[80l] Obsada akwarium 80 L .

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

karmazyn
Posty: 5
Rejestracja: 20 cze 2018 22:15

[80l] Obsada akwarium 80 L .

Post autor: karmazyn »

Witajcie , jak w tytule.
Zdecydowałem się założyć pierwsze akwa. Celuję w ok 80l.
Czy poniższa obsada będzie odpowiednia :
KIRYSEK x5
NEON // ew RAZBORA x15
MOLINEZJA Blach Molly 1 samiec , 2 samice
OTOSEK x5 - 7

Proszę o zweryfikowanie tej obsady. Jeśli będzie ok to pojawią się kolejne pytania.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 23 cze 2018 20:27 przez karmazyn, łącznie zmieniany 1 raz.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Molinezja potrzebuje minimum 80cm długości zbiornika, na pewno inni uważają, że więcej i lepiej posłuchać tych, którzy te ryby mieli/mają, bo ja nie miałem okazji, po za tym poczytaj o wymaganiach ryb przez siebie wybranych- nie są spójne, oznacza to, że wszystkie razem nie powinny przebywać ze względu braku możliwości zapewnienia wszystkim naraz odpowiednich warunków.

Zanim wybierzesz rybki poznaj parametry swojej kranówki i przemyśl również czy ewentualnie będziesz w stanie stale [zazwyczaj co tydzień] korygować wodę- zmiękczać/zakwaszać- wiekszość wybranych ryb powinno żyć w miękkiej i kwaśnej wodzie, a to zazwyczaj odwrotność tego co jest w Polskich kranach.
karmazyn
Posty: 5
Rejestracja: 20 cze 2018 22:15

Post autor: karmazyn »

molinezja black molly : temp 22-28C, pH 5-8 GH 18-30
neon innessa: temp 22-26C, pH 5-8 GH 0-30
kirysek pstry : temp 22-26C, pH 6-8 GH 2-25

Mógłbym zmienić akwarium na ponad 100 litrowe i wtedy wymiar 80 cm byłby spełniony.
Czyli jak rozumiem tych ,znalezionych parametrów mam się nie trzymać bo są po prostu błędne ? Czy ja coś bardzo źle rozumiem ;)

Jak już odpisałeś to mam zasadnicze pytanie . Jak zająć się zaplanowaniem swojego zbiornika ?
Myślałem,żeby podejść do tego w takiej kolejności :
1.ogólne rozpoznanie rybek i wybranie optymalnej obsady
2. zakup akwarium plus odpowiednich dla przyszłościowych rybek roślin+ podłoża
3. zalanie baniaka i czekania aż dojrzeje. Następnie po tych 3-4 tyg ,sprawdzenie parametrów wody
4. Tutaj ustalenie czy moja woda się nadaje dla wybranej wcześniej obsady jeśli nie to czy korygować stale wodę lub obsadę
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

popełniasz strategiczny bład wybierając do małego zbiornikczka duże ryby (molinezje w dodatku w konfiguracji któa gwarantuje w szybkim tempie powiekszenie populacji . Po co ci to?
Samiec molinezji od samicy aż tak sie nie rózni więc jak sie zdecydujesz na wieksze akwarium proponuje jednopłciowe towarzystwo.

Skoro dopiero zastanwiasz się nad akwarium zastanów sie jakie możesz największe ustawić - gwarantuję Ci że decyzję o powiększeniu zbiornika będziesz błogosławił .
Ad wyboru ryb :

to że graniczne parametry jakoś sie tam pokrywają nie jest wystarcym powodem wyboru.
molinezja to ryba wód zasadowych a neon wód kwaśnych więc zawsze któryś gatunek będzie na granicy tolerancji .
ps. nie spotkałem sie w żadnym źródle z takimi parametrami neona
karmazyn
Posty: 5
Rejestracja: 20 cze 2018 22:15

Post autor: karmazyn »

