Start akwarium z rybami - pytania laika

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Start akwarium z rybami - pytania laika

Post autor: Rubaszny »

Pierwszy post na forum proszę o wyrozumiałość.

Stałem się właścicielem akwarium w spadku po koledze, który z przyczyn mieszkaniowych nie mógł więcej się nim zajmować. Jako, że była to z jednych rzeczy o której po cichu zawsze marzyłem to kilka dni wcześniej zacząłem mocno studiować fora i artykuły dostępne w necie. Niestety czar prysl jak tylko zobaczyłem akwarium.... Woda miała lepka konsystencję o kolorze zgnilo zielonym, ryby praktycznie bez ruchu (można było łapać bez siatki). Brak filtru, roślin, dna i chyba również świadomości, że to zabawa z żywymi stworzeniami.

Dlatego proszę o wyrozumiałość jeżeli chodzi o start kompletnie nowego akwarium bez roślin a z rybami. W sumie jestem poniekąd dumny, że po miesiącu właściwie wszystkie doszły do siebie, ale o tym zaraz.

Zbiornik to 130 litrów z pokrywa profilowane.

Obsada oryginalna
6 gupikow pawie oczko
8 molinezja
3 gurami ksiezycowe
4 kirysy
6 danio
8 glonojadow z czego 3 lampart po 18 cm

Obsada po rozdaniu części rybek do innych zbiornikow
5 gupikow (jedna z ofiar zatrucia breja)
7 molinezja (druga ofiarą zatrucia)
3 gurami ksiezycowe
5 glonojadow z tego jeden lampart

I tutaj pierwsze pytanie, czy grami może funkcjonować w takim zbiorniku? Na internecie widzę opinie, że od 200 litrów a z drugiej strony czytam, że 112 to minimum.

Druga sprawa, czy taka obsada to dobry pomysł? Czy nadal są duża na ten zbiornik i nadal szukać domów dla kolejnych rybek?

Wracając do zbiornika.
130 litrów
Podłodze bez substrat, biały żwirek 0.8 - 1.2 mm
Filtr wewnętrzny aquael turbo 1000
Oświetlenie 2x18 W
Przy każdej podmianie dodawane kultury bakterii
Rośliny
Echinodorus Red flame i dvall
Lysimachia
Kryptokoryna x2
Od początku na kulach z nawozem i pałeczki biotonu
Do wody dodawany węgiel w płynie i potas zgodnie z zaleceniami producenta.

Korzeń i kamień kupiony w sklepie akwarystycznym

Znane parametry wody
pH 7.0 - 7.2
KH 20
GH 15
Azotanow na chwilę obecną nie mam. Tester jest w drodze.
Profilaktycznie z racji niestandardowy startu koło napowietrzenia odnawialny aqua fix.

Akwarium wystartowane miesiąc temu. Rośliny dodane w dwóch partiach dwa tygodnie temu i 3 dni temu.

I tutaj kolejne pytanie czy takie dodadzą ie roślin może mieć negatywny wpływ na ryby, czy należy to robić bez ryb w zbiorniku, czy jest jakiś limit kulek z nawozem i ich głębokość umieszczenia?
Po jednym dosadzaniu niestety padl gupik stąd moje obawy.
Codziennie od startu wymieniam 4 litry wody, co trzeci dzień 8 litrów. Raz w tygodniu 30% wody. Przez pierwsze dwa x tygodnie woda była strasznie metna (wszystko łączenie z żwirkiem wymyte przed startem). Obecnie woda ładnie się klaruje chociaż nadal widać niech zanieczyszczeń.

Od startu filtr raz czyszczony w wodzie z akwarium, gąbka nieco mocniej, ceramika delikatnie przeplukana.

Ostatnie pytanie dla tak nietypowego startu od zera, czy po miesiącu czekają mnie jeszcze jakieś zagrożenia dla rybek? Od pewnego czasu zaczęły pływać i korzystać z całego zbiornika, wcześniej pływał tylko przy tafli wody, ale po ostatnim dosadzaniu roślin, gupik zaczęły zachowywać się mocno osowiale.

