Danio luminous green - zdychają

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

M_balcer
Posty: 6
Rejestracja: 20 cze 2018 9:00

Danio luminous green - zdychają

Post autor: M_balcer »

Witam serdecznie,

- akwarium ok 30l
- woda pH ok 6,5
- temperatura wody ostatnimi czasy w granicząc 28-29 w dzień w nocy ok 2 at mniej

Obsada to:
- było 6 Danio j.w - obecnie 2 szt.
- ślimak
- 2 małe glonojady.

Ryby od jakiegoś czasu się dziwnie zachowują, pojedynczo zdychają, pływają pod wierzchem i z równa częstotliwością otwierają usta. Jedna pojawił się jakiś wykwit czegoś podobnego do pleśni na górnej płetwie. Jedna zaś wyprawia jakieś dziwne ewolucje - filmik https://youtu.be/uQ2Q8ttX_k8

Jakieś rady co powinienem jeszcze sprawdzić czy coś więcej zrobić.


Dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Po pierwsze masz za małe akwa dla nich ,danio to ryby zimnolubne max dla nich to ok 24 stopnie ale to maksymalnie ,optymalny ok 22 stopni więc tu możesz mieć przyczynę.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ta na filmiku umiera i się cholernie męczy, oddaj ryby jak najszybciej lub zabij wszystkie od razu bez mąk jakie im zadajesz, Twoja szklanka nie nadaje się na trzymanie ryb. Nie mają przestrzeni życiowej i je trujesz. Najlepiej zlikwiduj zbiornik, albo trzymaj te ślimaki tylko i dopiero jak nabędziesz wiedzy to zastanów się czy chcesz się tym zajmować.

Niestety taka gorzka prawda- wziąłeś się za akwarium nie mając wiedzy w wyniku czego zamęczyłeś ryby...zdrowe [te glonojady też] po prostu odłów i oddaj do sklepu zoologicznego. Doraźne rady uważam, że nie mają obecnie sensu, bo z tego akwarium i tak "domu" dla ryb nie wymodzisz, tylko umieralnie. Jeśli i tak chcesz się zajmować akwarystyką to zapraszam do lektury:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

z opisu wynika że masz przede wszystkim przyduchę w akwarium i dlatego ryby szybko oddychają i pływają przy powierzchni.włącz napowietrzanie wody gdyż w takim małym akwarium jest to wskazane dodatkowo.jaki masz filtr i czy porusza taflą wody.zmniejsz temperaturę na grzałce bo wszystko ci popada.
od kiedy to akwarium funkcjonuje i kiedy rybki do niego wpuściłeś?
to danio,które jest na filmiku wykazuje zatrucie amoniakiem.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
M_balcer
Posty: 6
Rejestracja: 20 cze 2018 9:00

Post autor: M_balcer »

MarJan pisze:Ta na filmiku umiera i się cholernie męczy, oddaj ryby jak najszybciej lub zabij wszystkie od razu bez mąk jakie im zadajesz, Twoja szklanka nie nadaje się na trzymanie ryb. Nie mają przestrzeni życiowej i je trujesz. Najlepiej zlikwiduj zbiornik, albo trzymaj te ślimaki tylko i dopiero jak nabędziesz wiedzy to zastanów się czy chcesz się tym zajmować.

Niestety taka gorzka prawda- wziąłeś się za akwarium nie mając wiedzy w wyniku czego zamęczyłeś ryby...zdrowe [te glonojady też] po prostu odłów i oddaj do sklepu zoologicznego. Doraźne rady uważam, że nie mają obecnie sensu, bo z tego akwarium i tak "domu" dla ryb nie wymodzisz, tylko umieralnie. Jeśli i tak chcesz się zajmować akwarystyką to zapraszam do lektury:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Kolego nie rozumiem twojego podejścia, czy forum jest wyłącznie dla profesjonalistów?

Nie bardzo mi się chce z Tobą polemizować na temat Twojej czy mojej wiedzy - bo nie od tego jest to forum.

