Czarne nitki na roślinach i padanie roślin.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
tommyt
Posty: 5
Rejestracja: 16 lip 2018 12:46

Czarne nitki na roślinach i padanie roślin.

Post autor: tommyt »

Witam, jestem tu nowy. Akwarium założyłem w ok. 3 m-ce temu. Po ok 1.5 m-ca od założenia zaczęły mi padać rośliny m. in. alternatera reinecki 2x i 1 nieznana mi z nazwy roślina (kwitnąca trawka). Została mi praktycznie 1 roślina za to mam na niej masę czarnych włosków (na tych padających też). Nie mam testów chemicznych do wody, woda wymieniania co 7 dni ok 10 - 20% stanu. Zawsze traktowana antychlorem i dodawane trochę soli. Co 2 tygodnie dodawany nawóz taki w jakby kamyczku. Parę razy podczas podmiany wody dodałem Tropical Aqua Care Aqua Plan (próba ratowania roślinek)

Akwa ca 60l z oświelteniem aquael sunny 10W, filtr aquaszut kameleon360 dno wyłożone na ok 2-3 cm żwirkiem do akwarium. temp. 26-27 C (grzałka wyłączona - mam tyle w mieszkaniu)
obsada:
3 platynki
1 molinezja (były 3 - prezent dla syna od dziadków)
2 głupiki (były 3 dziś 1 padła)
1 skalar (także prezent - jeszcze mały ale do czasu jak podrośnie planuję akwarium min 150l)
1 zbrojnik (tak wiem - za małe akwa ale planuje większe)
8 neonków Inesa
2 krewetki filtrujące
2 military helmet
1 clea helena
nieznana liczba niezidentyfikowanych bardzo małych ślimaków (raczej mała ilość - po to kupiona helena)

Gdzie szukać przyczyny? I jak walczyć z tymi glonami? Jak bardzo źle z tą obsadą i czy to mogło mieć wpływ na padanie roślin?

Przeszukałem pół internetu i znalazłem całkowicie sprzeczne porady.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc .Przyczyny szukac nalezy w swoim osobistym lenistwie . Czy zaczerpnales wiedzy teoretycznej zanim zainstalowales zbiornik ?

- obsada fatalna ; przede wszystkim przerybienie
- lanie chemii zla rzecz
- podloze /przypuszczam / zle i jest go za malo
- slaba filtracja
- kiepskie parametry wody /nieznane/

Jezeli mozesz , to daj fote akwarium
tommyt
Posty: 5
Rejestracja: 16 lip 2018 12:46

Post autor: tommyt »

W instalacji zbiornika pomagał mi znajomy, który ma akwarium od ponad 20 lat. Część urządzeń np. grzałka i filtr to prezent od niego. Dopiero później zacząłem sam łapać trochę wiedzy z internetu. Wiem, teraz też że obsada nie jest najlepsza - ale to było postawienie trochę przed faktem dokonanym, gdyż część ryb syn dostał w prezencie, a reszta to porady sprzedawców - tyle w kwestii wytłumaczenia się.

adres do zdjęcia https://www.fotosik.pl/zdjecie/b014c04f11dba060
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Tu nie ma sie co tlumaczyc , tu trzeba dzialac . Twoje akwarium to klasyk .
- podloze do wymiany
- usunac muszle zmieniaja parametry wody niekorzystnie
- zrobic porzadek z obsada
- roslin nie sadzi sie w koszyczkach
-to tyle na poczatek
tommyt
Posty: 5
Rejestracja: 16 lip 2018 12:46

Post autor: tommyt »

owlman pisze:Tu nie ma sie co tlumaczyc , tu trzeba dzialac . Twoje akwarium to klasyk .
- podloze do wymiany
- usunac muszle zmieniaja parametry wody niekorzystnie
- zrobic porzadek z obsada
- roslin nie sadzi sie w koszyczkach
-to tyle na poczatek
Rozumiem, wiem że jest źle, tylko nie wiem co dokładnie?
Cała obsada do wymiany? Część? Czego jest za dużo, a czego za mało?
Co zmienić w podłożu?
Rośliny przełożone ostatnio zostały do koszyczków bo było podejrzenie podgryzania korzeni przez ryby (zdanie znajomego).

Ps. Muszle już usunąłem. Zaraz wybieram się po zakup innego podłoża.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

- podloze ; wedlug mnie drobny zwirek 0,5-1,5 mm, wedlug tego forum piach
- uzyc nawozu pod korzenie = kulki gliniano torfowe lub inne
- obsada ; poczytac o wymaganiach poszczegolnych gatunkow i pozostawic te , ktore pasuja do siebie i zbiornika
- dokupic szybkorosnacych roslin obsadzic dno w min 50%
- zaopatrzyc sie w testy wody lub zdobyc parametry wody jakiej uzywasz - jezeli kranowka to na stronie wodociagow sa dane
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dokładnie tak, jak napisał owlman.

Obsada fatalna, ryby które nigdy nie powinny ze sobą pływać, akwarium jest maksymalnie przerybione. Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie trzymasz.

