Plan na akwarium - czy dobry?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Nir
Posty: 114
Rejestracja: 05 lip 2018 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Plan na akwarium - czy dobry?

Post autor: Nir »

Cześć,
Postanowiłam założyć swoje pierwsze w życiu akwarium. Po kilku dniach spędzonych na lekturze rozmaitych for i stron wyklarowała mi się pewna koncepcja, co do której mam jednak kilka wątpliwości.

1. Po pierwsze i najważniejsze - miejsce na zbiornik. Nie jestem w stanie wygospodarować miejsca na specjalną szafkę, dlatego postanowiłam umieścić akwarium na regale (dokładnie ten: https://www.brw.pl/katalog-produktow/pr ... diana.html) na najniższej otwartej półce z płyty wiórowej ok. 15 mm, która trzyma się ramy regału za pomocą czterech śrub. Konstrukcję planuję oczywiście wzmocnić. W tym celu wyjmę środkową półkę z regału (co by przy okazji zrobić miejsca na manewrowanie przy akwarium od góry) oraz identyczny blacik znajdujący się teraz w dolnej zamykanej na drzwiczki części. Półki te chcę zamontować w owej zamykanej części jako dwa dodatkowe pionowe wsporniki. Blat, na którym będzie stało akwarium wzmocnię też od spodu wzdłuż dwoma listewkami o grubości 3cm, bo tyle długości brakuje półkom, które chcę wykorzystać jako podpory pionowe. Nie wiem, czy jest to wystarczający opis, ale taka konstrukcja chyba wystarczy, żeby utrzymać akwarium 64 L?

2. Przechodząc do samego akwarium. Wnęka, którą mam do dyspozycji ma 76 cm długości, stąd też moje akwarium nie może być zbyt wielkie. Znalazłam fajny zbiorniczek z firmy Myciok o dość niestandardowych wymiarach 70x27x34 cm. Czy może z jakiegoś powodu "lepsze" będzie bardziej standardowe 60x30x35?

3. Jeśli chodzi o sprzęt, to nie chcę wydać zbyt wiele - ale chcę wydać mądrze.

Oświetlenie - chcę kupić pokrywę pasującą do mojego nietypowego wymiaru u tego samego producenta (http://myciok-sklep.pl/index.php?route= ... uct_id=124), jest w niej już zamontowana świetlówka, czy taka wystarczy?

Filtr - czy AQUAEL FAN 1 FILTR WEWNĘTRZNY 60-100L będzie dobrym wyborem? A może lepiej zapłacić trochę więcej za TETRA TEC IN 600 FILTR WEWNĘTRZNY DO AKWARIUM 50-100L?

Ogrzewanie - TETRA TEC HT 75 GRZAŁKA 75W Z TERMOSTATEM

Pozostaje kwestia odmulacza - czy jest on niezbędny? Jeśli tak, to możecie polecić coś niedrogiego?
Do tego oczywiście wężyki, mały podbieraczek, tło na tył, czyścik do szyb (magnetyczny wydaje się sprytny), termometr na przyssawkę, testy do wody (JBL 6in1) itd.

4. Podłoże - bardzo podobają mi się akwaria z dużą ilością rozmaitych roślinek, dlatego pewnie z czasem chciałabym "wyrosnąć" sobie małą dżunglę, ale na początek nie chcę przesadzać. Dla mniej wymagających roślinek (o których za moment) wystarczy dać na spód jakiś podstawowy substrat i na to nasypać piasek, tak? Czy może to być też 1-3 mm żwirek, jeśli chcę mieć rybki "kopiące"?

5. Woda. Jak już zrobię zamówienie na niezbędny sprzęt i przyjdą do mnie testy, to sprawdzę moją wodę dokładnie, jednak strona wrocławskiego MPWiK podaje, że parametry mojej wody to:

pH - około 7,5
twardość: 14-16 dH (skala niemiecka), ale tutaj występują wahania między poszczególnymi stacjami i w czasie.

Już teraz wiem, że zarówno pH, jak i twardość będę musiała nieco obniżyć, żeby rybki i roślinki miały się dobrze. Czytałam, że dobre sposoby to zagotowanie wody (na wybrany przeze mnie litraż dam radę) oraz dodawanie do wody np. szyszek olchy oraz korzeni (na dodatek ładnie wyglądają). W razie czego będę próbować z wodą destylowaną. Czy to wystarczy? Wolałabym nie inwestować w filtr RO.

