Start akwarium z rybami - pytania laika

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Jest mały sukces. Kolejna mniejsza odmiana (25 litrów).
NO2 spadł do 0.35 - 0.40.
Będę kontynuował codzienne podmiany w podobnych ilościach tj. 20-30 litrów. W podłożu pojawiają się duże skupiska glonow. Nadal skupiam się na oczyszczeniu wody i doprowadzenie zbiornika do v równowagi.
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Kolejna odmiana 25 litrów.
NO2 na poziomie 0.55 - 0.65 niestety.
Na roślinach pojawiły się krasnorosty a wśród gupik ów szaleje pandemii. Dwa musiałem dziś uśpić, kilka chwil później trzeci miał te same objawy. (pływanie bokiem, leżenie na dnie, po jakimś czasie widoczna utrata kolorów, zaczerwienione okolice skrzel, wylupiastec podkrazone oczy).
Co do krasnorosty, zmiejszylem przepływ wody i dałem carbo w podwójnej dawce. Dziś planuje druga podmiane kolejnych 20 litrów.
Co do choroby gupikow to czytałem, że może to być spowodowane zatrucia azotanami. Czy to możliwe, że ryby nie chorował w bagnie bez filtra a zaczęły mieć problemy dopiero obecnie? :?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Proponuje ci bardziej racjonalne karmienie ryb co obnizy metabolizm ryb, a w konsekwencji ilosc kup i materii organicznej w wodzie. Podmiany wody powinny pomoc na krasnorosty, natomiast przeplyw wody powinien byc tak ustawiony aby zapewnial stabilne i spokojne ruchy i obieg wody w miare jak najwiekszej objetosci zbiornika.

Lanie carbo i wody utlenionej nie zalatwi problemu, podraznisz skrzela u ryb, a glon powroci w momencie spadku stezenia carbo w wodzie.
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

W akwarium jest głodówka i jedynie raz dziennie niewielkie ilości pokarmu do kotnik. Kupy i podłoże czyszczę codziennie od tygodnia. Wcześniej co drugi dzień. Dziś już dwa razy.
Udało się po kolejnej podmianie dojsc do 0.05 - 0.1 NO2.
Odpuściłem nawożenie poza carbo przy podmianie.
Dwa gupik odizolowalem bo tylko one przejawiają objawy chorobowe. Kurcze, 7 godzin przy akwarium dziś. Urlop :)
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

po woli uda ci się to wszystko opanować.gupiki na tę chwilę to chyba jedne z najdelikatniejszych rybek,które przejawiają najszybszymi objawami iż coś jest nie tak w zbiorniku.to nie jest ta sama rybka co była kiedyś podobno niezniszczalna.te objawy wykazują zatrucie amoniakiem,miałeś jego bardzo duże stężenie przez dłuższy czas.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Po wczorajszych dwóch podmianach, dziś pozostałe gupik zdają się wyglądac ciut lepiej. Więc dziś kolejne 25 litrów do wymiany. Zastanawiam się też nad filtrem zewnętrznym.
Mam gdzieś małe Marzenie żeby zrobić małe akwarium (60 litrów Maks) do pokoju córki, do tego zbiornika taki filtr jak mam obecnie powinien dobrze się spisywac.
Dziecko będzie szczęśliwe a ja będę mógł szkolić się w pielęgnacji roślin nawóz ami bez ryzyka zaszkodzenia rybkom):) :aniolek
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc .

- nie zastanawiaj sie ... dzialaj - filtr zewnetrzny to prawie same plusy
- masz sluszne marzenia ...; im wiecej akwariow tym milej :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Kolejny dzień. 30 litrów wymienionych.
pH 7.8 prawie 8.0
KH 17
GH 15
NO2 0,3 0,4
NO3 40
Nh3 1.0 :|
Nie wiem skąd pojawił się nh3.
Przy tym pH to jestem na granicy śmiercionosnej kałuży.
Dziennie podmiam ponad 30% litrazu i sprzątam wszystkie kupy z podłoża. Obsada zmiejszyla się o dwa zbrojniki, molinezje i 3 gupik od startu. Ilość pożywienia zredukowana znacznie.

Zauważyłem, że fgabka w filtrze jest mocno już zasyfiona. Czy mogę na tym etapie ja wyczyścić? Bo rozumiem, że ceramiki nadal nie ruszam.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Powiem Ci, że fajnie nie jest, po kilku dniach powinna być zauważalna różnica, a ty codziennie wymieniasz wodę i jednak to daje tyle co nic, jak dla mnie niemożliwe aby dzień w dzień związki azotu były na tak wysokim poziomie przy codziennych podmianach. Amoniak jest groźniejszy im wyższe pH- dlaczego wzrasta ono u Ciebie, na początku pisałeś, że masz około 7 i do takiej wartości powinieneś dążyć, aby amoniak nie otruł Ci zwierząt...tylko teraz co znowu zrobić- samo zakwaszanie nie zda egzaminu na długo [pH będzie wracać], zmiękczać wody raczej nie będziesz przy molinezjach...trochę to dziwne- dzień lepiej- dzień gorzej- wyniki raz wychodzą na prostą, aby na następny dzień pokazał się amoniak :shock:
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Sam buszuje po internecie i nie mogę znaleźć niczego co pasowałoby do tego schematu. Jedyne co zauważyłem, że wyniki wychodzą fatalnie jak przypadkiem dotknie podłoze. Od ruchów podłoża momentalnie padły się ryby. Może było jednak źle umyte i nadal uwalnia jakiś syf. Dziś już więcej nie podmieniam. Jutro w południe zrobię kolejne pomiary. Nie wiem skąd rosnące pH. Woda z kraju ma pH około 7.
Do każdej podmiany dodaje uzdatniacza ale zgodnie z dawkowanie producenta. Czy po dodaniu uzdatniacza woda zawsze musi dostać pół godziny lub więcej?