Dodaje zdjęcie obecne akwa.
Dzięki za przeczytanie i rady.
https://zapodaj.net/2543598bfd764.jpg.html

P. S dno czyszczone co dwa dni z pozostałości jedzenia i odchodów.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

wychodzi na to że twój kolega raczej chyba nie miał pojęcia o akwarystyce i w dodatku męczył wszystko co tam w nim żyło.dobrze że udało ci się pomóc tym stworzonkom

ogólnie ładnie się prezentuje zbiorniczek :)

-kamień wygląda mi na skałę koralową,która będzie ci zatwardzać wodę gdyż ten rodzaj skał nadaje się ale do morskich akwariów,jeśli się nie mylę to radziłbym wymienić tą skałę na obojętną dla wody dragon strone lub podobną do akwariuów słodkowodnych
-jeśli zalałeś akwa świeżą nową wodą to mogło się tak zdarzyć że rybki zaczęły się truć wysokim stężeniem azotynów NO2 ponieważ akwarium nie dojrzało przed wpuszczeniem rybek
-pływanie przy powierzchni mogło świadczyć o złym dotlenianiu akwarium (przyducha) i rybki łapały powietrze z nad tafli wody
-woda była mętna bo to standartowy proces w początkowym stadium dojrzewania
-przy dosadzaniu roślinek wzruszyłeś podłoże i mogły się wydostać jakieś związki nie pożądane z tak zwanych stref beztlenowych.
-jaka jest temperatura wody w akwarium?
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Jeżeli wierzyć sprzedawcy to skałka to wapień filipiński i nie powinna negatywnie wpływać na pH wody. Sprawdzałem pH przed jego umieszczeniem i dwa dni po. Wyniki na porównywalnym poziomie.

Co do dosadzania. Staram się znaleźć jakiś poradnik, artykuł na internecie, ale nic konkretnego nie znalazłem. Fakt, że po moim dosadzaniu, całe akwarium to mała breja. Zastanawiam się gdzie robię błąd. Staram się robić spokojne ruchy i nie kopać i ruszać w miejscach w których nie potrzebuje.

Co do dotlenienia wody. Obecnie ten etap mam już za sobą, ale z ciekawości. Czym jest podyktowany taki brak odpowiedniej ilości tlenu? Czy to kolejna sprawa związana z cyklem azotowym i dojrzewaniem akwarium?
Rozumiem, że w takiej sytuacji nawet napowietrzenie na 100% przez 24h na dobę nie jest pełnym zabezpieczeniem?

Czy mógłbyś jeszcze pomóc mi z obsadą? Czy dalej rozdawać rybki do innych zbiorników czy obecny poziom jest dla nich komfortowy?
(nie ukrywam, że najbardziej martwi mnie duży glonojad i gurami).

Dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

-twardość wody to parametr GH a najprostszy sposób na sprawdzenie skały to po wyjęciu z akwarium i osuszeniu polanie jej zwykłym octem w kilku miejscach i jeśli się nie pieni to oki a jeśli wejdzie w reakcję i zacznie pienić to znak ze nie nadaje się do twojego akwarium,ale z tego co się orientuję to
jest skała wapienna i będzie miała wpływ właśnie na twardość wody.
-dodatkowe napowietrzanie rozwiązuje problem z brakiem tlenu ale ogólnie końcówka filtra powinna być tak ustawiona aby w znacznym stopniu poruszała tafla wody i to zapewni natlenianie zbiornika.
-brak tlenu jak i właśnie proces dojrzewania czyli NH4-->NO2-->NO3 mógł też spowodować przyduchę
rybki od początku produkują odchody i następuje ich kumulacja amoniaku i azotynów ,przy nie dojrzałym akwarium w/w związki nie są w stanie być przetwarzane przez bakterie nitryfikacyjne w ostatni parametr NO3,których jest w tym momencie jeszcze mało
-ile razy płukałeś żwirek?jest on drobnej gradacji i czasem jest to zauważalne przy sadzeniu roślinek ale przy dobrze wypłukanym nie powinno się aż tak dziać
-nie wiem jakie masz gatunki glonojadów ale jedne rosną do 15cm a inne to giganty.
-co do obsady to poszukaj w google ryby akwariowe i porównaj parametry odpowiednie dla danych gatunków rybek które posiadasz i wtedy będziesz miał rozeznanie czy jest ok czy do korekty,porównaj swoje parametry wody według wymagań czyli pH,GH i temperatury no i oczywiście wielkości akwarium
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Skałkę sprawdzę, faktycznie to co piszesz ma sens.

Dysza jest ustawiona tak żeby wzruszać wodę, ale z tego co czytałem to zbyt duża fala wody nie jest wskazana dla molinezji i gurami (może źle doczytałem).
Z drugiej strony brak tlenu jest z całą pewnością większym dyskomfortem.