Co do zbiornika to mogę sobie pozwolić i na jeszcze większe. Nie chciałbym tez przesadzić . Dzięki za odpowiedzi ,na ten moment pozostaje mi chyba wracać na kolejne dni do lektury i zdobywania wiedzy dalej.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ja bym zrobił inaczej trochę...nie kupuj akwarium pod rybki. Kup akwarium możliwie największe jakie Ci się zmieści w wybranym odpowiednio miejscu. Im większe akwarium tym łatwiej trzymać w nim stabilizację, np. zdechnie rybka i tego nie zauważysz....60l wody [mniejszy zbiornik] może to szybko odczuć- mniej wody szybciej się syfi, glony itd., a ta sama rybka padnie w dużym...120/300l to zbiornik może tego w ogóle nie odczuć, także wybacza więcej błędów posiadacza.... większy zbiornik stwarza zawsze więcej możliwości jeśli chodzi o obsadę: i większe ryby, albo i po prostu więcej drobnicy- wtedy rzeczywiście można powiedzieć, że "ławica" tworzy grupę, w małym akwarium rybki stadne rzadko pływają synchronicznie- widzą każda każdą w każdym punkcie akwarium i nie czują potrzeby trzymać ławicy...

Jak wiesz jakie szkło i gdzie to teraz jakie podłoże, czy bogate dla roślin korzeniowych, czy zwykły piach, bo bedziesz miał rośliny tylko przyczepiane do dekoracji na przykład i pływające. Jakie rośliny w ogóle wchodzą w grę, czy będziesz chciał pięknie wybarwione czerwienią rośliny wymagające, trawnik itd. czy po prostu, aby było zielono i nie wymagało wiele fatygi jak CO2 i nawożenie w toń, wiąże się to od razu z doborem oświetlenia i jego mocą.
Często nowicjusze kupują po prostu jakieś kamyki dużej gradacji i do nich kiryski np.- błąd- już na start trzeba zadbać o to, aby przyszli mieszkańcy mieli fajnie. Zazwyczaj ryby denne i kopiące wymagają drobnego piasku, więc jeśli takie planujesz warto pomyśleć, aby taki piach stanowił wierzchnią warstwę podłoża, tak samo roślinom ciężko ukorzenić się w grubym żwirze.

Jak już wiesz jakie rośliny [wymagające czy raczej mniej] to masz wyjaśnione oświetlenie, nawożenie, planowanie CO2...

Robisz zakupy, zalewasz zbiornik, sadzisz rośliny, nie używasz uzdatniaczy, przyspieszaczy i innej chemii- i tak powoli samo akwarium musi dojrzeć....
Kiedy dojrzewa ty sobie lataj po zoologach i oglądaj rybki, cykaj zdjęcia z nazwami sprawdzaj na necie/pytaj tutaj jakie mają wymagania-
nie pytaj sprzedawcy, oni chcą sprzedać towar, w poważaniu mają Twoją przyszłą pasję, jak kupisz źle i zacznie zdychać- przyjdziesz po więcej zwierząt/leków...wybierzesz coś w końcu i dowiesz się w czym to powinno pływać...

Decyzja- czy preparuję wodę pod te ryby, które wybrałem, czy z nich rezygnuję i szukam ryb odpowiednich do kranówki bez mieszania wody
[wstępnie warto sprawdzić pH i twardości kranówki]
Jeżeli jednak będziesz zmiękczał wodę, warto pomyśleć nad filtrem RO- im większy zbiornik masz tym bardziej sie to opłaci, z małym również po czasie wyjdzie taniej kupno filtra jak demineralki z marketu...zakwaszać można rozrzedzonym kwasem [ja używam rozrobionego elektrolitu do akumulatorów ze stacji paliw za 4zł], także pieniądze znikome.

Kiedy zbiornik dojrzeje i będziesz znał parametry lub odpowiednio je skorygujesz to w końcu wpuszczasz wcześniej wybrane rybki.

Przy wyborze zwierząt należy zwracać uwagę na pH, twardości, temperaturę, temperament [obgryzanie płetw], wymiary zbiornika, wymogi dotyczące samej dekoracji- czy ryba wymaga grot, korzeni, roślin pływających....jeśli na przykład w akwarium będzie jak na "pustyni", a Ty dasz tam nieśmiałą pielęgniczkę, to ona nie bedzie Ci się pokazywać ze strachu...


