CO2 w płynie, butla czy bimbrownia

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Jak jestes z Krakowa, to mogę oddac Ci JBL pH- do zmniejszania odczynu. Osobiscie do regulacji pH stosuję butlę z kontrolerem elektronicznym. Smiga aż miło. 2l butle napelniłem na poczatku lutego za 7 zl. Zakup sprzetu jest kosztowny, ale potem temat ma status "odfajkowany". Mam też gdzieś chyba indykator z odczynem, jak chcesz sie bawić z bimbrownią, lub dozowaniem ręcznym. Ale do 45l to hmm...
Ostatnio zmieniony 10 lip 2018 15:02 przez Raori, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
[126L] Dżungla
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Miałem problem ze zbiciem pH i próbowałem wszystkiego po za CO2, dopiero z CO2 się udało.

Carbo z tego co wiem znacznie wolniej działa i z moich obserwacji słabiej a dawałem dawki 3-4 krotnie większe niż zaleca producent i jedyne co to działa to na glony.

Bimbrownia według mnie wyjdzie też taniej niż Carbo bo to tylko trzeba drożdże, cukier woda no i troszkę pracy, wymiana zacieru to u mnie góra 5 minut i drugie tyle na rozruch aparatury, ja sobie chwalę i nie wrócę do samego dozowania Carbo.

Miałem wodę która teoretycznie powinna dać zbić pH szyszkami, liśćmi itp czyli naturalnymi sposobami i nic nie działało, przy Bimbrowni utrzymuje pH około 6,6-6,8

Z bimbrownią jest o tyle problem że nie za bardzo da się to wszystko kontrolować jak przypadku butli, ale to już niech wypowiedzą się posiadacze butli którzy mieli do czynienia również z bimbrownią.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

"dodaniu większej ilości bakterii"? No błagam... Czy wiesz, co dokładnie dodajesz?
Podmieniaj regularnie wodę na odstaną co tydzień ok 25%, a pozbędziesz się nadmiaru związków azotowych. Nie lej żadnej niepotrzebnej chemii do wody, a tym bardziej jakiś uzdatniaczy czy "bakterii".

Zacznij przygotowywać wodę do podmian mieszając ją z wodą destylowaną i zakwaszając ją choćby przy pomocy Aquacidu. Poczytaj tematy na Akwaforum o przygotowywaniu wody mającej odpowiednie parametry.

Zanim zaczniesz stosować CO2, co przy małym i przerybionym akwarium może być niebezpieczne dla ryb, pomyśl najpierw nad zasadnością takiego rozwiązania.

Kiryski panda wymagają piasku jako podłoża. Nie żwirku. Piasku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
yamo12
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2018 0:05

Post autor: yamo12 »

Ostatnio mieszałam wodę pół na pół z woda destylowaną, po tygodniu powtórka, w międzyczasie lekkie dolewki wody co wyparowała, nic nie pomogło na same pH ale obniżyło mi twardość z 12 na 10 czyli ok.
Musi być aquacid? Zamówiłam wczoraj w sklepie coś innego do obniżania pH bo czytałam że aquacid obniża też KH a tego nie chciałam nie wiedząc ile mam KH.
Poczytam na temat przygotowywania wody.
Czemu źle robiłam dolewając bakterie? Wszędzie czytałam że to dobra rzecz, mam z tropical.
Baro czemu mi ciskasz? Nie poszłam do sklepu i powiedziałam "chcę to i to, byleby było ładnie. Starałam się i dalej staram czytać, tle że jak to w necie, więcej czasu człowiek spędza na wyszukaniu potrzebnych informacji niż na samym czytaniu, a czasem nie znajdzie się to czego szuka. jakbym mnie to nieinteresowało to bym nie zarejestrowała się tutaj. A że mam dalej małą wiedzę to normalne, akwarystyka to duży temat a ja jestem początkująca Trochę zrozumienia dla początkującego :-)
Baro czyli jednak powinnam używać preparatu pH minus a darować sobie CO2? I dalej stosować węgiel - jako "odżywkę" do roślin?
Dzięki Raori i Aleksander, niestety do Krakowa mam daleko :-)
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Różni leją różne kwasy na obniżenie pH. Woda demineralizowana obniża głównie KH i GH, ale pH również. Tylko trzeba by wlać bardzo dużo wody demineralizowanej. Czytałem, że otoski należy wpuszczać przy pH między 5 a 6, i wtedy po jakimś czasie można podnosić odczyn do maksymalnie 7,2. Kiryski przesiewają piasek przez skrzela. Przy zbyt grubym podłożu pokaleczą się. Przy tym pH to chyba tylko drobne gupikowate (Endlery, drobniczki jednodniówki itp.) Obawiam się, że węgiel nie wpływa na ilość CO2
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

yamo12, odpowiem tak:

1. Podmieniaj wodę co kilka dni na odstaną - przygotowaną o parametrach, jakich potrzebujesz. Używaj do jej przygotowania wody destylowanej i środek zakwaszający. Polecałam Aquacid ponieważ go dobrze znam i też czasami używam
2. Nie podawaj na razie żadnej chemii do akwarium, nie lej "bakterii" czy węgla. Węgiel nie będzie bezpośrednio wpływał na pH, a na pewno nie zacznie go obniżać. Owszem, jego podawanie powoduje, że rośliny nie będą go pobierać z wodorowęglanów rozpuszczonych w wodzie, więc nie będzie się wytrącać wapień wpływający na podniesienie odczynu wody, ale to nie jest proces szybki i nie o to Ci w tej chwili chodzi.
Po prostu pomyliłaś podawanie węgla (pewnie Easy Carbo) z podawaniem dwutlenku węgla. Zdarza się niejednemu świeżemu akwaryście.
3. Wyjaśniam sprawę bakterii: podawanie ich do zbiornika urządzonego i pracującego może zdestabilizować jego funkcjonowanie. W filtrze i podłożu namnażają się bakterie nitryfikacyjne danego szczepu, odpowiednie dla danego akwarium. Podawanie im preparatów z "bakteriami" powoduje dwie rzeczy:
a) jeżeli podajesz preparat enzymatyczny, mający na celu pobudzenie namnażania się bakterii w świeżo założonym akwarium, to bakterie już namnożone zaczynają z niego korzystać, a przecież powinny się zajmować nie nim, ale wyłapywaniem związków azotowych z wody. To jest dokarmianie bakterii wbrew procesom naturalnym, jakie mają zachodzić w akwarium.
To tak, jakbyś wypuściła owce na łąkę licząc, że ją skoszą zjadając trawę, ale jednocześnie będziesz im podawać przepyszne świeże siano w łatwo dostępnym miejscu. A potem będziesz się dziwić, że łąka jest nie wyjedzona.
b) jeżeli podajesz rzeczywiście bakterie do akwarium, to trudno jest określić, czy podawany szczep jest jednakowy z tym, który się już w akwarium namnaża. I jeżeli akwarium już jakiś czas funkcjonuje, we wkładach filtra, podłożu, na roślinach zaczynają się namnażać bakterie nitryfikacyjne, to te dodatkowo podane gdzie mają osiąść? Zaczyna się konflikt często prowadzący do obumierania kolonii bakterii.

Podawanie preparatów enzymatycznych lub "bakterii" powinno się prowadzić tylko w kilku pierwszych dniach po założeniu nowego, świeżego akwarium. Nigdy później.

4. Podmieniaj wodę, zrób porządek z obsadą, oddaj kiryski i danio, pozwól żeby akwarium dojrzało i się ustabilizowało. Bo na razie masz chaos w zbiorniku i zamiast poznać podstawy robisz jakieś testy na krzemiany nie wiadomo po co. Skup się na prostocie akwarystyki. Masz małe akwarium, którym łatwo jest zachwiać.

5. Podsumowując: zadbaj o prawidłowy odczyn i twardości (zrób testy, najlepiej kropelkowe Zooleka na pH i GH/KH), zastanów się co chcesz w tym akwarium hodować i popraw funkcjonowanie tego zbiornika prostymi metodami: redukcja obsady, zapewnienie prawidłowych parametrów wody poprzez jej podmiany.

Wtedy i rośliny zaczną rosnąć i ryby będą żyć długo i zdrowo.

Nie cisnę po Tobie, staram się po prostu uświadomić Ci pewne rzeczy, zachęcić do szukania wiedzy i pomóc.
Przepraszam, jeżeli którąkolwiek moją wypowiedzią poczułaś się urażona. Z całym szacunkiem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
yamo12
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2018 0:05

Post autor: yamo12 »

W porządku, a jakie mogę mieć ryby przydenne o małej wielkości (ale nie maleńkie żeby bojownik się nimi nie zainteresował) które by zbierały jedzenie z żwiru, nie z piasku? I co polecasz zamiast danio, wielkości 3-5 cm? Tak żeby dla wszystkich była odpowiednia temp. No i te rybki nie mogą mieć kolorowych ogonów żeby bojownik za nimi nie ganiał, tudzież odwrotnie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nic nie polecam. Masz akwarium 45l, jak będą w nim trzy bojowniki to i tak jest na styk, a moim zdaniem nawet na pograniczu przerybienia.
Niestety w czasie tarła może dojść do konfliktów i ryby się same pozabijają.