Proszę poczytaj o podstawach akwarystyki:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Jako amator z podobnymi problemami ostatnio.
Testy NO2 i NO3 to podstawa. Kropelki trochę kosztują, ale obawiam się, że są niezbędne. (no i KH, GH, pH).
Od razu pozbądź się skalara. Nawet 150 litrów to malutkie akwa dla niego. Większość źródeł podaję 200+ dla tych ryb. Resztę ryb musisz wyeksmitowac wedle swojego gustu.
Reszta zgodnie z tym co pisali przedmówcy.
Powodzenia życzę :)
tommyt
Posty: 5
Rejestracja: 16 lip 2018 12:46

Post autor: tommyt »

Dziękuję wszystkim którzy zabrali głos w tej sprawie, wiem już mniej więcej w jakim kierunku działać.
Jeżeli chodzi o parametry wody to : https://www.bip.wodociagi.grudziadz.pl/ ... c-2018.pdf - ja tego nie rozumiem, ale może ktoś wyjaśni.
Nigdzie w moim mieście nie znalazłem podłoża mniejszego niż 2mm, więc nie kupiłem (ale nabędę), za to poradzono mi 50% stanu wody wymienić na wodę demineralizowaną. Czytałem, że niektórzy tak robią.

Po tym zabiegu pH wynosi miedzy 7.5 a 8. - tester Sera (kropelkowy), nie pomyślałem aby sprawdzić przed wymianą.

Jutro postaram się wydać molinezję, skalara i może zbrojnika. Neonki Inesa i Platynki chciałbym zachować - ślimaki i krewetki, chodź to pewnie się kłóci też.

Zamierzam się również zaopatrzyć w resztę testerów.

Może jakieś rady co do obsady?
Jeszcze raz dziękuję za pomoc i udzielone tu rady.
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Testy to pierwszy dobry krok.
Zmiejszenie obsady to kolejny.
Teraz poczytaj spokojnie o rybach, które chcesz zostawić i sprawdź jakie parametry wody są dla nich potrzebne i ile możesz ich trzymać w takim zbiornikum.
Zbyt duża ilość ryb prędzej czy później powoduje problemy z jakością wody. Pojawiają się glony, choroby etc. Przerabialem to niedawno.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Neony Innesa to ryby chłodnoluble wymagające wody kwaśnej i miękkiej.
Platki to ryby ciepłolubne wymagające wody twardej i zasadowej.
Nie powinno się trzymać ze sobą tych dwóch gatunków ryb.

Poczytaj o ich wymaganiach.

Podłożem w akwarium może być zwykły piach. Możesz go samemu gdzieś nakopać lub kupić w markecie budowlanym.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tommyt
Posty: 5
Rejestracja: 16 lip 2018 12:46

Post autor: tommyt »

Poczytałem o wymaganiach neonków i niby temp. 20 -26 C, nie jestem w stanie zmniejszyć temperatury wody bo jak w mieszkaniu w lato mam często do 27C.

Podłoże zrobiłem, 10l ziemi i trochę żwirku. całość ma od 6 - 7 cm wysokości.

Po tym zabiegu KH 2 a pH 7 - 7.5, a woda trochę mętna, ale się poprawia bo chodzą 2 filtry. Testów NO nie dostałem, czekam na dostawę w sklepie.

Dokupiłem filtr (chiński, ale z ceramiką i węglem)

Pozbyłem się skalara i molinezji (wydałem koledze).

Dziś dosadzę innych roślin bo z tych co mi zostało to już nic raczej nie będzie.

Teraz zastanawiam się nad zmianą obsady, w internecie znalazłem coś takiego na 60 (tylko po znacznym podniesieniu dna z 10l ubyło mi pewnie):

2 pielęgnice żółte (trudno dostępne może jakiś zamiennik)
10 neonek (mam 8, a w akwa 25-26C i mogę to utrzymać cały rok, ale nie mam pomysłu jak obniżyć)
4 kiryski
3-4 ostoski
5 krewetek red cherry

(2 filtrujące krewety i ślimaki chciałbym zachować, ew. zostawić również gupiki i zbrojnika), ale szczerze to już mi się to miesza wszystko z tymi wymaganiami.

ew. jakaś obsada z platynkami bo bardzo lubię te rybki.

Z góry dziękuję za podpowiedzi co dalej robić.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To jest temat założony w dziale Rośliny i dotyczący glonów w Twoim akwarium.
Na temat obsady proszę załóż temat w dziale Obsady (zgodnie z Regulaminem Działu) i tam poprowadzimy dalszą dyskusję.

Co do neonów Innesa - tak jak napisałam, są chłodnolubne. Nigdy nie patrz na podawane parametry skrajne, optimum dla tych ryb to 23-24 stopnie. Trzymając je w cieplejszej wodzie znacząco skracasz im życie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nigdy nie zrozumiem jak to się dzieje, że ludzie szaleją za Inneskami i zawsze o nie pytają, a neona czerwonego nie znajdują- bardzo podobny wyglądem, być może nawet fajniej ubarwiony i do tego ciepłolubny....może po prostu są mylone te 2 gatunki?

Ja schładzam wodę w akwarium butelkami z zamrożoną wodą- 1.5l obniża mi o 1°C, ale masz sporo mniejszy zbiornik, więc może więcej, można też zwykły wentylator ustawić nad taflę wody...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Neon Innesa jest nieco mniejszy od czerwonego. Trzymałam u siebie oba te gatunki i uważam, że o ile dla Innesów długość minimalna akwarium to 60cm, to jedna dla neonów czerwonych powinno być więcej, nawet 80 cm. To są gatunki wybitnie stadne i potrzebujące sporej przestrzeni do pływania - szczególnie neon czerwony.

Myślę, że większość świeżych akwarystów nie odróżnia od siebie gatunków neona, a sprzedawcy standardowo wciskają każdemu to, co mają w nadmiarze nie zwracając uwagi na warunki, w jakich będą te ryby trzymane.
Bo w sumie to nawet lepiej jak neonki będą zdychać co parę miesięcy - klient kupi nowe - interes będzie się kręcić... prawda?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