6. Co do samych roślinek, wybrałam sobie kilka z tych rzekomo łatwiejszych w uprawie: kabomba, limnobium lub pistia jako pływająca na górę, nadwódka (np. szerokolistna), nurzaniec, moczarka, żabienica amazońska, jakaś kryptokoryna, anubias, bakopa karolińska, mikrozorium oskrzydlone, stroiczka kardynalska, rotala rotundifolia, wgłębka pływająca. Oczywiście nie chcę kupić wszystkich - ile roślinek na początek wybrać? Chcę umieścić w akwarium jeszcze jakiś fajny korzeń, no i jednak zapewnić rybom trochę miejsca do pływania.

7. W końcu ostatnia rzecz - jak już wszystko przygotuję i zbiornik dojrzeje, zacznę rozglądać się za lokatorami. Wybrałam sobie "idealną" obsadę, ale mam wątpliwości co do tego, czy będzie ona realna do złożenia. Priorytetem jest dla mnie dobre samopoczucie rybek. Chciałabym mieć po jednym gatunku z 3 poniższych typów rybek:

Ławiczka: 10-15 Danio Niebiańskie (Razbora Galaxy) - w tych rybkach jestem zakochana i chyba najbardziej mi na nich zależy. Ponieważ są takie malutkie, chyba taka ławiczka się zmieści? Podobają mi się jeszcze Pseudomugil Furcatus, Zwinniki Blehera, Miedziki Obrzeżone, Fantomy Czerwone

"Duża" rybka: Pielęgniczka Ramireza - parka lub Bojownik - 1+2

Na dno 5/6 sztuk mniejszych lub całkiem małych Kirysków: Kirysek Panda lub Kirysek Sterby lub Kirysek Malutki lub Kirysek Julii

Do tego byłabym zachwycona, gdyby do tej ferajny dołączyć mogła jeszcze jedna lub dwie Ampularie.

Idealną obsadą byłoby dla mnie stadko Galaxy, parka Ramirezek, do tego mała banda dowolnych Kirysków i ślimak(i). Czytam jednak o ich wymaganiach i chyba nie do końca pokrywają się ich preferowane temperatury :( Galaxy wg części źródeł tolerują max 24 stopnie, z kolei ramirezki (bojowniki swoją drogą też) wolą chyba cieplejszą wodę? Z drugiej strony na różnych forach i stronach widziałam, że ludzie te rybki łączą. Jaka temperatura byłaby wtedy ok? Jeśli jednak nie, to jaką inną rybkę w parze lub haremie mogłabym trzymać z galaxy?

Bardzo proszę o pomoc i wybaczcie długość posta :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ad1. Po Twoich przeróbkach będzie ok., bez nich nawet nie bierz pod uwagę tam akwarium.
Ad2. Szkło ok, jeśli chodzi o niestandardowe wymiary, to po za tą firmą raczej pokrywy nie znajdziesz, ale pokrywa to nie jest przecież konieczność, są szyby nakrywowe i lampy/belki oświetleniowe- nie zawsze musi to być pokrywa ze świetlówką...
Ad3. Kwestia pokrywy załatwiona u góry, teraz osprzęt- mądrze jest kupować filtr za duży- producenci swoje, a praktyka swoje....do litrażu 60 szukałbym filtra przeznaczonego od 100-120l wzwyż, nie jak logika może podpowiadać, że od 60l.
Grzałka może być i słabsza, w mieszkaniu na pewno masz 20°C lub więcej, nawet zimą, więc akwarium będzie juz z otoczenia wyrównywać tę temperaturę, tym bardziej iż czuję te "Galaxy" będą priorytetem, więc woda raczej chłodniejsza.