Żwirek płukałem kilka razy wodą z kranu i zalewałem wrzątkiem. Robiłem to do czasu aż wylewana woda nie była czysta. Cały zabieg trwał dwie godziny.

Z glonojadów jeden to Zbrojnik lamparci (dwa już takie oddałem sąsiadowi do pięknego 450 litrowego zbiornika) reszta to zbrojniki pospolite i jeden złoty.

Moja obawa dotyczy tylko zbojnika lamparciego bo z tego co czytam to może on osiągnąć nawet w warunkach akwariowych 30cm.

Jeżeli chodzi o obsadę to mam dwie niezgodności z tego co czytam na internecie.
Tak jak pisałem w poście pierwszym.
Dwa różne źródła inaczej podają minimalne zbiorniki dla gurami.
Drugie to połączenie molinezji i gurami. W kilku miejscach widzę różne opinie. Pewnie masz rację, że najlepiej będzie samemu przeanalizować upodobania co do roślin, temperatury i jakości wody obu stworzeń i wyciągnąć wnioski.

Dziękuje serdecznie za pomoc.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ja posiadam jednego zbrojnika pospolitego który ma 1.5 roku i wielkość około 13cm.
co do gurami to myślę że nie powinno być tak tragicznie u ciebie
podaj dokładne wymiary swojego akwarium
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Start akwarium z rybami - pytania laika

Post autor: MarJan »

Rubaszny pisze:
Woda miała lepka konsystencję o kolorze zgnilo zielonym, ryby praktycznie bez ruchu (można było łapać bez siatki). Brak filtru, roślin, dna
Nie było żadnych stref beztlenowych z podłoża, bo nie było podłoża...podstawowym problemem był brak filtracji przede wszystkim- ryby kupczyły do wody i nie była ona oczyszczana, więc truły się, cała reszta potęgowała jeszcze problem- gdzie bakterie miały zamieszkać- na łysym szkle?

Nie martw się o tlen w zbiorniku- dając świeżą kranówkę już w niej od razu jest wystarczająca ilość, dodasz do tego właśnie lekką falę na tafli i w zupełności rybom wystarczy- napowietrzacze są zbędne.

Obecnie ile czasu stoi zbiornik po restarcie? To że jest filtracja nie oznacza, że będzie już spoko- cykl azotowy da o sobie znać i może jeszcze rybom być ciężko, nie powinno ich być aż tyle, powinieneś codziennie podmieniać wodę w małych ilościach...z 15l może....oddałeś ryby więc masz dojście do akwarysty- zabierz od niego bakterii- niech wyciśnie/wypłucze gąbkę od filtra ze swojego akwarium w odrobinie swojej wody akwariowej- weź ten syf wlej u siebie- to na prawdę bardzo dobre źródło bakterii nitryfikacyjnych, może przyspieszy stabilizację u Ciebie...

Na prawdę ocaliłeś te rybki- gratulacje i powodzenia :)

edit:
daj jakieś rośliny szybkorosnące pochłaniające dużo azotu: pistia na taflę, i w toń coś typu rogatek,moczarka
Ostatnio zmieniony 27 cze 2018 19:56 przez MarJan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

pamiętaj o cotygodniowej podmianie odstawionej na kilka godzin wody 30%
i czyść jak najrzadziej filtr kiedy przepływ znacznie spadnie w wodzie z akwarium
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Zgodnie z podejrzeniami. Wyniki bpo testach.
NO2 1mg/l :(
NO3 75 mg/l
Od razu podmieniłem 30% wody.
Po podmianie.
NO2 0.6 mg/l
N03 40 mg/l

Po podmianie woda
pH 7.5
KH 17
GH 20

NO2 nadal za wysokie, czy powinienem od razu jutro znów pozmieniać 30% czy poczekać kilka dni?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

podmień- trucizny nie może być w akwarium
i załatw sobie ten "syfek" co pisałem :ok
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Od Dzisiejszej podmiany, gupik zaczął rodzić :D. Była w kotniku od wczoraj więc narybek się uchwał. Zgodnie z Twoją rada, jutro znów podmienie około 20%. Planowałem dziś zacząć również bimbrownie, czy to nie najlepszy pomysł przy takiej ilości azotanow?

