Czy tu jest wszystko w porządku? Dziwne zachowanie Endlerków

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Czy tu jest wszystko w porządku? Dziwne zachowanie Endlerków

Post autor: bbxdd »

45l, filtr Diversa Claro 600, grzałka 50w, sporo roślin, dwie rośliny pływające. Reszta danych w podpisie. Dzisiaj zauważyłem, że jedna z samic sterczy nad filtrem i się nie rusza. Dwie inne siedziały obok niej. Po chwili jedna odpłynęła. Podpłynął samiec i próbował ją wygonić. Gdy odpłynęła, samica obok zajęła jej miejsce. Wygoniona przez samca samica wróciła, i siedziała tam razem z koleżanką. Gdy samiec wreszcie ją wygonił wziął się za wyganianie drugiej. Samica pływała w różnych kierunkach, lecz nie chciała wypłynąć z obręby filtra. Samiec popłynął gdzie indziej,a ta samica stała w miejscu, nie ruszała się. Samiec przypłynął ją przegonić. Bez skutku. Samica zaczęła się ruszać, pływać tam i z powrotem. W końcu wypłynęła. Czy możecie mi powiedzieć co zaszło, i czy to było w porządku. Przepraszam za pisanie postu pewnie po nic, ale jako nowicjusz wolę się pytać zbyt dużo, niż za mało.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pokaż proszę zdjęcie akwarium na stan obecny. Samica może być w ciąży i szuka spokojnego miejsca dla siebie. Endlery wymagają sporej ilości roślin, w tym pływających. Czy Twoje akwarium posiada takie rośliny?

Młode żyworódki potrzebują tuż po urodzeniu napełnić powietrzem swój pęcherz pławny, więc samice często tuż przed porodem kierują się w rośliny pod taflę wody, żeby młode miały blisko do powierzchni.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

bbxdd pisze: Czy możecie mi powiedzieć co zaszło
Zaszło, zaszło.. :). Najprawdopodobniej samica rodzi i szuka miejsca. Jak Barbara napisała, rośliny przy tafli wody wskazane (np. rogatek, jezierza it) . Nie rośliny "pływające" tylko rośliny tworzące przy tafli trochę gąszczu i zaciemnionego miejsca. U mnie żyworódki Endlera także podpływają nad filtr (jest tam także ciemno).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