Tak na marginesie niech każdy przypadkowy odwiedzający, który chciałby założyć akwarium omijając dojrzewanie przeczyta dokładnie wątek. To się kompletnie nie opłaca :) byłem do tego zmuszony, ale gdybym mógł cofnąć czas to dodałbym rybki i wystartował zbiornik ponownie. Teraz zbyt dużo czasu i serca w to włożyłem żeby się poddać.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

nie ruszaj gąbki chyba ze ci filtr już osłabł i słabo filtruje.
Marjan słusznie zauważył iż te parametry ogromnie ci skaczą i dziwne to dla mnie jest.
czyżby twoja woda kranowa tak się zmieniała nagminnie ale nie sądzę.
Moim zdaniem to był błąd podmieniać codziennie wodę gdyż tylko na chwilę zbiłeś parametry i znowu jest kicha i to jeszcze gorsza-tak jak byś zaburzył całą biologię w akwa
Ja na swoim przykładzie powiem Ci iż nigdy tak nie robiłem.
pierwsze akwarium 54l zasiedliłem i to obficie po 24h od zalania kranówką.
nabawiłem się ospy po 3 tygodniach i wyleczyłem bez strat.nie miałem żadnych testów i wodę podmieniałem raz w tygodniu w ilości 10l odstawianej z dodatkiem biotopolu dodatkowo posiłkując się bakteriami fluval cycle.wszystko żyło swoim tokiem dopóki nie zacząłem kombinować
i grzebać w nim.po roku przyszedł czas na restart bo mi się wygląd znudził.wszystko wywaliłem poza odzyskaną wodą 70%.po tym zabiegu też miałem problem z mleczną wodą i wysokimi azotynami.ale jakoś się uspokoiło to wszystko.
w tym moim małym akwa pracują w tej chwili 2 wewnętrzne filtry i 1 zewnętrzny.
z tego wszystkiego wyciągnąłem takie wnioski iż niepotrzebnie cokolwiek ingerowałem w akwarium i zmieniałem coś tam bo na starcie przez długi czas było wszystko oki :)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Temat to pytania laika.... Więc zaryzykuje raz jeszcze....
Po czym poznać, że filtr nie pracuje odpowiednio? Myślałem, że po ilosci wody z pompy, ale ostatnio ktoś mnie wyprowadził z błędu (ale nie najprowadzil) na nic innego.. :|

I jeszcze raz dziękuję za rady i zainteresowanie.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

będziesz widział po przepływie czy mocno dmucha czy słabo.nie wiem jak masz ustawiony wylot i na ile jest moc filtra ustawiona.ja mam tak poustawiane wyloty że cały czas widzę czy filtracja słabnie czy jest oki ;)
po to jest forum ażeby zadawać pytania i uzyskiwać na nie odpowiedź w miarę wiedzy i doświadczenia więc śmiało pisz i tyle.nie jestem super doświadczonym akwarystom ale staram się podpowiadać według swoich doświadczeń i obserwacji względem tego co się nauczyłem przez ten czas.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Jeżeli ktoś czytając ten wątek czuje się skokowa y, to niech sprawdzi poniższe. Zdjęcie przedstawia pomiar NO2 przez 3 dni

1 fiolka pomiar godzinę po podmianie ponad 50 litrów wody (w dwóch podejścia po 25 litrów każde)
2 fiolka następny dzień godzinę po wymianie ponad 25 litrów
3 fiolka, fotka sprzed chwili. Dzień bez podmiany i bez ingerencji w zbiornik. Zero ingerencji. Czyżby któryś z środków gryzl się z innym?
Jedyne które używałem do tej pory to uzdatniacza do wody firmy sera i carbo od tropical. Potas i inne bajery odpuściłem już jakiś czas temu.
https://zapodaj.net/9dce4056aefe6.jpg.html
Edit zdjęcie nie wyszło idealnie.
3 fiolka)= najmniej NO2 że c wszystkich pomiarów.

Dodatkowo poziom amoniaku spadł prawie do zera.....

Zobaczymy kolejny dzień bez ingerowania.
Może faktycznie czasami warto nic nie robić :)

Edit 2
pH 7.3 - 7.4
KH 15
GH 7 - 10
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

odczekaj bez robienia podmiany i sprawdź znowu NO2 bo sam jestem ciekaw jak wyjdzie wynik
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Zablokowany