Teraz gdzie szukać dobrego atlasu ryb...ja korzystam z:
http://www.seriouslyfish.com/
http://www.fishbase.org/search.php
https://www.planetcatfish.com/common/my ... ?mode=blog

w google znajdziesz nazwy łacińskie ryb, których szukasz i te nazwy wpisujesz w wyszukiwarkach tych stron, oczywiście u nas na forum też są opisy zwierząt, dobra książka nie zaszkodzi :wink:
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

karmazyn pisze:molinezja black molly : temp 22-28C, pH 5-8 GH 18-30
neon innessa: temp 22-26C, pH 5-8 GH 0-30
kirysek pstry : temp 22-26C, pH 6-8 GH 2-25
Skąd ty masz takie informacje?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

karmazyn pisze:molinezja black molly : temp 22-28C, pH 5-8 GH 18-30
neon innessa: temp 22-26C, pH 5-8 GH 0-30
kirysek pstry : temp 22-26C, pH 6-8 GH 2-25
Neon Innesa w 30GH? To jakiś żart? To jest gatunek ryby wód miękkich, kwaśnych, w dodatku chłodnolubny, temperatura maks 24 stopnie.
Molinezje to ryby wód twardych, zasadowych, wręcz słonawych, bardzo ciepłolubne, dla nich minimum to 26 stopni.

Nie powinno się łączyć tych gatunków ryb.

Temat przenoszę do działu Obsady. Proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. Użyj opcji "zmień" w pierwszym poście.

Proszę poczytaj podstawy akwarystyki:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
karmazyn
Posty: 5
Rejestracja: 20 cze 2018 22:15

Post autor: karmazyn »

Postaram się odnaleźć to źródło z którego podałem te dane. Przez ostatnie dni sporo tego przejrzałem i trochę zajmie dotarcie. Choć może w tym wypadku internet nie jest najlepszym doradcą.

Dziękuję za porady. A co powiecie ogólnie na temat Molinezji jako ryby do pierwszego akwarium ?
Jestem nimi całkowicie zauroczony . Wiem jednak , że wybór rybek ma być głosem rozsądku więc nie myślcie że w euforii polecę po nie do zoologa.
Chcę poznać Wasze opinie bo może po prostu radzicie mi tę konkretną rybę odpuścić na początku.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Molinezja czemu nie, jak ma się akwarium dobrych rozmiarów, często nie trzeba korygować kranówki, bo ryba lubi twardą i zasadową wodę. Dobrze jak zbiornik ma dużo roślin, molinezje wcinają zielone glony, także i coś tam posprzątać może, ale decydując się na nią powinieneś zrezygnować z pozostałych przez siebie wybranych ryb.
Wszyscy chcą otoski, bo to "sprzątacze glonów" i kiryski też często uważa się za "sprzątaczy podłoża" co jest mylne...u mnie najlepszą "ekipą sprzątającą" są ślimaki: Ampularie [łatwo panować nad ich rozmnażaniem] i Military Helmet [bez słonej wody nie rozmnożą się]. Ślimakom pasuje woda twarda, dzięki niej bez problemu budują swoje muszle [pasują do molinezji], także jak wymieniłeś tamte ryby ze względu na opinię sprzątaczy to lepiej się tym nie kierować.
Neonki chcą wszyscy i prawie wszyscy je mają z różnym skutkiem :P

Do molinezji będą pasować inne żyworódki typu Zmienniak Plamisty [wiele odmian różnych kolorów], Mieczyki czy Gupiki [które odradzam, kiedyś twarde ryby "dzisiaj" padają jak muchy, ale zawsze można spróbować].
Oprócz tego mogą być pielęgnice Ameryki Środkowej, ale to takie luźne pogaduchy.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

karmazyn pisze:A co powiecie ogólnie na temat Molinezji jako ryby do pierwszego akwarium ?
Jestem nimi całkowicie zauroczony .
Ja też :)
Super wybór dla początkującego (i nie tylko) ale warunek podstawowy odpowiednio duże akwarium . Potem z górki - lejesz kranówę temperatura na 26-28st i pełen luz
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Prosiłam Cię wyraźnie: "Proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. Użyj opcji "zmień" w pierwszym poście."

Tytuł tematu poprawiłam, ale czemu nie zrobiłeś tego sam?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