Pierdołki typu odmulacz, skrobak do szyb itd...odmulaczem u mnie jest zwykła plastikowa rurka połączona z wężykiem kupionym w castoramie- grosze; skrobak/czyścik do szyb- najlepiej u mnie sprawdza się najtańszy skrobak do szyb samochodowych z tesco, termometr ile moze kosztować 2zł? tylko tych naklejek nie kupuj...
Testy wody- nie polecam żadnego 6 in 1, ani żadnych pasków...mądrze jest kupić od razu kropelkowe [tani dobry zoolek, inne zazwyczaj droższe], na start wyjdzie trochę pieniędzy na nie, ale starczają na bardzo długo i coś wskazują :wink:

Ad4. Dla ryb dennych i kopiących najlepszy jest drobniutki piasek, dla takich kirysków powinien być tak drobny, że bez problemu będą mogły go przesiewać przez skrzela [czyli gradacja poniżej 1mm].
Można dać substrat, potem żwirek tak do 1.5mm myślę, ale dla rybek na samą górę na całą powierzchnię dna dać warstwę ze 2cm tego drobniutkiego piasku.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Co do roślin, to po prostu na start zbiornika polecam coś co szybko rośnie i wyciąga azot z wody, pomoże to wygrać walkę z przyszłymi glonami. Tak samo według mnie dobrze jest od razu sadzić duże, rozrośnięte rośliny, które od razu mogą dawać schronienie, a nie jakieś małe "pyrtki", które będą potrzebować wiele czasu, aby się rozrosnąć...


Twoje Razbory to nie jest dobre połączenie z Ramirezkami czy Bojownikiem, może podpowiem, że pielęgniczka Borelli, może Prętnik Karłowaty lepiej by pasowały...
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Hej,
15W to może być troszkę mało na 64L, zamiast pokrywy tak jak pisał MarJan może porozglądaj się za belkami oświetleniowymi?

Ewentualnie możesz przerobić pokrywę i zamiast 15W T8 daj 24W T5 albo dodaj po prostu kolejną świetlówkę t8 15W wtedy już możesz śmiało działać z większością roślinek, nawet z roślinkami trawnikowymi.

Co do testów do wody to ja polecam dokładniejsze testy kropelkowe firmy Z....k które są dosyć tanie i w miarę porządne, jak na podstawowe potrzeby wystarczą.

A obsada to ja na Twoim miejscu zdecydowałbym się albo na małą ławicę samych razbór, ewentualnie może z pięknych rybek to Tęczanka Gertrudy?
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

Jeszcze odnośnie punktu pierwszego, zobacz w "instrukcji" jaki jest nacisk na podłogę, bo z tego co widzę to chyba stoi na czterech nóżkach. Ja mam np. komodę z brw i maksymalny nacisk to 20 kg.
Nir
Posty: 114
Rejestracja: 05 lip 2018 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Nir »

Dziękuję Wam za odpowiedzi :) Testy kupię kropelkowe, jak radzicie. Czy wystarczą testy na pH, twardość, NO3 i NH3, czy jeszcze jakiś?

@MarJan
No ogólnie te pokrywy do najładniejszych nie należą, ale jak to jest z wyskakiwaniem rybek? Czy w przypadku "moich" rybek mając otwarte akwarium np. z belką oświetleniową, jest szansa, że rano znajdę rybkę na podłodze?
Niestety z temperaturą w mieszkaniu nie trafiłeś, jestem z zimnego chowu ;) zimą zwykle jest około 18°C, nad ranem jeszcze niżej - może lepiej zostanę przy grzałce 75 W.
Prętniki średnio mi się podobają, ale Pielęgniczki Borelli są całkiem śliczne. I podobno łatwiejsze w utrzymaniu dla początkującego niż Ramirezki? Czy Borelki mogę trzymać w haremiku, czy dla dwóch samiczek za małe akwarium? Wtedy moja obsada wyglądałaby może tak:

Parka/haremik 1+2 Borelli
Ławica około 15 sztuk Razbory Galaxy
+ślimaki

Z Kirysków mogę w sumie zrezygnować, jeśli z borelkami zrobiłby się za duży tłok na dnie. Chyba, że zamiast nich i ślimaków Otoski?

@AleksanderK
Rozejrzę się za belką 24W, faktycznie zależy mi na tym, żeby roślinki dobrze rosły.
Tęczanki Gertrudy są fajne, ale Furcatusy ładniejsze. Jednak jeśli się zdecyduję na Borelli, to zrobiłoby się za żółto ;) odłożę tęczanki na inny czas, inny zbiornik.