Otoski, danio i kiryski oddaj.
Krewetki amano i ślimaki będą wyjadać resztki pokarmowe.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
yamo12
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2018 0:05

Post autor: yamo12 »

A inaczej- bez bojowników, za to danio, otoski plus jeszcze jakieś ryby przydenne? No i amano, ewentualnie bez ślimaków. Albo danio plus otoski plus amano i ślimaki? Jeśli ta ostatnia opcja to jaka ustawić najlepszą temp dla wszystkich i co zrobić żeby ryby się łatwo nie rozmnażały? Kupiłam bojowniki właśnie z myślą by on rozwiązał kwestię nadmiernego rozmnażania. Mam danio pręgowane. Lubię ich ruch w wodzie więc już wole oddać bojowniki które sa znacznie spokojniejsze
Ostatnio zmieniony 11 lip 2018 9:31 przez yamo12, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Danio bardzo trudno jest rozmnożyć w akwarium, więc nawet na to nie licz.

Twoje akwarium jest za małe dla danio, te ryby wymagają zbiornika o długości minimum 60cm i więcej, bo bardzo lubią pływać. Twoje akwarium jest dla nich za małe.

Kiryski wymagają piasku jako podłoża i też nie jest tak prosto z ich rozmnażaniem.

A może pokusisz się o większy zbiornik? 63l? 72l? Wtedy możesz poprowadzić zbiornik chłodnowodny dla danio.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
yamo12
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2018 0:05

Post autor: yamo12 »

Nie stać mnie w tej chwili na inny zbiornik bo to kolejne koszty. Jakie inne rybki więc polecasz? Miło żeby występowały w różnych kolorach - jak danio. I tak żebym mogła też trzymać otoski i amano. No i żeby nie było problemu z ich rozmnażaniem.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Robi się offtop, ale skoro o rybkach...lubisz danio i nie chcesz oddać, więc załóż drugie akwarium i zapewnij optymalne warunki...niestety jak się kupi mały zbiorniczek to później nie ma się pola w kwestii doboru fauny za bardzo.
Danio nie jest największą rybą, ale dorasta jednak do 5-6cm przy tym jest stadny i ruchliwy, więc niemożliwe raczej, aby 45l zapewniało wystarczające rozmiary zbiornika.
http://www.seriouslyfish.com/species/danio-rerio/
Proszę, masz podpowiedź co do wymagań dla tej ryby. Na przyszłość najlepiej najpierw sprawdzać, potem pomyśleć czy kupić, czy nie....raz byłem w zoologu i "tatuś" kupował akwarium, rybki z synkiem, wyglądało to tak:
synek szedł wzdłuż ściany z akwariami w których pływały ryby i palcem pokazywał tatusiowi, jakie by chciał, a tata tylko pytał sprzedawcę "ta może być?", na co jedyną odpowiedzią jaką słyszał było tylko "tak, może być :D ", kąsaczowate, żyworódki, pielęgnice- nawet skalar był [jeszcze małe, bo młode], wszystko razem do 60l zbiornika, który był kupowany w tym samym czasie i oczywiście o dojrzewaniu zbiornika nikt tam nigdy zapewne nie słyszał....

Więc nie radzę powielać błędu, "bo mi się one podobają", bo wtedy kończy się hobby...

A jakie inne rybki...już konkretnych przykładów nie chce mi sie wymyślać, mamy podobne tematy, z podobna zawartością:
viewtopic.php?t=11338
yamo12
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2018 0:05

Post autor: yamo12 »

Mi powiedzieli "może być", w 3 sklepach :-) Ok, ale co zamiast danio? Miło żeby występowały w różnych kolorach - jak danio. I tak żebym mogła też trzymać otoski i amano. No i żeby nie było problemu z ich rozmnażaniem.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

yamo12, załóż temat w dziale Obsady, ale najpierw proszę poczytaj zamieszczone tam tematy, w tym przyklejony o obsadach ryb do akwariów poniżej 50l

Tutaj prowadzimy dyskusję na temat sprzętu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