Fakt jest to moje pierwsze akwarium, przed jego założeniem czytałem różne tematy na forach i nie zgodzę się z tobą że to akwarium nie nadaje się do trzymania w nim ryb. Z powodzeniem akwaria takie żyją i mają się dobrze, oczywiście przy zachowaniu pewnych zasad m.in ilości ryb i ich gatunków.

Reasumując dziękuje za Twoje rady - lecz nie skorzystam.
lysy68 pisze:z opisu wynika że masz przede wszystkim przyduchę w akwarium i dlatego ryby szybko oddychają i pływają przy powierzchni.włącz napowietrzanie wody gdyż w takim małym akwarium jest to wskazane dodatkowo.jaki masz filtr i czy porusza taflą wody.zmniejsz temperaturę na grzałce bo wszystko ci popada.
od kiedy to akwarium funkcjonuje i kiedy rybki do niego wpuściłeś?
to danio,które jest na filmiku wykazuje zatrucie amoniakiem.
Dzięki za podjęcie tematu,

Filtr cały czas chodzi i napowietrza akwarium, grzałki w akwarium nie ma - temperatura wody jest niestety spowodowana temperaturą otoczenia :(

Akwarium funkcjonuje jakoś od początku roku i ryby wpuszczone były po ponad miesiącu klarowania się wody...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zacznij podmieniać wodę - od razu 50% a potem 25% codziennie do momentu oddania wszystkich ryb.

Masz za małe akwarium. Filtr nie wyrabia w oczyszczaniem biologicznym wody i ryby się trują nie dosyć że z braku tlenu (im wyższa temperatura wody tym mniej w niej tlenu) ale również ze względu na związki azotowe pochodzące z ich wydalin.

Podmień wodę - i to szybko! Pamiętaj, żeby podmieniana woda nie była znacząco zimniejsza od tej która jest w zbiorniku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

M_balcer pisze: Kolego nie rozumiem twojego podejścia, czy forum jest wyłącznie dla profesjonalistów?

Nie bardzo mi się chce z Tobą polemizować na temat Twojej czy mojej wiedzy - bo nie od tego jest to forum.

Fakt jest to moje pierwsze akwarium, przed jego założeniem czytałem różne tematy na forach i nie zgodzę się z tobą że to akwarium nie nadaje się do trzymania w nim ryb. Z powodzeniem akwaria takie żyją i mają się dobrze, oczywiście przy zachowaniu pewnych zasad m.in ilości ryb i ich gatunków.

Reasumując dziękuje za Twoje rady - lecz nie skorzystam.
Kolego poprosiłeś o pomoc na forum i zakładam że oczekiwałeś odpowiedzi od bardziej doświadczonych akwarystów i taką dostałeś, a że okazała się brutalną prawdą to inna sprawa i nie powinieneś się tak unosić. Prawdą jest że można hodować w takim akwarium rybki, ale z zachowaniem ich minimalnych wymagań, a takich gatunków ryb jest bardzo mało i na pewno nie są to Danio, które posiadasz. Poczytaj sobie dokładnie o tym gatunku i jego minimalnych wymaganiach. Mam nadzieje że wtedy dojdziesz sam do wniosku że twoje akwarium się dla tych rybek nie nadaje.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

jaki masz dokładnie filtr?
podmień wodę jak Bara radzi ale odstaw ją chociaż na 12 godzin,żebyś bezpośrednio z kranu nie nalał.napowietrzania nie wyłączaj bo przy tej temperaturze długo tam nic nie pociągnie,woda musi być cały czas dotleniana w tym przypadku.
glonojady będziesz miał do oddania bo za małe akwarium.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

lysy68 pisze:jaki masz dokładnie filtr?
podmień wodę jak Bara radzi ale odstaw ją chociaż na 12 godzin,żebyś bezpośrednio z kranu nie nalał.
tu nie ma na co czekać, jak ryby się trują!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
M_balcer
Posty: 6
Rejestracja: 20 cze 2018 9:00

Post autor: M_balcer »

lysy68 pisze:jaki masz dokładnie filtr?
podmień wodę jak Bara radzi ale odstaw ją chociaż na 12 godzin,żebyś bezpośrednio z kranu nie nalał.napowietrzania nie wyłączaj bo przy tej temperaturze długo tam nic nie pociągnie,woda musi być cały czas dotleniana w tym przypadku.
glonojady będziesz miał do oddania bo za małe akwarium.
Wode podmienię oczywiście jak najszybciej, choć wczoraj dolewalem kilka litrów świeżej.