@lewockir
Na szczęście to tylko okucia, nie nóżki - szafa stoi normalnie całą powierzchnią na podłodze.
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

No ogólnie te pokrywy do najładniejszych nie należą
to belka oświetleniowa, i szyba nakrywowa
Nir pisze:szafa stoi normalnie
- działaj i obserwuje bacznie
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Nir pisze:Ławiczka: 10-15 Danio Niebiańskie (Razbora Galaxy) - w tych rybkach jestem zakochana i chyba najbardziej mi na nich zależy. Ponieważ są takie malutkie, chyba taka ławiczka się zmieści? Podobają mi się jeszcze Pseudomugil Furcatus, Zwinniki Blehera, Miedziki Obrzeżone, Fantomy Czerwone
Same galaxy, bez większych ryb, mogą jeszcze być otoski lub kiryski pigmeje jeśli już chcesz coś więcej. Na dno daj piach i posadź krzaczastą roślinę (np. pogostemon octopus, a na taflę trochę rzęsy).
Jak będziesz kupowała ryby staraj się nie kupować ryb wychudłych i/lub z zapadniętym lub płaskim brzuchem. Ryby te są delikatne i zauważyłem, że w prawie każdym przypadku zapadniętego lub płaskiego brzucha, kończy się to śmiercią ryby niezależnie od sposobu leczenia (widocznie jeszcze nie wiem na co chorują i nie dobrałem odpowiedniego lekarstwa).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Nir
Posty: 114
Rejestracja: 05 lip 2018 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Nir »

krzych_100 pisze:Same galaxy, bez większych ryb, mogą jeszcze być otoski lub kiryski pigmeje jeśli już chcesz coś więcej. Na dno daj piach i posadź krzaczastą roślinę (np. pogostemon octopus, a na taflę trochę rzęsy).
Jak będziesz kupowała ryby staraj się nie kupować ryb wychudłych i/lub z zapadniętym lub płaskim brzuchem. Ryby te są delikatne i zauważyłem, że w prawie każdym przypadku zapadniętego lub płaskiego brzucha, kończy się to śmiercią ryby niezależnie od sposobu leczenia (widocznie jeszcze nie wiem na co chorują i nie dobrałem odpowiedniego lekarstwa).
A czy to może być też Kirysek Malutki zamiast Pigmeja do tych Galaxy?
I gdybym jednak zdecydowała się, że gwiazdami mojego zbiornika będzie parka (harem?) borelli... Jaką drobnicę mogłabym wpuścić i w jakiej ilosci? Neon simulans? Drobnoustek obrzezony? Póki co nie zależy mi jakoś specjalnie na rozmnazaniu borelli.
Z tych dwóch propozycji obsad (z bólem serca) wybiorę jedną.

Edit: Po namyśle postanowiłam jednak wziąć nieco większy baniaczek 75 l, 74x29x34 cm: http://myciok-sklep.pl/index.php?route= ... duct_id=75
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

do twoich testów dodałbym jeszcze NO2(azotyny) bo to najważniejszy parametr do mierzenia przy dojrzewaniu akwarium i jego zerowy wynik pozwoli zasiedlić szkło,ewentualnie KH(twardość węglanowa) i myślę że na początek to wystarczy
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Nir
Posty: 114
Rejestracja: 05 lip 2018 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Nir »

lysy68 pisze:do twoich testów dodałbym jeszcze NO2(azotyny) bo to najważniejszy parametr do mierzenia przy dojrzewaniu akwarium i jego zerowy wynik pozwoli zasiedlić szkło,ewentualnie KH(twardość węglanowa) i myślę że na początek to wystarczy
Te testy z zooleku mają zestaw GH KH, dorzucę w takim razie jeszcze NO2 :)

Poczytałam jeszcze trochę i zmienię koncepcję. Jak pisałam, zakupię jednak trochę większy baniaczek 75L (74x29x35). Znajomy stolarz poradził mi nieco zmienić wzmocnienie szafki i teraz blat jest wzmocniony od spodu dwoma poprzecznymi grubymi deskami 5x9cm przykręconymi do ramy i otrzyma jeszcze kilka porządnych listew na wzmocnienie pleców, które są z takiej dykty niczym karton. Wygląda to bardzo solidnie.

