[240L] - AleksanderK

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Trzymaj sie swojego dobrego naworzenia, nitki same znikną, są efektem zmiany i de-balansu, za kilka dni odejdą w zapomnienie o ile wszystkie parametry się ustabilizują.

Ja jak coś przeleje albo zapomne dolać to też mam krótkie nitki zaraz przy tafli wody, które znikaja za pare dni, ot taka reakcja na zmiany więc głowa do góry :)
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Ok, jasne, dziękuję za pomoc.

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie roślinki, anubias starsze liście przybrały ciemną barwę i są poskręcane, rotale trochę odbiły jednak anubias zaczął dziwnie reagować.

Jedna sztuka zgniła, nie wszystkie są ciemne jednak kilka liści jest ciemnych, wręcz czarnych i są poskręcane, tak jakby w rulonik.

Boję się troche tego mikro dawkować aby nie przedobrzyć i nie wiem czy fosforu nie za dużo, w sumie tylko 3x w tygodniu 0,14 ppm ale już sam nie wiem...
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Mikro trzeba podawać najlepiej na noc i w takich ilościach żeby nowe młode liście były zdrowe, pylenie szyb czy glony nie mają tak bardzo dużo zależności od mikro, to bardziej makro elementy masakrują zbiornik.

Ja na anubiasach sie nie znam, u mnie rosną, teraz jestem na etapie udomowienia Bucyfelandry i po ciężkim miesiącu drań puszcza nowe liście hehe. Przydałoby się jakieś zdjęcie dać tych anubiasów?
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Witam,
zrobiłem testy, dzisiaj wyjątkowo podałem nawozy a nie w piątek.

NO3 - około 15
PO4 - po podaniu około 0,2, później jak zwykle będzie na 100% zero w wodzie.

Poniżej zdjęcia anubiasów.

Jedno pokazuje zgniłego, rozpadło się kłącze, a reszta to liście, trochę ciemne oraz poskręcane. Nie mam już pojęcia co to może być, nawet rotale odbiły a anubiasy odkąd pamiętam to z nimi zawsze coś nie tak...

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Tak czytam o twoich problemach i zastanawiam sie po co tak kombinujesz z tym nawożeniem ja z nawozów podaje tylko kilka mili potasu po.podmianie a wszystko rośnie glonow brak moze spróbuj bez nawożenia
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Gdy podawałem sam potas miałem dużo problemów z sinicami i pyłem na szybach, podniosłem azot sinice ustąpiły a jak dodałem fosfor nie ma pyłu na szybach.

Więc za pewnie wtedy był zaburzony stosunek azotu do fosforu.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

AleksanderK pisze:Gdy podawałem sam potas miałem dużo problemów z sinicami i pyłem na szybach, podniosłem azot sinice ustąpiły a jak dodałem fosfor nie ma pyłu na szybach.

Więc za pewnie wtedy był zaburzony stosunek azotu do fosforu.
Bardzo dobrze zrobiłeś, bo za równo sinice i pylenie właśnie od tego zależy.

Na zdjęciach widać jakby cie SpiderMan z zieloną siecią odwiedził?
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

W sensie że nitki? :D

Tak jeszcze ich trochę zostało, usunąłem mechanicznie troszkę a resztę spróbuję wypalić carbo albo poczekam może same ustąpią.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Te nitki maja trochę inna geneze i raczej bym mechanicznie je zlikwidował, ja miałem na myśli krótkie nitki 0.5cm, które wyskakują przy zaburzeniu naworzenia lub zmianie swiatła itd, one same znikną, te co masz to jest inna liga :)
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Dzięki za pocieszenie :D Hah.

A to one się biorą z błędów nawożenia? Ehh za dużo tego :evil: Jednak likwidacja akwarium nie wchodzi w grę :D
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

A te czarne i poskręcane liście to czego może być wynik? Co jakiś czas jakiś liść odpada od kłącza.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Może masz wyciek ropy... :mrgreen:
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Liść odpada bo podejrzewam ''czarny liść'' oblepiony powiedzmy sobie w skrajnych warunkach glonem jest dla niego jak nowotwór, blokuje światło pobieranie pokarmu i liść powoli umiera, następnie odpada. To że anubiasy są pokryte glonem/czarnym nalotem świadczy, że roślina choruje i ma jakieś braki, gdzieś na zdjęciu widać jak kłącze się rozpada, liście są pozwijane, ale optymizmem napawa fakt, że młode liście wyglądaja całkiem przyzwoicie.

Wygląda jakby twój zbiornik walczył z zielenicami i niestabilnym stosunkiem niektórych makro elementów, ale mądrzyć każdy się potrafi, a tu trzeba się zabrać i ratować sytuacje.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Rozumiem, dobra pobawię się z makro, być może fosforu jest za mało, Azot utrzymuje się na około 15, czekam jeszcze na test na potas, zmierzę i zobaczę. Dzięki!
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Witam,
Aktualizacja wątku.

Z nowych roślinek pojawił się:
Anubias Bonsai Nana White
Mech - Fissidens Miroshaki oraz Fontanus - zobaczymy co z tego wyjdzie.

Reszta standardowo czyli epifity oraz proste kryptokoryny, nurzańce oraz ponikło za trawnik.

Z rybek trafiłem na Garra flavatra

Poniżej fotki, wymieszał mi się brązowy granulat z czarnym, mam nadzieje że jak się trawnik zrobi nie będzie tego widać :O

Obrazek

Obrazek
Zablokowany