Glonojady wiem jak podrosną troszkę to przekaże do większego akwa.

A powiecie mi jak to jest z woda ze studni głębinowych czy z takich 5 l baniakow? Bo czytałem gdzieś ze dolewając taka wystarczy aby miała wyrównana temperaturę i nie trzeba czekać przed podmiana?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ale mi nie chodzi o dolewanie, ale o podmianę przynajmniej 50% wody natychmiast! Ryby w tej chwili są niedotlenione i dodatkowo trują się związkami azotu pochodzącymi z ich wydalin.

Jeżeli nie chcesz stracić całej obsady podmień wodę, nie czekaj!

Czy to woda ze studni głębinowej, czy z baniaków czy z kranu - nie czekaj! Pamiętaj tylko o temperaturze, żeby była nie za zimna. W razie potrzeby dolej do wiadra wrzątek, zamieszaj, sprawdź czy jest ok i podmieniaj!

Nie rozumiem tego, co kolega lysy68 napisał. Po co czekać aż 12 godzin? Jest w tym jakiś sens? Już od bardzo dawna woda w Polsce nie jest chlorowana, więc w czym jest kwestia z tymi 12-stoma godzinami? Nigdy tyle nie czekam, wlewam wodę do baniaków, zostawiam na kilka godzin żeby nieco złapała temperaturę pokojową i nieco "odetchnęła" i wlewam do akwarium. Czasami zdarza mi się lać bez czekania. Nic złego nie widzę i nic złego się nie dzieje.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

wiem ze woda już nie jest chlorowana ale niektórzy twierdzą że woda powinna się odgazować i już teraz sam nie wiem raz w postach czytam że powinno się wodę odstawiać a raz żeby tylko złapała temperaturę pokojową.pogubiłem się w tym wszystkim :?:
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
M_balcer
Posty: 6
Rejestracja: 20 cze 2018 9:00

Post autor: M_balcer »

BARA pisze:Ale mi nie chodzi o dolewanie, ale o podmianę przynajmniej 50% wody natychmiast! Ryby w tej chwili są niedotlenione i dodatkowo trują się związkami azotu pochodzącymi z ich wydalin.

Jeżeli nie chcesz stracić całej obsady podmień wodę, nie czekaj!

Czy to woda ze studni głębinowej, czy z baniaków czy z kranu - nie czekaj! Pamiętaj tylko o temperaturze, żeby była nie za zimna. W razie potrzeby dolej do wiadra wrzątek, zamieszaj, sprawdź czy jest ok i podmieniaj!
Dzięki za chwile biorę się do roboty.

Kupiłem jeszcze w międzyczasie specyfik NitrateMinus z Tetry, i BacyoActvi - tak Mid prawdziwi w zoologicznym. Stosować odrazu do wymienionej wody obydwa?

Czy może odłowić pozostała jeszcze obsadę do jakiegoś większego słoja, wrzucić filtr do środka i na czasdolewania tych specyfików i wody teleportować obsadę do słoika - czy zbędne?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie dodawaj jakichkolwiek chemii! Kto Ci to doradził? Masakra.
Sprzedawcy w sklepie zoologicznym chcą sprzedać towar, nie są specjalistami!
Nigdy ich nie słuchaj.
Podmieñ wodę!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
M_balcer
Posty: 6
Rejestracja: 20 cze 2018 9:00

Post autor: M_balcer »

Woda podmieniona w 2/3. Przy okazji odmuliłem w znacznym stopniu dno.
Bakteri tez proponujesz nie dodawać?

Mam nadzieje ze uda się obsadę uratować.

Dzięki za wszelkie sugestie i chęć pomocy.
ODPOWIEDZ