Roslinki a butla CO2

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Isherwood
Posty: 25
Rejestracja: 03 lip 2018 1:54

Roslinki a butla CO2

Post autor: Isherwood »

Witam
Zastanawiam mnie jedno, jakies 20-30 lat temu nie bylo nawożenia butlami z dwutlenkiem wegla. Teraz to widze powoli staje sie standardem. Mimo tego roslinki tez sobie jakos dawaly rade bez tego i moje pytanie brzmi. Chcialbym roślinki do akwa 22l na pierszy, drugi i trzeci plan. Bez nawożenia CO2. Jakie polecacie roslinki?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

1-ponikło [nie mam, ale gdybym chciał trawnik bez CO2 to bym to sadził]
2-kryptokoryna [mam, podoba mi się]
3- cokolwiek co się spodoba szybkorosnące [miałem wgłębkę, teraz mam nurzaniec]

Po za tym na dekoracjach możesz dać mech, microsorium, anubiasy.

Nie mam CO2 i oświetlenie takie średnie/średnio-słabe bym powiedział.
Isherwood
Posty: 25
Rejestracja: 03 lip 2018 1:54

Post autor: Isherwood »

A rogatek sie nada? A to prawda ze mchy gniją ,gdy otrzymuja za duzo swiatla?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie wiem czy gniją, u mnie nie gniły- po prostu się ich pozbyłem, bo u mnie zbierało się w nich bardzo dużo syfu, którego odmulić nie było jak za bardzo, bo się ten mech rwał...
Rogatek jest świetnym wyborem na start zbiornika:
-może pływać w toni, więc jako roślina pływająca od razu daje zacienienie dla ryb, co często bywa problemem w nowo stawianych akwariach,
- nie ukorzenia się w podłożu, więc nie ma większego znaczenia podłoże dla niego, można jednak go wkopać czy przywiązać do czegoś tonącego [korzeń kamień] i wtedy pasuje jako roślina 3 planu,
-pochłania duże ilości związków azotu, więc nie daje pola do popisu glonom, dodatkowo wytwarza związki toksyczne dla glonów
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Isherwood pisze:A to prawda ze mchy gniją
Mogą. Jeśli mech nie będzie odpowiednio pielęgnowany, to może zacząć gnić "w środku". Nie każdy, ale może dojść do takiej sytuacji i raczej może to być spowodowane brakiem światła (mech się rozrasta i gęstnieje, światło nie dochodzi do gęstwiny i mech zaczyna gnić).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Isherwood
Posty: 25
Rejestracja: 03 lip 2018 1:54

Post autor: Isherwood »

Moze troche off topic ale jakie polecacie podloze pod te roslinki?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Najzwyklejsze podłoże, tzn. "gruby" piach. Można czasem spotkać w marketach (Obi, Leroy) piach rzeczny firmy ZEW, o różnej wielkości ziaren. Pod korzenie roślin można dać pałeczki nawozowe lub trochę gliny.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

MarJan pisze:pochłania duże ilości związków azotu, więc nie daje pola do popisu glonom, dodatkowo wytwarza związki toksyczne dla glonów
Możesz rozwinąć ten pogrubiony fragment?
Nigdy nikt tego nie umial mi wytłumaczyć więc albo adwersaże niekompetentni albo kolejny mit akwarytyczy
Isherwood
Posty: 25
Rejestracja: 03 lip 2018 1:54

Post autor: Isherwood »

Ogolnie bym chcial czarne podloze. Moze jakis substrat i przykryc go czarnym drobnym zwirkiem, albo sam substat?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

goldi_ pisze: Możesz rozwinąć ten pogrubiony fragment?
Nigdy nikt tego nie umial mi wytłumaczyć więc albo adwersaże niekompetentni albo kolejny mit akwarytyczy
no więc wychodzę na niekompetentnego i podbijającego mity, bo nie mogę się podeprzeć żadnym naukowym pismem czy czymś w tym stylu...sam przyznajesz, że wiesz coś o tym, więc również wiesz, że w wielu miejscach można spotkać tę informację...to, że nie potrafię udowodnić [poprzez przedstawienie rzetelnej informacji] nie znaczy, że od razu trzeba to odrzucić

