles ? Bo ja wlasnie tez to zrobilem .Ale z braku laku kupilem to co bylo czyli torf wloknisty flitusa . W paczce sa dwie procje . Poki co wsadzlem jedna i jestem zadowolony , woda zlapala lady herbaciany kolor :D Teraz wlasnie bede obserwowol czy to cos pomoze na te wstretne nitkowce na moimi anubiasie :D
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

torf wloknisty flitusa
Używałem go i jak dla mnie jest dobry. Wkładając do filtra uzyskujemy dodatkową powierzchnię dla rozwoju bakterii nitryfikacyjnych. Powoli uwalnia garbniku i inne przydatne związki :]
Ale jak już dobrze wiemy torf torfowi nie jest równy, zebrany w innym miejscu inaczej się sprawuje. Może wolniej lub szybciej działać :/
Tydzień po zastosowaniu torfu razbory oraz kiryski przystąpiły do tarła.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Ja mam Fluvala - też innych nie było - od wczorj, jak na razie nie widze różnicy,więc pewnie zbierany w "wolniejszym" miejscu ;)
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

jak na razie nie widze różnicy,więc pewnie zbierany w "wolniejszym" miejscu
Torf ma to do siebie, że działa dość długo i efekty są widoczne dopiero po paru lub parunastu dniach. Bardziej wole torf który działa wolniej i dłużej niż na odwrót :]
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Co do karmienia to ja jestem zwolennikiem karmienia częsciej a mnie. Dziennie karmie ryby 3 razy ale za to w mniejszych porcjach. IMO mają wtedy łatwiej przetrawić pokarm.
Co do torfu to ja używam zwykłego torfu z ogrodniczego (bez domieszek nawozów) Przed włożeniem do filtra przekłukuje go pod bieżącą wodą gdyż zawiera sporo białek co powoduje powstanie kozucha bakteryjnego na powierzchni. Po przepłukaniu jest ok. Torf umieszczam w dwóch komorach filtra. Co tydzeń wymieniam jeden wkład. Woda ma piękny kolor herbaty a paramtery tez zmieniają się na korzyśc. Dodam jeszcze że torf daje najlepszy skutek jeśli przepływ w filtrze jest mały. Powoli uwalnia garbniki i kwasy humusowe co wpływa na wieksza stabilnośc w akwarium.
Wracając do tematu: torf wpływa na poprawę jakości wody i jest pomocny w walce z glonami. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć. I wtedy nie potrzebne są żadne kosiarki ani otoski. Oczywiście rozwiązanie to jest dobre w akwarium biotopowym.
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
ODPOWIEDZ