Nie zauważyłem, twojej pierwszej odwiedzi za pierwszym razem, faktycznie mam dojscie do bardziej doswiadczonego akwarysty, mysle, że potraktuje wodą z filtra. Brzmi to rozsądnie, bo facet para się tym już kilka ładnych lat więc raczej o choroby i syfy nie muszę się obawiać. Zaopatrzylem się w kolejne testy do amoniaku. Jutro po podmianie opiszę nowe parametry wody.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc i zainteresowanie tematem.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

moim zdaniem codzienna podmiana wody zaburzy jeszcze bardziej cykl azotowy.
NO2 wysokie ale powinno zacząć spadać,NO3 było bardzo wysokie ale widać po podmianie wody spadek.sprawdzaj parametry na bierząco
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Zaczynam wariowac.
Podmieniłem kolejne 35 litrów wody. Parametry.
pH jest obecnie wyższe prawie 8.0
Nh3 0
NO3 25 - 35 to już chyba dobry wynik.
NO2 1!!!!
Czyli tyle ile przed dwoma podmianami.
Niski wynik NO3 to może być efekt reduktor NO3 (aquafix) który zamontowalem przy filtrze.
Jedyne co się zmieniło w akwarium od wczoraj to w kotniku jest 9 małych gupikow ale one chyba nie dają tyle zanieczyszczen.

Staram się analizować wszystko co v robiłem ze zbiornikiem, poza nieszczęsnym czyszczeniem filtra po dwóch tygodniach od startu.... Tak na marginesie polecił mi to sprzedawca w sklepie.
To kolejna rzecz jaką widzę w sprzeczności do tego co czytam w poradnikach to dodatkowe pałeczki z nawozem do storczyków, które wtykalem w korzenie roślin.

Podczas dzisiejszej podmiany wody również mocno drenowalem podłoże żeby oczyścić je z odchodów znajdujących się pod górna warstwą, może to być przyczyna wzrostu NO2?

Czy na tym etapie powinienem rozmyślać nad ponownym startem Zbiornika? Czy coś jeszcze mogę zrobić?

Rośliny z dnia na dzień wyglądają gorzej a rybki pływają w azotanach :(
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Między"lysym68" a "MarJanem" :D
Krótko- lysy dąży do szybkiej stabilizacji i zamknięcia cyklu azotowego, co jest dobre- wtedy nie robi się podmian i czeka cierpliwie, aż NO2 urośnie do dużych ilości, dzięki czemu w krótkim czasie namnaża się duża liczba bakterii nitryfikacyjnych, bo mają dużo pożywki, w efekcie po skoku NO2 mamy skok bakterii, a następnie skok NO3 [NO2 już powinno w tym momencie samoistnie wynosić 0]= zbiornik gotowy do wprowadzania życia.....ale- właśnie mamy "ale"

Ty życie już masz i to nie mało, dodatkowo z szybką przemianą materii, Twoje życie codziennie robi "skok NO2" i to jest zabójcze dla niego samego, dlatego właśnie polecam podmiany codzienne, przez to cykl azotowy i stabilizacja się wydłuża, ale Ty nie jesteś w sytuacji standardowej/normalnej. Uważam, że życie zwierząt jest tu ważniejsze jak szybka stabilizacja zbiornika- i tak namnożą się te bakterie, to że masz sporo NO3 wskazuje na to, że one już ostro pracują, ale ciągle jest ich za mało- będzie ich wystarczająco, kiedy NO2 będzie równe 0.

Żadnego restartu, nie dziw się, że rośliny marnieją- dopiero się adaptują.

Mam nadzieję, że czyszczenie filtra było płukaniem gąbek w wodzie akwariowej, a nie pod bieżącą wodą w kranie.

Dobrze, jakby ktoś jeszcze starszych stażem się tu wypowiedział, bo mam wrażenie, że już nie wiesz kogo z nas 2 słuchać...
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Dzięki za odpowiedź. Słucham każdego z większym stażem mi ją (czyli każdego po prostu :)). Ale staram się analizować i znaleźć złoty środek.
Myślę, że pójdę w stronę codziennych podmian 20-30 litrów.
Oddam też cześć ryb. Do v wszystkich jestem już przywiązany, ale codzienne igranie z ich zdrowiem, mija się z celem posiadania akwarium.
W międzyczasie zamontowuje lepsze oświetlenie pod rośliny i pomyślę nad jakimiś dodatkowymi na okolice ścian bocznych.
Będę zdawał relacje z jakości wody. I wracał ze ciągłymi niepokojami.
Zablokowany