pewne jest to, że rogatek nieźle wspomaga walkę z glonem, ale czy to tylko i wyłącznie przez swój szybki wzrost i przy tym zużywanie zasobów? jest wiecej roślin, które podobnie szybko rosną, jednak to rogatek jest uznany za świetny wspomagacz walki z glonem...nie mam dowodów, ale jestem szczerze przekonany, że rogatek ma w sobie to coś, czego innym roślinom brak- mity/prawdy przekazywane z gęby do gęby nie zawsze są czymś złym...

jakby to określić inaczej....na przykład stoją obok siebie 3 budy z kebabem- w dwóch jest po kilka osób, a do tej jednej sznurek ludzi- gdzie poszedłbyś zjeść? ja bez zastanowienia właśnie tam, gdzie jest najwięcej ludzi [nikogo nie pytając ofc.], dla mnie to już znak, że tam jest najsmaczniej/najtaniej/po prostu coś jest "naj", a na pewno będą najświeższe produkty, bo skoro dużo schodzi to kupują ciągle towar...
także coś jest na rzeczy z tym rogatkiem, skoro jest "naj"...
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

MarJan pisze:.sam przyznajesz, że wiesz coś o tym,
Włąsnie nie wiem jedynie to od czasu do czasu coś ktoś przebąkuje nie mogac niczego wyjaśnić
MarJan pisze:to, że nie potrafię udowodnić [poprzez przedstawienie rzetelnej informacji] nie znaczy, że od razu trzeba to odrzucić
No własnie uważam inaczej.

Ten przykład z kebabem jest rónież nietrafiony. Nie interesuje mnie "jakieś naj" - wybrałbym dobre żarcie niekoniecznie waląc za tłumem po najtańsze
Isherwood pisze:Ogolnie bym chcial czarne podloze. Moze jakis substrat i przykryc go czarnym drobnym zwirkiem, albo sam substat?
Jak wynika z wcześniejkszych postów da rade utrzymywać rośliny bez substratów ale ze substratami lepiej wiec po co sobie utrudniać ?
Większość substratów jako jedyne podłoże to kiepski pomysł choćby z powodu pylenia / medtnienia wody . Oczywiście pomijam aktywne podłoża typu ADA HELP itp które sa przeznaczone jako podłoża pełnoporcjowe (jeśli tak mozna to ując ) a nazywane niewiadomo czemu substratem - nieważne .
Sądze że dobrym rozwiązaniem będzie torf/ziemia torfowa bez uzdatniaczy a jeszcze lepiej mieszanka torfowo-gliniana a na to np kwarc barwiony temperaturowo . Wszystko za psie pieniądze na allegro a torf w marketach również
Isherwood
Posty: 25
Rejestracja: 03 lip 2018 1:54

Post autor: Isherwood »

Zastanawialem sie wlasnie nad HELP Advanced Soil....czytalem ze ludzie bardzo polecaja te podloze...hmm?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

OK . sam używałem teho podłoża i byłem zadowolony - zresztą w moim nowym projekcie równiż biorę pod uwegę to podłoże (jeszce nie jest przesądzone)

Ale:
podłoże to będzie zmieniało parametry wody o ile sobie przypominam dla pH 6,8 i KH 4-5. To jest idealne dla roślin ale musisz uwzględnić to dobierając obsadę

Jęzeli masz twardą i zasadową wodę w kranie to nie ma problemu - podłoże i tak ustabilizuje jednak im wieksza róznica w parametrach wody w akwarium i kranie tym szybciej podłoże sie zuzyje . Czesto do takich podłoży używa sie wody demineralizowanej i miesza sie z kranówką aby uzyskać zbliżone to w/w parametrów tym samym przedłużając żywotnośc nie taniego w końcu podłoża

Przy tym podożu zapomnij o rybach dennych i/lub kopiących .


itd .

Jak widzisz mimo swoich niewątpliwych zalet ma mnóstwo ograniczeń
ODPOWIEDZ