Z tymi razborkami galaxy faktycznie byłoby lepiej zrobić zbiornik gatunkowy, a jako żółtodziobowi ciężko mi odeprzeć chęć posiadania zarówno ławiczki, jak i czegoś większego - że zobaczyć, które rybki najbardziej przypadną mi do gustu. Dlatego pomyślę o tym, żeby w przyszłości wygospodarować jakiś mniejszy litraż na małą galaktykę ;)
A teraz chciałabym dobrać coś do Pielęgniczki Borelli i zbliżyć się nieco do akwarium biotopowego Ameryki Południowej. Czy w moich 70 cm długości da radę umieścić dodatkową samiczkę (żeby było 1+2)? Do tego coś z tych 3 gatunków: Zwinnik Blehera, Neon Simulans, Drobnoustek Beckforda. Na dno już chyba wtedy Kiryski się nie zmieszczą, żeby nie robiły konkurencji pielęgniczkom?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Spokojnie przy takiej długości akwa możesz trzymać borelli 1+2 + drobnoustki ,i kirysek malutki też dałby radę.
Nir
Posty: 114
Rejestracja: 05 lip 2018 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Nir »

Super, fajne te drobnoustki, chyba lepiej obrzeżone niż beckforda, które wydają mi się jakieś takie przyduże. A czy zwinniki blehera lub neony simulans też wchodzą ewentualnie w grę, gdyby nie zależało mi na narybku pielęgniczek?
Czy można do tego wszystkiego jeszcze dołożyć jedną-dwie ampularie?
Mam już wybrany cały sprzęt:

Oświetlenie Odyssea dual pro 2x24W 60-80 cm - jedyna belka, którą znalazłam pasująca na moje akwarium do 200 zł
Filtr wewnętrzny Eheim pick-up 160 (2010) z regulacją przepływu aż do 500l/h, chyba wystarczy (opcja 2012 dla akwariów 130-200l wydaje mi się strasznie wielka...)
Grzałka Eheim Jager 75 W na moje chłodne mieszkanie

Nic tylko zamawiać i zaczynam się zastanawiać nad kompozycją z korzeni i roślin :)
Nir
Posty: 114
Rejestracja: 05 lip 2018 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Nir »

Aktualizacja:

Dziś odebrałam akwarium oraz sprzęt. Zrobiłam testy mojej kranówki, wyszło tak:
pH mniej więcej 7,8
GH 13
KH 8

Z ciekawości sprawdziłam też wodę, która uzdatniana jest do picia takim zwykłym filtrem firmy Brita:

pH mniej więcej 6,8
GH 8
KH 5

Czy w takim razie mogłabym używać tej z filtra? Nie ma żadnego dodatku magnezującego ani nic, zwykły filtr.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pisaliśmy już o wodzie z filtra Brita.

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t ... ight=brita

Wkłady do filtra dosyć szybko się wyczerpują - wiem, bo to sprawdzałam, pozyskiwana woda jest dosyć droga.

Sprawdź, ile potrzebujesz litrów takiej wody w miesiącu i przelicz to na koszt wkładów do Brity, które nie są tanie.

Jak sobie to policzyłam, to uznałam za lepsze rozwiązanie używanie wody demineralizowanej kupowanej w markecie i zakwaszanie jej Aquacidem w razie potrzeby.
Oczywiście to wszystko stosuję do wody do podmian, nie leję bezpośrednio do akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Nir
Posty: 114
Rejestracja: 05 lip 2018 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Nir »

Planuję wymieniać co tydzień około 12 l, więc przetestuję, może się opłaci.

Pojawił się inny problem - jak już skończyłam usypywać podłoże (substrat, na to 1 cm żwiru i 2 cm piasku, wszystko dedykowane akwarystyczne), to zorientowałam się, że zapomniałam o przepłukaniu i żwiru, i piasku ;/ ech, pośpiech zawsze się zemści. Zmylił mnie napis na opakowaniu "ready to use", po którym nie czytałam już dalej, a jak się okazało na końcu było "wash before use". Wyciągać to i zaczynać od nowa? Nie nalałam jeszcze wody...
ODPOWIEDZ